URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
10 Decembrie 2010, 14:59

Motociclişti generoşi: au dăruit îmbrăcăminte oamenilor de la azil

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Joi seara la ora 20, un grup de motociclişti care fac parte din asociaţia Black Eagles MC au mers în vizită la oamenii fără adăpost care dorm la Azilul de noapte din strada Gutenberg. Şi nu au mers cu mâna goală, ci au dus cu ei 520 de articole de îmbrăcăminte atât pentru bărbaţi şi femei cât şi pentru copii, 20 de perechi de încălţăminte şi pături.

Obiectele pentru acţiunea caritabilă "O haină pentru iarnă" au fost strânse de către motocilişti cu ajutorul altor persoane generoase.

Pe lângă cadourile pe care le-au oferit, membrii asociaţiei Black Eagles MC le-au cântat gazdelor colinde. Săptămâna trecută motociliştii le-au dus cadouri constând în dulciuri şi saci plini cu jucării copiiilor de la Centrul de Îngrijire de Zi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
Gest Frumos
Un gest foarte frumos intr-o luna dedicata cadourilor. Imi place sa cred ca si alti participanti la trafic pot face gesturi frumoase. Bravo...
Postat 11 Decembrie 2010, 01:28 de Marius
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON