URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
14 Septembrie 2025, 09:44

„Masa care unește”: Cea mai lungă masă din lume, de 2,7 kilometri, este în România (VIDEO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Orașul Alba-Iulia a intrat în Cartea Recordurilor cu cea mai lungă masă din lume din materiale reciclabile. „Masa care unește” a fost întinsă în șanțurile Cetății din Alba și are 2782,96 de metri, iar 10.000 de oameni au stat la aceeași masă, scrie alba24.ro.

Peste 5 tone de mâncare, farfurii și aranjamente unice au fost pregătite pentru eveniment. De asemenea, peste 1.000 de voluntari au fost implicați în eveniment, iar zeci de firme au sponsorizat alimentele, materialele textile, florile, farfuriile și tot ce a mai fost nevoie.

A reunit efortul a peste 1000 de voluntari și zeci de firme care au pus la dispoziție mâncarea, materialele, flori, farfurii și logistică.

O asemenea masă a avut și locuri de așezat pe măsură: 5,4 km de bănci și scaune, care au fost ocupate de oameni care au participat gratuit, dar s-au înscris în prealabil.

La masă, au găsit fructe, platouri cu mezeluri, ouă, aripioare de pui, produse lactate. „S-a muncit mult la record, mă bucur că am reușit. Asta e masa care unește oameni faini la masă”, a spus Alexa Vâlcan, inițiatoarea proiectului.

Atmosfera a fost completată de concerte live și de spectacole cu daci și romani.

Acesta este al treilea record mondial pentru Alba Iulia: în 2009, aproape 10.000 de oameni au îmbrățișat cetatea, iar în 2018, peste 4.800 de persoane au format harta țării și, în interior, numărul 100, marcând un secol de la Marea Unire.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON