URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
27 Octombrie 2013, 17:34

Maria Tănase, omagiată într-un concert la Teatru

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Sala mare a Teatrului Regina Maria găzduieşte, marţi, 29 octombrie, de la ora 19, o nouă reprezentaţie a concertului aniversar Maria Tănase. Spectacolul este realizat şi susţinut de Ansamlul Artistic Profesionist Crişana.

Premiera concertului aniversar a avut loc în cadrul festivalului Toamna Orădeană, pe scena mobilă amplasată în spatele Teatrului.

Spectacolul a fost prilejuit de împlinirea unui secol de la naşterea Mariei Tănase. În cadrul evenimentului, spectatorii le vor putea asculta interpretând melodiei celebrei artiste pe Felicia Costin, Cornelia Covaciu, Simona Costin, Luminiţa Tomuţa, Viorica Bradea şi Voichiţa Mihoc.

Biletele s-au pus în vânzare la agenţia Teatrului Regina Maria, deschisă de luni până vineri între orele 10 şi 19 şi sâmbătă şi duminică, între orele 10 şi 13. De asemenea, biletele pot fi procurate cu o oră înaintea începerii spectacolului sau online de pe site-ul biletmaster.ro. Preţul unui bilet este de 10 lei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON