URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
21 Ianuarie 2019, 09:45

Poliţia Bihor în 2018: Au fost identificaţi toţi autorii infracţiunilor de mare violenţă şi toţi şoferii care au părăsit locul faptei (FOTO)

Indicatorii statistici ai Inspectoratului de Poliție Bihor relevă, pentru anul 2018, scăderea infracționalității sesizate cu 7%, menţinându-se astfel trendul descendent înregistrat în ultimii 7 ani. Analiza activității pe anul trecut, desfăşurată vineri, subliniază ca aspect pozitiv faptul că au fost identificați în procent de 100% autorii infracțiunilor de omor sau tentativă de omor, dar şi conducătorii auto care au părăsit locul accidentului.

În cursul anului 2018 s-a menţinut trendul descrescător al infracționalității judiciare sesizate, cu 3,13%. În mediul rural, infracțiunile judiciare sesizate au scăzut cu 5,58%, iar în mediul urban cu 1,73%.

În ce privește infracțiunile contra patrimoniului, s-a constatat o scădere cu 5,4% a infracțiunilor de furt, o scădere de 17,5% în cazul infracțiunilor de înșelăciune și o scădere cu 2,5% a furturilor din autoturisme. Infracţiunile de tâlhărie au crescut de la 41 (2017) la 62 de fapte.

În ansamblu, infracţionalitatea stradală sesizată a scăzut cu 1,2%, arată bilanţul poliţiltilor. Infracționalitatea contra persoanei înregistrează, de asemenea, scăderi pentru al șaselea an consecutiv, respectiv o scădere cu 5,82%.  

În ce privește infracțiunile contra vieții, de semnalat că în cursul anului 2018 nu s-a înregistrat niciun caz de lovituri cauzatoare de moarte, iar tentativele de omor au scăzut cu 9,09%. S-au înregistrat cinci infracțiuni de omor, în scădere cu 16,6% față de anul 2017.

Pe de altă parte, a crescut numărul infracțiunilor economice constatate, de la 515 (2017) la 540, deopotrivă cu numărul persoanelor cercetate pentru infracțiuni economice, de la 394 (2017) la 431, în vreme ce numărul persoanelor cercetate pentru evaziune fiscală a scăzut cu 3,8%.

În planul acţiunilor de ordine publică, efectivele poliției au constatat 1.831 de infracțiuni, din care 1.438 în flagrant. Media zilnică a fost de 92 de patrule, din care 14 mixte (împreună cu jandarmi, polițiști locali, polițiști de frontieră).

Patrulele de ordine publică au intervenit la 13.908 apeluri semnalate prin intermediul numărului 112, din care 7.875 în mediul urban și 6.033 în mediul rural. De asemenea, în cursul anului 2018, polițiștii de ordine publică au intervenit la 621 de solicitări ale cetățenilor, altele decât cele semnalate prin numărul de urgenţă.

„În ce privește timpii de intervenție, în 52,7% din cazuri s-a intervenit în mai puțin de 10 minute. Media a fost de 68 de apeluri pe zi, respectiv o intervenție la 21 de minute”, arată raportul de bilanţ.

În privinţa circulaţiei rutiere, anul 2018 a adus o creștere a numărului de accidente rutiere grave, de la 172 (2017) la 185, o creștere a numărului de persoane decedate, de la 32 la 47, şi o scădere de la 172 la 160 a numărului persoanelor rănite grav în urma accidentelor rutiere.

Structurile de poliție rutieră au soluționat 1.161 de dosare penale. De asemenea, au fost dispuse măsuri preventive față de 31 de persoane, dintre care patru persoane au fost arestate preventiv și față de alte șase persoane s-a dispus măsura controlului judiciar.

„A existat o evidentă corespondenţă între principalele cauze generatoare de accidente şi sancţiunile aplicate pentru încălcările de gen ale regulilor rutiere. Astfel, pe drumurile ce tranzitează judeţul Bihor principalele cauze care au stat la baza producerii accidentelor rutiere au fost viteza neadaptată la condițiile de drum, indisciplina pietonilor, neacordarea priorității de trecere pietonilor și vehiculelor”, arată Poliţia.

Un alt element pozitiv este acela că, anul trecut, au fost identificați toţi cei 33 de conducători auto care au părăsit locul faptei în cazul accidentelor cu victime.

Citiţi şi alţi indicatori privind activitatea Poliţiei Bihor în documentul ataşat!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON