URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 24 IANUARIE 2022
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Până acum, preşedintele Consiliului Judeţean s-a ţinut tare. Toţi cei care-l întrebau dacă nu e tentat de funcţia prezidenţială, de cea de premier sau de şef de partid, primeau răspunsuri monosilabice. Ba că are prea mult de lucru la judeţ, ba că nu ştie engleză, ba că funcţiile înalte la nivel central sunt pentru noile generaţii de politiceni.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Deşi practic meseria asta de trei decenii, azi, mâine, nu încetează să mă minuneze un fenomen permanent manifest în politica românească: modul în care se autodevorează coaliţiile de partide ajunse la guvernare, făcându-se cioburi înainte de-a apuca să furnizeze ceva substanţial naivilor de electori. A fost boala CDR-ului, a fost a USL-ului, este a guvernării de azi şi va fi, probabil, şi a celei de mâine...
Zic şi eu
Adrian Cris
În timp ce românii "se râd" că ar merita o zi liberă ca să dezbată cazul Djokovic, chestiunea energiei ticăie ca o bombă, atât de eficientă încât poate tranşa noul război rece dintre fosta URSS şi NATO, la doi paşi de noi. Acribia şi competenţa cu care "analizăm" situaţia de la antipozi nu ne scuteşte, însă, de facturi la gaz şi electricitate, pentru a căror rezolvare, ce să vezi, nu avem nici minuţie, nici pricepere.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Spitalele Judeţean şi Municipal din Oradea fuzionează, în scopul oferirii unor servicii medicale mai bune şi folosirii mai eficiente a fondurilor publice. Cum vi se pare decizia?




De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În contextul în care în ţara noastră se petrec numeroase accidente rutiere soldate cu consecinţe tragice, guvernanţii noştri încearcă să îi determine pe conducătorii auto să fie mai atenţi în trafic, pentru a reuşi să evite astfel de evenimente nedorite printr-o atenţie sporită şi o conduită cu caracter preventiv.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Steatoza hepatică reprezintă o acumulare excesivă de grăsimi la nivelul ficatului (în special trigliceride) cu mărirea sa uşoară până la moderat şi cu caracter benign şi reversibil de obicei, dar uneori putând deveni gravă, cu evoluţie spre ciroză (în condiţiile acumulării excesive şi îndelungate şi a asocierii unor factori nocivi). În mod normal, ficatul conţine 2-4% grăsimi.
03 Februarie 2017, 13:26

Mang: Legile nu se fac în stradă, oamenii nici nu ştiu pentru ce protestează

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Preşedintele PSD Bihor, Ioan Mang, nu se arată deranjat că oameni din toată ţara, inclusiv orădeni, protestează în stradă seară de seară strigând sloganuri anti PSD.

"E dreptul fiecăruia să protesteze. Protestatarii pot să protesteze în continuare, nicio problemă, noi apărăm sau reintroducem statul de drept. Legile nu se fac în stradă. Noi urmărim ca judecătorul să fie complet independent şi să nu mai depindă, să nu mai răspundă, să nu mai fie acuzat dacă nu face ceea ce i se spune de persoane fizice sau instituţii publice. Acesta e statul de drept", a declarat Mang, vineri, pentru BIHOREANUL.

El a mai adăugat că modificările făcute de Guvern "sunt solicitate de Curtea Constituţională şi în deplin acord cu deciziile comisiei de la Veneţia, şi acelea sunt obligatorii, şi restrâng într-adevăr unele din drepturile procurorilor". "Pentru asta lumea iese în stradă. Sigur, e dreptul oamenilor, într-o democraţie fiecare poate protesta, ciudat este că se protestează împotriva a ceea ce unii au protestat în 1989", a spus Mang.

Preşedintele PSD Bihor s-a arătat nemulţumit însă că oamenii n-au ieşit în stradă anul trecut, când "codurile penale au fost modificate de 153 de ori, mi se pare, de Guvernul tehnocrat".

Întrebat dacă, în lumina criticilor aduse de colegul său de partid, primarul Iaşiului, Mihai Chirica, şi de ex-ministrul Florin Jianu, care a demisionat miercuri din Guvern, el s-a gândit la demisie, Mang a respins categoric o astfel de variantă. "Pentru aşa ceva în niciun caz, pentru că toate aceste lucruri până la urmă vor fi legi. Oamenii nici nu ştiu pentru ce ies în stradă. Ei ştiu că PSD vrea să facă nu ştiu ce, de fapt mulţi sunt membri ascunşi ai PNL sau USR. Dar nu contează, poate fiecare să iasă în stradă, să manifeste, într-o democraţie fiecare are acest drept", a mai spus Mang.

Întrebat cum comentează declaraţia colegului său Florin Lele, preşedintele Organizaţiei nr. 1 din PSD Oradea, care a criticat vehement Guvernul Grindeanu şi pe Liviu Dragnea, Mang s-a rezumat să spună că Lele n-a activat în campania electorală.

"Fiecare om are dreptul la opiniile lui. Pentru opinii contrare PSD o să vedem ce decizii se vor lua", a spus Lele. Întrebat explicit dacă vrea ca Lele să fie exclus din partid, Mang a refuzat să dea un răspuns: "Nu am nicio părere. Organizaţia să-şi spună cuvântul".

În final, Ioan Mang tot a avut un mesaj pentru Lele: "Un membru adevărat de partid, care se şi pretinde că e preşedinte de organizaţie de cartier, trebuia să vină la partid să spună ce probleme are şi apoi să anunţe presa. E foarte posibil că nu înţelege despre ce este vorba. Dacă are anumite probleme şi unii îl ţin agăţat cu acele probleme, e cu totul altceva şi îi înţeleg gestul". Întrebat la ce se referă concret, Mang a spus doar că "ştie dumnealui".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
Un mizerabil !
Un mizerabil !!!
Postat 04 Februarie 2017, 17:37 de scortosul
mang plagiatorulk
Plagiatorul Mang trebuie să fie recunoscător șefilor lui din PSD. Dacă nu avea proapte politice demult era concediat de la Universitate. Asemenea lui era si nemernicul Bodog. Asa, fiindca sunt tari politic, rămân pe locurile lor. Chiar dacă lumea ii dispretuieste si ii vrea aruncati la cosul de gunoim
Postat 04 Februarie 2017, 08:44 de andreimagheru
.
mizerabilul asta ii apara pentru ca are si el problemele lui. Ar vrea si el sa isi curete dosarul penal ca toti restul jegosilor din partidul mafiot
Postat 04 Februarie 2017, 00:59 de David
PCR transpartinic. Ep.: Domnul Mang vs Reacţiune. Alt episod
I. Un mesaj şi pentru tinerii, de bună credință, dar manipulaţi de propagandiştii anti-PSD 1. ”Acest guvern este unul legitim. A castigat votul urias de incredere al poporului. Poporul care traieste din salarii mici, de functionari publici, din pensii, din indemnizatii de handicap....nu ca salariati ai corporatiilor si atentie: nu cu sakariile bucurestenilor! Bucurestiul nu este TARA! TARA SUNTEM NOI! Astia "micii" din provincie. Cei care stiu sa citeasca un act normati. Cei care au un comportament civilizat. Cei care acorda RESPECT fiecarui semen. Suntem alaturi de acest guvern si avem urmatoarea rugaminte: Indiferent de situatie NU CEDAȚI! NU CEDATI LOCUL OBTINUT PRIN VOT LIBER EXPRIMAT SI DEMOCRAT! (daca ar fi dupa mine as demara si procedura de suspendare a non-presedintelui Johannis.. pentru abuz de putere si nereprezentare a poporului si a tarii, pentru dezinformare si manipulare, pentru instigarea la violenta). Opinia mea...este si opinia celor doi parinti ai mei..care nu pot semna..pentru ca nu au adresa de maill.” Sursa: o romașcană, site: Petitieonline.com - petiţia ”Susținem Guvernul Grindeanu”. II. "E dreptul fiecăruia să protesteze. Protestatarii pot să protesteze în continuare, nicio problemă, noi apărăm sau reintroducem statul de drept. Legile nu se fac în stradă. Noi urmărim ca judecătorul să fie complet independent şi să nu mai depindă, să nu mai răspundă, să nu mai fie acuzat dacă nu face ceea ce i se spune de persoane fizice sau instituţii publice. Acesta e statul de drept", a declarat Mang, vineri, pentru BIHOREANUL.” 1. Domnule Mang: Nu aşa procedează un lider social-democrat ”pur-sânge”. 2. Este adevărat faptul că legile nu se fac în stradă, ci la Guvern, respectiv în Parlament, dar acestea trebuie sa fie bine fundamentate, respectiv mult mai bine explicate, ca să priceapă şi bebeluşul şi preşcolarul care "demonstrează" ...”în deplină cunoştinţă de cauză”; 3. Despre sintagma ”statul de drept”, rog a nu mai face copy-paste după Herr Gauleiter/Guvernator de România, Monica, M. & Co. Doar aveţi mustaţă de Avram Iancu, respectiv de Iancu Jianu! Doriți câteva zeci de Dosare, soluționate ”corect şi impaţial”, inclusiv cu aportul unor colegi de ai dvoastră (”sub acoperire”?) de la U.O.-Fac. de Drept, drept documentație? II. ”Întrebat cum comentează declaraţia colegului său Florin Lele, preşedintele Organizaţiei nr. 1 din PSD Oradea, care a criticat vehement Guvernul Grindeanu şi pe Liviu Dragnea, Mang s-a rezumat să spună că Lele n-a activat în campania electorală.” 1. Faptul că în Bihor, o bună parte din nomenclatura/activul PSD Bihor aduce tot mai mult a nou-PDL, aripa ”rozalie”, nu este meritul lui …Constantin Dobrogeanu-Gherea, sau a altor socialiști/social-democrați ”pur-sânge”, respectiv nici vina lui don Ilie (de la Primărie), sau a actualului Prim-Ministru al României. Poate, că ne explică ”social-democratul” Florin Lele. Acesta nu este cumva fiu/rudă cu un fost procuror, actualmente avocat? III. ”În final, Ioan Mang tot a avut un mesaj pentru Lele: "Un membru adevărat de partid, care se şi pretinde că e președinte de organizație de cartier, trebuia să vină la partid să spună ce probleme are şi apoi să anunțe presa. E foarte posibil că nu înţelege despre ce este vorba. Dacă are anumite probleme şi unii îl ţin agăţat cu acele probleme, e cu totul altceva şi îi înţeleg gestul". Întrebat la ce se referă concret, Mang a spus doar că "ştie dumnealui”” 1. Despre metoda ”Calul troian”, aţi auzit cumva dle Mang? 2. Un remember necesar (și) pentru Preşedinte PSD Bihor: Câți membri fideli mai aveţi în Filială, ca eliminatul din DSVSA Bihor prin Decizia nr. 288 din 31 decembrie 2009, Decizie semnată de PSD-işti ca: Mircea Gelu Budău şi Sanda Mihuţa şi ”concepută” şi cu aportul tov. Pantea Felicia Livia (fost PNL, actualmente PSD), Dan Ioan Lung (PDL, actualmente, tot cu tata lui finu?) şi a altor PSD-işti/iste, care au lucrat la ”Cominca” SA? Poate vă face un Recensământ, dona Claudia de la: Prefectură, UO-Fac. de Drept(i) ...ş.a. P.S. 1. Dle Mang: Ca şi la Siguranța alimentelor şi în politică trebuie să se acționeze preventiv şi strict în interesul cetăţeanului român de bună credinţă! 2. Comentariu scris cu respectarea prevederilor din Carta Drepturilor fundamentale a UE.
Postat 04 Februarie 2017, 00:54 de stefan
Trage apa
Ba ia_ti făcut poze pe wc sau ce naiba zici ca e cam incordat si cu ochi bulbucați o fi făcut pe el oare?
Postat 03 Februarie 2017, 20:48 de sss
plagiatorule
legile se fac de infractori pentru ei, le adopta guvernul, supravegheat de infractorul sef.
Postat 03 Februarie 2017, 19:21 de User anonimizat
Mangusta Lui Dragnea
Mai da-te-n directia mamicutei tale,ii transmitem calde salutari,luate-ar ala Dragnea ala micu cu coarne de mangusta plagiatoare ce esti
Postat 03 Februarie 2017, 18:10 de kong_master
mangleala
esti foarte "valabil". alta intrebare?
Postat 03 Februarie 2017, 16:56 de User anonimizat
Mai Mang
Te-ai trezit si tu? Ai avut ocazia sa taci (in continuare) inteligent si n-ai profitat de ea!
Postat 03 Februarie 2017, 14:56 de User anonimizat
noroc cu plagiatorul ca ne explica ...
ca noi suntem prosti si nu stim pentru ce protestam. iesim asa de prosti in strada ca nu avem ce face...protestam impotriva ta plagiatorule dovedit, protestam ca cei ca tine sa ajunga acolo unde le este locul, nu sa-si dea legi cu dedicatie la ceas din noapte ca talharii.
Postat 03 Februarie 2017, 14:42 de Traian
Iaiiiii
Lele a fost membru în secunda doi în spiritul caracteristic, mangu îl va executa el își urmează cu sfințenie seful de partid au c_am aceasi mentalitate cine carteste pleacă și încă ceva bătrânul ianos tatucul nostru faci tu legea sau poate strada depinde da în petiția dece nu ziceți nimic de ordonanțe iar manipulați .el a rămas cuplat cu sorosisti SRI bimomuri saracu așa e la bătrânețe .
Postat 03 Februarie 2017, 14:04 de sss
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.3614 RON
  • 1 EUR = 4.9449 RON
  • 1 HUF = 0.0138 RON