De când cu Pasajul Magheru, s-a constatat că cei care vin de pe Ady Endre, trec prin centru pe Iosif Vulcan, ajung în Piaţa Libertăţii şi nu mai pot intra în pasaj, ci trebuie să facă obligatoriu dreapta, pe podul Dacia. Acesta este şi motivul pentru care strada Andrei Şaguna, de lângă Parchet, a devenit cu două sensuri. Acum, primarul Florin Birta propune ca aici să se dea mai multă atenţie pietonilor şi bicicliştilor, ceea ce înseamnă, practic, că traficul ar avea loc în principal prin Piaţa Libertăţii.
Nu-i prima oară când Bolojan vrea să rezolve probleme gingașe cu metode... inginerești. Ideea trecerii actorilor și instrumentiștilor pe contracte de muncă pe durată determinată, pentru „eficientizarea” actului cultural, reflectă un reflex al stilului managerial cu iz dictatorial care l-a făcut celebru - dar, fără îndoială, și eficient - pe fostul edil al Oradiei.
Veste proastă pentru orădeni: Termoficare, care abia a înlocuit producția de energie termică pe bază de cărbuni cu cea pe gaz, mult mai puțin poluantă și mai eficientă, va trebui să plătească o sumă enormă pentru a-și cumpăra așa numitele certificate verzi, care îi dau dreptul să polueze. În cazul în care cele 60 de milioane lei necesare nu vor fi date de Guvern (din banii tuturor românilor), nota de plată o vor achita orădenii fie direct, prin inevitabila scumpire a gigacaloriei, fie indirect, prin subvenționarea de către Primărie (ceea ce înseamnă că o suportă toți locuitorii orașului, indiferent că sunt sau nu clienți ai Termoficare).
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Creatorii de filme şi cărţi de anticipaţie care au lansat scenarii cu epidemii globale ce loveau omenirea (un exemplu recent este "Contagion", din 2011, pe care multă lume l-a descoperit după izbucnirea crizei Covid) nu şi-au putut imagina că, într-o situaţie reală, oamenii vor refuza în număr mare leacul descoperit de cercetători. Dar viaţa bate filmul!
Zborurile externe au fost reluate pe Aeroportul din Oradea. Ce părere aveţi despre destinaţiile operate de Ryanair (Milano, Bologna, Londra, Dusseldorf)?

După 2 ani în care nu s-au organizat concursuri de admitere în magistratură, recent situaţia a fost deblocată şi se aşteaptă anunţurile oficiale pentru reluarea acestora. În concret, în urmă cu aproximativ 2 ani, Curtea Constituţională a declarat neconstituţionale prevederile legale care reglementau concursurile de intrare în magistratură, pe motiv că toate condiţiile de accedere erau prevăzute în regulamentele Consiliului Superior al Magistraturii, şi nu în lege.
În regiunea ţării noastre, înţepăturile de insecte dau rareori fenomene grave de intoxicaţie; ar fi nevoie de 500-1000 de înţepături de albine pentru a produce moartea. În regiunile tropicale, în America de Nord şi de Sud, în Africa şi Asia Centrală se întâlnesc păianjeni veninoşi ("văduva neagră") şi scorpioni, care sunt foarte periculoşi atât pentru oameni, cât şi pentru animalele domestice.
09 Aprilie 2011, 11:03

Luceafărul Oradea a câştigat din nou, la o diferenţă de 3 goluri

Luceafărul Oradea a mai făcut un pas către Liga a II-a, după ce în runda a XXI-a a dispus pe teren propriu, la Borş, la o diferenţă de trei goluri, cu 4-1, de echipa timişeană Millenium Giarmata.

Deşi venea în Bihor cu gânduri mari, echipa oaspete s-a dovedit a fi până la urmă "mieluşel" în disputa cu liderul ierarhiei.

Cu toate că Millenium a reuşit să deschidă scorul încă din minutul 3, prin Corlăţeanu, în minutul 10 s-a restabilit egalitatea, prin transformarea unei lovituri de la 11 metri de către Paina. Până la pauză nu s-a mai înscris cu toate că ocaziile de poartă nu au lipsit.

În partea a doua, mult mai motivaţi, elevii lui Florin Fărcaş au reuşit să dea lovitura în numai trei minute, devenite fatidice oaspeţilor. Mai întâi, în minutul 70 s-a făcut 2-1, graţie reuşitei lui Muntean, în minutul imediat următor, Roşu a dus scorul la 3-1, pentru ca după numai încă un minut acelaşi jucător să-şi mai treacă o dată numele pe lista marcatorilor, stabilind scorul final, 4-1 în favoarea Luceafărului.

Prin această victorie - cel puţin până la jocul echipei FC Hunedoara din această etapă, programat sâmbătă - echipa orădeană se desprinde şi mai mult în fruntea clasamentului, la o diferenţă de 13 puncte, 46 faţă de numai 33, câte a strâns Autocatania Caransebeş, ocupanta poziţiei secunde.

Cealaltă echipă bihoreană din competiţie, CF Bihorul Beiuş va susţine jocul din această etapă sâmbătă, de la ora 17, la Recaş, cu formaţia locală ACS.

Dintre celelalte partide disputate vineri s-a mai remarcat victoria echipei CFR Simeria, de pe teren propriu, cu acelaşi scor, de 4-1, din faţa formaţiei Gloria Arad.

UPDATE:

Formaţia Bihorul Beiuş a fost învinsă în etapa a 21-a a campionatului Ligii a III-a, Seria a V-a. Evoluând în deplasare, la Recaş, beiuşenii au cedat cu scorul de 1-3 (0-0). După o primă repriză încheiată cu un scor alb, în cea de-a doua au apărut şi golurile, gazdele impunându-se la final cu 3-1.

Beiuşenii au jucat curajos la Recaş, reuşind să reziste în prima repriză, astfel că la pauză scorul era 0-0. De remarcat că în primul mitan jucătorii de la Recaş au trimis de două ori mingea în bară, prin Chivoiu (24) şi Trandu (45).

În minutul 35, Prodan a scăpat singur în careul advers, a fost secerat de Aldana, dar "centralul" a lăsat jocul să continue. Deşi în repriza secundă vântul a bătut spre poarta bănăţenilor, gazdele au fost cele care au deschis scorul prin Steop (1-0).

Peste doar 5 minute, V. Prodan a restabilit egalitatea, după o pasă primită de la Silaghi, urmată de o preluare pe piept şi un şut fulgerător care a trimis mingea în plasă, în stânga portarului advers (1-1). Acelaşi Prodan îi putea aduce în avantaj pe beiuşeni, dar Ţurcaş a scos incredibil din faţa acestuia.

După o nouă ocazie irosită de oaspeţi prin Trip, ACS Recaş a preluat conducerea în minutul 73, după reuşita lui Şchiopu (2-1). A urmat o nouă ocazie, irosită de această dată de Plinio (78), care s-a răzbunat un minut mai târziu, când Şchiopu a reuşit "dubla" (3-1). De remarcat că în ultimele 20 de minute ale jocului, arbitrul de centru a fost "trup şi suflet" alături de gazde.

CF Bihorul Beiuş: Sălăjan - Silaghi (73 Grosu), Şerb, Mihoc, Morar, Drule (74 Plinio), Dumiter (55 Fl. Popa), Trip, Cipău, Prodan, Higyed. Antrenor: Adrian Anca.

Într-un alt joc, desfâşurat sâmbătă, ocupanta poziţiei secunde, FC Hunedoara, a dispus, pe teren propriu, de echipa timişeană Mama Mia Becicherecu Mic, cu scorul de 2-0, rămânând la 12 lungimi în spatele liderului, Luceafărul Oradea.