Pe străzile din Oradea au apărut primii arbori cu roți. Cu entuziasm, fix de Ziua Pământului (sărbătorită anual pe 22 aprilie), Primăria a anunțat că asociația Zona Metropolitană Oradea înființează în oraș prima „pădure urbană mobilă”, iar 92 de copaci plantați în jardiniere au ajuns deja pe străzi.
„În cadrul proiectului, au fost deja amplasați primii 92 de arbori în jardiniere mobile, marcând debutul concret al unei intervenții urbane moderne, adaptate nevoilor actuale de mediu și confort urban. Acestea se regăsesc în Piața Unirii - zona Catedralei Sf. Nicolae, în Cetatea Oradea, în Piațeta Cazaban, în Piața Cazărmii și zona Sălii Polivalente”, a informat Primăria, printr-un comunicat de presă transmis miercuri.
Pe bani europeni
Jardinierele au fost cumpărate în cadrul unui proiect finanțat din bani europeni (ROHU00401 CleanAIR), care are o valoare totală de 2,4 milioane euro, derulat de ZMO în parteneriat cu Universitatea din Oradea, Primăria Békéscsaba din Ungaria și Universitatea din Szeged.
În cadrul proiectului, vor mai fi cumpărate și alte jardiniere, costul total al pădurii urbane mobile ridicându-se la 3,6 milioane lei. Asta înseamnă că, în medie, un ghiveci cu copac costă peste 13.000 lei, adică peste 2.600 de euro!
„Obiectivul general al investiției îl reprezintă crearea unei „păduri urbane mobile”, prin instalarea a 270 de jardiniere echipate cu material dendro-floricol și a 50 de bănci interconectate, configurate astfel încât să genereze spații de relaxare accesibile și flexibile în diferite zone ale orașului”, a mai transmis Primăria.
Jardinierele sunt prevăzute cu roți și sistem de frânare, ceea ce permite relocarea lor. Potrivit municipalității, sunt și rezistente în timp, datorită materialelor din care sunt confecționate, iar fiecare ghiveci uriaș poate susține o încărcătură de până la 1,2 tone.

Garanție de 3 ani
Arborii aleși sunt arțari, mesteceni, arbori lalea sau specii ornamentale, precum Cercis canadensis sau Amelanchier lamarckii, „fiind însoțiți de vegetație perenă care contribuie la crearea unor compoziții vegetale echilibrate și sustenabile”.
Firmele care le-au furnizat - asocierea companiilor Drum Asfalt și Kaluna - au obligația de a asigura mentenanța plantelor și a sistemelor de irigație pe o perioadă de minimum 12 luni, precum și garanția echipamentelor pe o durată de cel puțin 3 ani.
„Prin realizarea acestui proiect, autoritățile locale urmăresc atingerea unor obiective esențiale pentru dezvoltarea urbană durabilă: îmbunătățirea calității aerului, reducerea efectului de insulă de căldură urbană, creșterea suprafețelor verzi și crearea unor spații publice atractive pentru comunitate”, a mai transmis Primăria.
Model olandez adaptat
Inițiativa trebuie însă privită cu scepticism, pentru că arborii în ghivece nu au o viață prea lungă. Potrivit studiilor de specialitate, un copac plantat într-o jardinieră, dacă are suficient loc să-și întindă rădăcinile, ar putea supraviețui circa 10 ani. Or, lesne de înțeles, de la arborii din oraș, așteptările orădenilor sunt mai mari.
Pe rețelele de socializare, unde au apărut fotografii cu „pădurea pe roți”, mulți orădeni se întreabă dacă nu cumva banii cheltuiți sunt de fapt irosiți. Alții critică ZMO și Primăria spunând că niște copaci în jardiniere nu pot fi numiți „pădure”.
Adevărul este, însă, că nu Oradea a inventat acest concept. Asemenea jardiniere au mai fost folosite în Leeuwarden, Țările de Jos, care, în 2022, a creat o „pădure mobilă” cu scopul de a atrage atenția asupra necesității plantărilor și a importanței spațiilor verzi din orașe (foto).

(sursa foto: https://landscape.coac.net/)
Totuși, există diferențe între proiectul olandez și cel orădean: pădurea din Leeuwarden, formată din 1.000 de jardiniere, a fost plimbată pe un traseu de 3,5 kilometri, timp de 100 de zile, stimulând dezbateri pe tema viitorului orașului. După încheierea proiectului, însă, arborii au fost plantați în oraș și în provincia Friesland, inclusiv în zone vizate explicit pentru combaterea insulei de căldură și a inundațiilor. Altfel spus, jardinierele au fost o soluție provizorie.
Întrebat de BIHOREANUL dacă există un plan și pentru plantarea copacilor „mobili” din Oradea, purtătorul de cuvânt al Primăriei, Octavian Haragoș, a negat.
„Deocamdată rămân așa, vor fi monitorizați și în funcție de cum evoluează se vor lua eventuale decizii”, a declarat Haragoș.




Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.