URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
19 Noiembrie 2019, 14:55

Pe locul 11: Universitatea din Oradea a coborât patru poziţii în clasamentul naţional Ad Astra

Ediţia 2019 a clasamentului universităţilor din România, realizat de Asociaţia Cercetătorilor Ad Astra pe baza clasărilor în topuri internaţionale, arată că Universitatea din Oradea a coborât patru poziţii faţă de anul trecut. Conform Metarankingului Universitar 2019, Universitatea din Oradea este pe locul 11. Anul trecut, instituţia era pe locul 7.

Fruntaşă în clasament este Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, pe locul 2 se află Universitatea din Bucureşti, iar pe 3 Universitatea Politehnică din Bucureşti. Pe a patra poziţie se află Universitatea de Vest din Timişoara, care a urcat o poziţie faţă de anul trecut.

Universitatea din Oradea este la egalitate cu universităţile din Craiova, "Lucian Blaga" din Sibiu şi "Ovidius" din Constanţa.

"Scopul Metarankingului Universitar 2019 este să identifice care dintre aceste universităţi au o minimă vizibilitate internaţională în rankingurile majore ale universităţilor (sunt prezente în cel puţin un ranking inclus în analiză) şi care este impactul lor relativ în aria academică internaţională (prin punctajul obţinut în metaranking)", se arată în raport.

Autorii metarankingului sunt Daniel David (Universitatea Babeş-Bolyai), Ovidiu Andronesi (Universitatea Harvard), Dorel Banabic (Universitatea Tehnică din ClujNapoca), Carmen Buzea (Universitatea Transilvania din Braşov), Bogdan Florian (Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative/SNSPA), Silviu Matu (UBB), Adrian Miroiu (SNSPA) şi Lazăr Vlăsceanu (Universitatea din Bucureşti).

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
3 Comentarii
Medicina
Medicii romani pregatiti de facultatile de medicina din Romania, sunt foarte bine apreciati in tarile din occident in care profeseaza. Asta ca sa nu fie vorba de subiectivism.
Postat 20 Noiembrie 2019, 00:39 de 232
E bine dar e loc si pt mai mult la Univ Oradea
Romania, nu ungurii, bulgarii sau altii, reprezinta pt Europa ceea ce "Silicon Valley" este pt America in domeniul tehnologiei (IT). Specialistii din acest domeniu de ultima generatie sunt pregatiti de universitatile din Romania.
Postat 20 Noiembrie 2019, 00:26 de 232
Toate sunt la fel
Mai lăsați amu clasamentele lui peste prăjit.Topuri, clasamente și realitatea e ca România e pe ultimul loc în Europa în cercetare și inovare punct.Asta contează! Ca unii sunt mai cocoși ca ceilalți e puțin important cât timp nici o universitate din Ro nu emana cam nimic.
Postat 19 Noiembrie 2019, 15:35 de Robert
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON