URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
21 Decembrie 2011, 11:17

FC Bihor şi FC Paleu au triumfat în turneul de juniori Cupa Bihorul

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Echipa de fotbal a clubului FC Bihor, cu jucători născuţi în anul 2001 şi antrenată de Lucian Ulici, a câştigat Cupa Bihorul, competiţie organizată de LPS Bihorul la terenul sintetic din incinta Clubului Sportiv Şcolar.

La categoria 2001-2002, clubul fanion al judeţului a participat cu două echipe, FC Bihor I (jucători născuţi în anul 2001) şi FC Bihor II (jucători născuţi în anul 2002), ambele antrenate de Lucian Ulici.

În prima fază, FC Bihor a fost repartizată în grupa A, alături de echipele Iris Team, Inter Oradea şi LPS Bihorul I, formaţii pe care le-a întrecut clar, cu 5-1, pe Iris Team, cu 12-0, pe Inter Oradea, şi cu 6-0, pe LPS Bihorul I, calificându-se de pe primul loc în semifinale.

FC Bihor II a făcut parte din cealaltă grupă, grupa B, unde a obţinut două victorii, 3-2, cu LPS Bihorul II, şi 8-0, cu Partium, şi o înfrângere, 0-3, cu Dinamo Oradea, terminând tot pe primul loc.

În semifinale, FC Bihor I a întrecut LPS Bihorul II, cu 5-1, în timp ce FC Bihor II a pierdut cu acelaşi scor, de 1-5, în faţa formaţiei LPS Bihorul I (cu jucători născuţi în anul 2001).

În finale, ambele echipe ale clubului fanion ale judeţului au reuşit să se impună. În meciul pentru locul III, FC Bihor II a învins LPS Bihorul II, cu scorul de 3-0, în timp ce în finala mare, pentru adjudecarea competiţiei, FC Bihor I a învins formaţia similară a LPS Bihorul, antrenată de Petru Stoia, cu scorul de 4-1. Golurile "roş-albaştrilor" au fost marcate de Burca, Ladanyi şi Iova, ultimul de două ori.

Competiţia s-a desfăşurat după sistemul 5+1, iar echipele FC Bihorului au fost alcătuite din: Zsambor Papp şi David Lele - portari, David Burca, Laurenţiu Alungi, Darius Balog, Landanyi Victor, Bartha Ricardo, Luca Iova, Antonio Herman, Bogdan Şăran, Denis Gaceu şi Rareş Ganea - jucători de câmp (FC Bihor I), respectiv din: Andrei Morar şi Nadin Herman - portari, Horia Beiuşeanu, Patrick Blăgea, Remus Gheorgheş, Andras Patrik, Daniel Săutiuţ, Răzvan Pop, Vlad Costea, Cristian Galchiş, Alexandru Mălan şi Casian Ulici (FC Bihor II).

La categoria cu jucători născuţi în anul 2000, formaţia clubului FC Bihor, antrenată de Sorin Pop, a ocupat locul III, după FC Paleu, în faţa căreia a pierdut cu 0-1, şi LPS Bihorul,echipă cu care a remizat cu scor alb, 0-0, dar şi înainte echipei Phoenix Diosig, formaţie pe care a învins-o clar, cu scorul de 5-0.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON