URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
26 Aprilie 2012, 11:10

Kiwanis Art Oradea organizează un spectacol caritabil în sprijinul unei cauze UNICEF

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Clubul Kiwanis Art Oradea găzduieşte în perioada 27-29 aprilie Congresul al XIV-lea al Cluburilor Kiwanis din România. Cu această ocazie, la Oradea vor veni peste 50 de reprezentanţi ai filialelor organizaţiei din ţări precum Franţa, Belgia sau Italia, dar şi reprezentanţi ai celor 19 cluburi din România.

Printre activităţile prilejuite de acest congres se numără şi unele dedicate cauzei "Eliminate" iniţiată de UNICEF şi care are ca scop eradicarea tetanosului neontatal în ţări din Lumea a Treia.

Astfel, sâmbătă, de la ora 17, la Filarmonica de Stat Oradea va fi inaugurată expoziţia de picturi şi grafică "Alegerea noastră este viaţa", care conţine lucrări realizate de copii din mai multe oraşe ale ţării. Jumătate de oră mai târziu, în sala Enescu-Bartok, orădenii sunt invitaţi la un spectacol caritabil de muzică cultă oferit de tineri orădeni.

"Tetanosul neonatal omoară sigur şi în chinuri groaznice. Kiwanis Art Oradea sprijină iniţiativa UNICEF de a aduna fonduri pentru vaccinuri prin concertul de sâmbătă. În spectacol sunt incluşi copii şi tineri interpreţi care au fost deja premiaţi de Kiwanis Art printre care şi Vlad Crosman, Măriuca Popa, Iulia Raţiu şi Victoria Cormoş, dar şi elevi de la Liceul de Artă care au câştigat competiţii naţionale", a declarat Iuliana Păcurar, preşedintele Kiwanis Art Oradea.

Preţul unui bilet este de 20 de lei şi poate fi cumpărat la intrare.

În aceeaşi seară, reprezentanţii clubului orădean vor primi Charta de la clubul sponsor Kiwanis Paris - Concorde. Mai exact este vorba de însemnele oficiale ale apartenenţei la familia Kiwanis Internaţional, iar mai apoi delegaţii vor petrece la o seară de gală.

Un eveniment inedit prilejuit de venirea în România a reprezentanţilor Kiwanis Franţa este căsătoria a doi membri ai clubului. Un francez în vârstă de 70 de ani se va căsători religios, la Biserica Sfântul Nicolae, cu o franţuzoaică în vârstă de 55 de ani. Cei doi au ales România fiindcă au fost impresionaţi de tradiţiile de nuntă din ţara noastră. În plus, viitoarea mireasă colecţionează costume populare româneşti.

Clubul Kiwanis este o organizaţie internaţională fondată în 1915 în Statele Unite, care sprijină proiectele pentru dezvoltarea comunităţilor, dar şi educarea şi promovarea tinerilor talentaţi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON