URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
01 Martie 2010, 15:01

Liceenii joacă pentru primul loc în Cupa Liceelor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

În urma meciurilor de fotbal care s-au desfăşurat săptămâna trecută în cadrul Cupei Liceelor, s-au stabilit câştigătorii fiecărei grupe, din cele patru. "Câştigătoarea grupei A este echipa Colegiului Gojdu, iar a grupei B, echipa Colegiului Partenie Cosma. Grupa C a fost câştigată de Liceul Teologic Baptist Emanuel, iar grupa D, de către echipa Liceului Lucian Blaga. În semifinale se vor înfrunta câştigătoarea grupei A cu cea a grupei C şi învingătoarea grupei B cu cea a grupei D", a declarat Alin Stoica, profesorul coordonator al meciurilor de fotbal din cadrul Cupei Liceelor, luni, într-o conferinţă de presă, desfăşurată la sediul Direcţiei pentru Sport a Judeţului Bihor.

Aşadar, miercuri, pe terenul liceului Onisifor Ghibu se va disputa atât meciul dintre echipa Colegiului Naţional Emanuil Gojdu şi cea a Liceului Teologic Baptist Emanuel cât şi partida dintre Colegiul Economic Partenie Cosma şi Liceul Teoretic Lucian Blaga. Finaliştii vor juca joi pentru titlul de campioni ai etapei locale la fotbal a Cupei Liceelor.

Indiferent de rezultat, ambele echipe finaliste vor juca în faza judeţeană, disputând meciuri cu echipele altor oraşe din judeţ, pentru stabilirea reprezentantei Bihorului în etapa zonală a competiţiei.

Tot luni, în cadrul aceleaşi conferinţe de presă, a fost anunţată şi prima ediţie a Cupei Prosper la karate modern, care va avea loc în perioada 6-7 martie la sala de sport a Universităţii. "S-au înscris deja 12 cluburi din ţară şi din Ungaria. Înscrierile continuă până joi şi sperăm că vor participa şi cluburi din Serbia", a afirmat Mezei Tunde, antrenoare la Clubul Sportiv Crişul.

La concurs vor participa karateca din toate categiile de vârstă, începând de la 6 ani şi până la seniori. Competiţia este organizată de Clubul Sportiv Prosper şi Direcţia pentru Sport a Judeţului, iar Oradea va fi reprezentată de cluburile CS Crişul şi CS Prosper.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON