URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 29 MARTIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Mie-mi plac tipii de la ONG-ul Pro Infrastructura. Din câte știu, e o organizație imaginată de fostul ministru al Transporturilor, Cătălin Drulă, de la care aflăm multe dintre dedesubturile care ne fac să nu avem autostrăzi decât pe hârtie și la prețuri exorbitante.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Justiţia din Bihor a învins săptămâna trecută DNA Oradea, dar şi societatea bihoreană. La capătul a 9 ani de procese, fostul boss al UDMR şi al CJ Bihor, Alexandru Kiss, a fost achitat pentru fapte de corupţie pentru care în 2018, în prima fază a procesului, Tribunalul îl condamnase la 8 ani de închisoare, iar pe doi dintre tovarăşii săi de dosar - patronul Selina, Beneamin Rus, şi cetăţeanul ungar Bojtor Vilmos, prin intermediul căruia politicianul şi amicul său, Alexandru Mudura, fondatorul Lotus Center, au încasat şpăgi de 4,3 milioane euro - la 4 şi respectiv la 6 ani de închisoare.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre completările aduse la legislație care prevăd că, în sensurile giratorii, șoferii trebuie să respecte regulile privind circulaţia pe benzi, având obligaţia să semnalizeze din timp părăsirea intersecţiei şi să se asigure?




De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
La finalul anului trecut a fost adoptată fără mare publicitate o lege ce permite reinstalarea radarelor fixe, care de această dată vor avea mai multe „atribuții”, similar camerelor instalate pe drumurile din alte țări europene.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Fumatul este un viciu care produce numeroase boli şi decese, fiind considerat în ţările dezvoltate principala cauză a bolilor prevenibile şi a morţii premature. Numai în SUA apar în fiecare an peste un milion de noi fumători din rândul copiilor şi adolescenţilor. 
25 Iunie 2014, 18:03

Final de stagiune la Filarmonica Oradea cu Alexandru Tomescu şi muzică sud-americană

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Filarmonica Oradea încheie stagiunea 2013-2014 cu cel mai bun tânăr violonist român. Alexandru Tomescu, cel care a primit de două ori dreptul de a folosi vioara Stradivarius, aflată în patrimoniul cultural român, va concerta la Oradea însă la o replică a acestui intrument, realizată în 2010 de lutierul Silvian Rusu şi vopsită, la cererea solistului, în verde.

Concertul de joi, 26 mai, de la ora 19, va începe cu o partitură deosebită, ce-i aparţine compozitorului american John Cage şi este intitulată 4'33''. "Piesa cu care vom începe este un experiment interesant, ne-am frământat mult dacă să o alegem sau nu. Compozitorul John Cage reprezintă avangarda muzicală, iar în această piesă timp de 4 minute şi 33 de secunde nu se întâmplă nimic, orchestra nu cântă nicio notă. În concepţia compozitorului nu doar sunetele muzicale reprezintă muzica, ci tot ce ne înconjoară, aşadar zgomotele şi sunetele din sală vor fi de fapt piesa", a explicat dirijorul Romeo Rîmbu, cel care va conduce concertul de închidere a stagiunii.

Violonistul Alexandru Tomescu va fi solistul Concertului nr. 2, La Campanella, semnat de Nicolo Paganini. "Sunt onorat că am fost invitat să închid stagiunea la Oradea. Am venit cu o vioară realizată în 2010 de Silvian Rusu, după cea Stradivarius, şi sună foarte bine", a spus Alexandru Tomescu, miercuri, într-o conferinţă de presă la Filarmonică.

În ultima parte a concertului, orchestra Filarmonicii va interpreta un medalion sud-american ce va cuprinde J. P. Moncayo, "Huapango", A. Barroso, Samba "Brasil", D. A. Robles, "El condor pasa", A. Ginastera, Dansuri din baletul "Estancia" şi A. Piazzolla, "Libertango".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.574 RON
  • 1 EUR = 4.9481 RON
  • 1 HUF = 0.0129 RON