URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 18 IUNIE 2021
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Fostul ministru al Transporturilor, Lucian Bode, actualmente şef peste şefii de post, se lăuda mai an că toate tronsoanele Autostrăzii Transilvania sunt atribuite. Dar când vine vorba de acest drum blestemat, e bine să nu zici "hop" nici dacă l-ai străbătut de cinci ori de la Oradea la Cluj, că precis apare ceva neprevăzut. De fapt, situaţia este dramatică şi are şanse să devină tragică.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Nu-i prima oară când Bolojan vrea să rezolve probleme gingașe cu metode... inginerești. Ideea trecerii actorilor și instrumentiștilor pe contracte de muncă pe durată determinată, pentru „eficientizarea” actului cultural, reflectă un reflex al stilului managerial cu iz dictatorial care l-a făcut celebru - dar, fără îndoială, și eficient - pe fostul edil al Oradiei.
Zic şi eu
Adrian Cris
Durerea nevindecabilă a căpeteniilor UDMR-iste nu e doar că Bolojan le-a zburat din funcţiile bine plătite din CJ Bihor un număr însemnat de politruci, ci că şefii acestui partid, începând cu Cseke Attila şi cu Szabó Ödön, îşi văd carierele serios periclitate. În ultimele patru cicluri electorale, UDMR Bihor a scăzut de la 7-8 consilieri municipali în Oradea la doar 4 şi de la 9-10 consilieri judeţeni la numai 6 sub "înţeleapta" conducere a unor personaje precum cei doi.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
O nouă competiție europeană fără România (campionatul european, în cazul de față) nu ne mai supără așa cum ne-ar fi supărat în anii 90, semn că ne-am obișnuit deja. De fapt, ce zic eu că ne-ar fi supărat? Pe vremea aceea ni s-ar fi părut de-a dreptul imposibil! Dar construcțiile trainice și strategiile pe termen lung nu se mai practică în sportul românesc decât sporadic, organizațiile și finanțatorii nu mai au răbdare, își doresc rezultate imediate. În cele mai multe cazuri se practică un soi de agricultură sportivă debilă - se plantează azi și se culege mâine.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Primăria vrea să amendeze cu 2.500 lei şoferii care intră cu maşinile pe spaţiile pietonale din centrul Oradiei. Ce părere aveţi despre măsura propusă?

De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Potrivit Dicţionarului explicativ al limbii române, sula este o unealtă alcătuită dintr-o tijă mare şi subţire de oţel, dreaptă sau curbă, ascuţită la vârf, fixată într-un mâner şi folosită în pielărie (cizmărie, cojocărie etc) pentru a găuri pielea ori talpa spre a putea trece acul cu aţa prin ele. Poate multă lume nu ştie, dar sula s-a utilizat şi încă se utilizează şi astăzi pe scară largă inclusiv în justiţie, la găurirea coperţilor de dosare, pentru a putea fi realizată operaţiunea de coasere a acestora...
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Tratamentul medicamentos al diabetului zaharat cuprinde antidiabeticele orale şi insulinele. Diabetul non-insulino-dependent care nu poate fi controlat prin regimul dietetic răspunde bine la grupa medicamentelor pe bază de derivate de sulfoniluree (cum este tolbutamidul sau glipizidul), care sunt uşor de folosit şi, după majoritatea specialiştilor, sigure. Vezi mai departe ce mediamente se folosesc și când este nevoie de tratament cu insulină...
29 Aprilie 2021, 19:31

Fetele de la Crişul BCU Oradea s-au calificat la turneul final al Campionatului Naţional U14 la baschet

Fetele de la Crişul BCU Oradea s-au calificat la turneul final al Campionatului Naţional U14 la baschet Echipa U14 a Crişul BC U Oradea s-a calificat pentru turneul final al Campionatului Naţional de Baschet
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Cele mai mici jucătoare ale clubului BC U Oradea s-au calificat la turneul final al Campionatului Naţional de Baschet U14. Elevele antrenorului Bela Salamon au reuşit această performanţă, după ce la ultimul turneu de calificare, care a avut loc la Bucureşti, au obţinut două victorii şi au suferit o singură înfrângere, terminând pe primul loc în grupă.

Echipa Crişul BC U Oradea a reuşit să învingă formaţia Bega Timişoara, cu scorul de 57-49, și a trecut apoi şi de Leii Bucureşti, cu scorul de 63-53, dar a pierdut în faţa Olimpiei Bucureşti, cu scorul de 49-57.

Marcatoarele formaţiei Crişul BC U Oradea la turneul de la Bucureşti au fost Iovita Alexia, autoare a 42 de puncte, Moldovan Ariana cu 38 puncte (3x3), Salamon Vivien - 37 puncte (5x3), Jurcan Ingrid - 18 puncte, Mardale Sânziana - 13 puncte, Ciarnau Mara -12 puncte, Kerezsi Victoria - 4 puncte, Nedelcu Georgiana - 2 puncte, Bughiu Ioana - 2 puncte şi Popescu Andra - 1 punct. Au mai jucat şi Maxim Stefania, Ehik Orsolya si Lazăr Adelina.

Turneul final al Campionatului Naţional de Baschet feminin U 14 se va desfăşura în perioada  9 -  13 iunie, Crişul BCU Oradea urmând a le avea ca adversare pe: Olimpia Bucureşti, Leii Bucureşti şi LPS Alba Iulia.

Au ratat la mustaţă calificarea

În schimb, echipa de U 18 a Crişul BC U Oradea a ratat calificarea la turneul final al Campionatului Naţional, după ce a înregistrat două victorii şi două înfrângeri la turneul de calificare, desfăşurat la Sibiu.

Orădencele au învins echipa locală CSS Sibiu, cu scorurile de 75-54 şi 58-33, dar a pierdut în faţa celor de la CSU Politehnica Timişoara, cu 68-69 şi 57-90. Astfel, jucătoarele de la Crişul BCU Oradea s-au clasat pe locul 2 şi au ratat la mustaţă calificarea la turneul final.

"Cu mai multă atenţie şi o atitudine corespunzătoare din partea fetelor dar şi cu puţină şansă la împărţirea echipelor în grupe, reuşeam o calificare extraordinară ţinând cont că toate echipele adverse aveau în componenţă maxim două jucătoare născute 2002 şi mai multe jucătoare născute 2003, cea mai în vârstă jucătoare a echipei noastre fiind născută în 2004! Echipa noastră nu a putut beneficia de efectiv complet, Arianna Ganea şi Higyed Ivett având probleme personale. Cu toate acestea, am demonstrat că anul următor, atunci când vom juca la categoria noastră de vârstă multe echipe puternice vor avea de furcă cu noi", a precizat conducerea clubului BC U Oradea pe pagina de Facebook.

Marcatoarele formaţiei orădene la turneul de U18 de la Sibiu au fost: Creţ Alexia cu 64 puncte (5x3), Ilea Alexia - 47 puncte (2x3), Papp Anna - 41 puncte (3x3), Milaş Lorena - 38 puncte (1x3), Ceh Oana - 25 puncte (1x3), Szallai Kira - 13 puncte (1x3), Buştean Iasmina - 11 puncte, Dumitrescu Mara - 9 puncte (1x3), Silaghi Viviana - 8 puncte şi Dan Flavia cu 2 puncte. Au mai evoluat însă şi Dreana Elysia şi Szabo Kinga.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1226 RON
  • 1 EUR = 4.9242 RON
  • 1 HUF = 0.0139 RON