URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
26 Octombrie 2012, 15:07

Preparatorul fizic de la Luceafărul îşi prezintă o lucrare la un congres de reuniuni ştiinţifice de la Bruxelles

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Preparatorul fizic al echipei Luceafărul Felix Cornel Blejan (foto) va participa sâmbătă la un congres care se va desfăşura la Bruxelles, în Belgia, unde va prezenta o lucrare de specialitate.

Masterand în anul II la Universitatea Naţională de Educaţie Fizică Bucureşti, Cornel Blejan a fost selectat cu lucrarea "Optimizarea pregătirii fizice prin teste specifice adaptate în fotbalul de mare performanţă".

"Este vorba de o lucrare de specialitate pe care am susţinut-o vara aceasta la o sesiune de comunicări ştiinţifice care a avut loc la Bucureşti. În lucrare am expus o parte din metodele şi mijloacele de pregătire pe care le folosesc şi, cu siguranţă, originalitatea lucrării a fost apreciată, fiind acceptată la congresul internaţional de la Bruxelles. Faptul că a fost selectată din multe alte lucrări din întreaga lume îmi dă încredere că sunt pe drumul cel bun, iar munca îmi este apreciată", a declarat Blejan, cooptat în staff-ul Luceafărului în această vară.

"Este o mândrie pentru clubul Luceafărul că am avut ocazia să-l cooptăm pe Cornel în staff-ul tehnic, iar faptul că a fost selectat la un asemenea congres este o confirmare a valorii sale în munca deosebit de importantă a pregătirii fizice", a spus, la rându-i, Florin Farcaş, managerul clubului.

Cornel Blejan are 28 de ani şi a mai activat ca preparator fizic la FC Bihor, Gaz Metan Severin (acuala CS Turnu Severin) şi Fortuna Brazi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
Bravo Cornele
Bravo Cornele, imi pare bine pt. tine si sper ca acesta sa fie doar inceputul.
Postat 27 Octombrie 2012, 13:42 de D.S.
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON