URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
16 Octombrie 2010, 17:40

Razia poliţiştilor: prostituate amendate şi petrecăreţi duşi la sediu

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Vineri noaptea, poliţiştii bihoreni au ieşit pe străzi pentru a combate prostituţia stradală şi pentru a asigura ordinea publică în localuri. La acţiune au participat şi 36 de poliţişti din judeţele limitrofe, care au sporit efectivele aflate în stradă. Astfel, oamenii legii au depistat 26 de femei, cu vârste cuprinde între 18 şi 35 de ani, care ofereau servicii sexuale în schimbul banilor. Prostituatele au fost amendate cu câte 500 de lei fiecare.

De asemenea, în cadrul raziei de vineri seara, au fost legitimate 1.396 de persoane, din care 159 au fost conduse la sediul poliţiei.

"În acelaşi timp, poliţiştii rutieri orădeni au acţionat pentru combaterea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere, iar poliţiştii de la Transporturi Feroviare pentru prevenirea şi combaterea faptelor antisociale pe raza de competenţă", se precizează într-un comunicat al Inspectoratului Judeţean de Poliţie.

Poliţiştii i-au întocmit actele premergătoare începerii urmăririi penale unui orădean în vârstă de 43 de ani care conducea maşina având o alcoolemie de 1,18 miligrame pe litru, pe care l-au depistat pe strada Gheorghe Doja. Mai târziu, pe aceeaşi stradă, poliţiştii rutieri l-au oprit pe un orădean în vârstă de 45 care băuse, având 0,58 miligrame pe litru de alcool pur în aerul expirat.

Acestuia i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, iar cercetările continuă. În cadrul raziei, poliţiştii au descoperit un orădean în vârstă de 26 de ani care se urcase la volan fără permis şi i-au întocmit un dosar de cercetare penală.

În siguranţă

Acţiunile făcute de poliţişti vineri seara fac parte din programul "Oradea în siguranţă" care s-a desfăşurat în perioada 13-15 octombrie şi în care au fost angrenaţi 312 poliţişti de ordine publică, poliţie rutieră, investigaţii criminale şi intervenţie rapidă, dar şi poliţişti din alte judeţe.

"Acţiunea a avut ca obiectiv creşterea autorităţii poliţiei, întărirea prezenţei echipelor de patrulare, precum şi tragerea la răspundere a persoanelor urmărite în temeiul legii şi a bunurilor rezultate din infracţiuni", se arată în comunicatul IJP.

Miercuri şi joi s-a acţionat cu precădere în pieţele oraşului pentru prevenirea infracţiunilor şi combaterea comerţului ilicit, acţiunile fiind derulate cu sprijinul reprezentanţilor Oficiului pentru Protecţia Consumatorului Bihor şi ai Gărzii Financiare Bihor.

La sfârşitul acţiunii, poliţiştii au aplicat nu mai puţin de 571 de sancţiuni contravenţionale în valoare de 99.040 de lei, iar poliţiştii rutieri au dat 467 de amenzi pentru diverse abateri de la regimul circulaţiei rutiere.

De asemenea, forţele de ordine au confiscat bunuri în valoare 3.320 de lei, oferite spre comercializare fără documente de provenienţă, au reţinut nouă permise de conducere în vederea suspendării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice şi au fost reţinute patru certificate de înmatriculare.

Pe parcursul acţiunilor au fost constatate opt infracţiuni comise de 11 suspecţi. Unul dintre suspecţi, care smulsese un telefon din mâna unei tinere Parcul 1 Decembrie, a fost reţinut în scurt timp şi acuzat de săvârşirea infracţiunii de tâlhărie.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
Smaranda
Tanti asta nu este cumva fica fostei directoare de la finante?
Postat 17 Octombrie 2010, 19:19 de Smaranda
hy
o zis ca nu mai dau amenzi
Postat 17 Octombrie 2010, 11:37 de hy
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON