URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
04 Octombrie 2017, 10:18

Elevi de la Liceul Onisifor Ghibu fac practică în IT la firme din Spania şi Portugalia

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

32 de elevi de clasa a XII-a de la Liceul Teoretic Onisifor Ghibu vor merge în stagii de practică în Spania şi Portugalia, pentru a se specializa în programare web. Finanţarea acestor mobilităţi este asigurată printr-un proiect Erasmus+ al şcolii, în valoare de peste 70.000 de euro.

Intitulat "Stagiu european pentru dezvoltarea competenţelor şi abilităţilor de realizare a paginilor web", proiectul vizează dezvoltarea competenţelor, cunoştinţelor şi abilităţilor practice în domeniul IT pentru elevii din ultimul an de liceu, specializarea de matematică-informatică, intensiv informatică.

Pe lângă lecţiile pe care le vor învăţa la Oradea, liceenii vor merge la firme specializate din Spania şi Portugalia, unde, timp de două săptămâni, vor învăţa programare web. În total, elevii vor participa la cursuri timp de 70 de ore. Informaţiile învăţate astfel le vor folosi pentru realizarea de "lucrări practice", adică site-uri ce îi vor ajuta la susţinerea atestatului profesional, la final de clasa a XII-a. De asemenea, cei 32 de elevi vor face şi un tutorial cu paşii de implementat în realizarea paginilor web.

Potrivit directorului Liceului Onisifor Ghibu, Iulius Timar, acest proiect a fost gândit pentru că, în liceele teoretice, orele de pregătire la informatică se desfăşoară exclusiv în laborator, fără ca elevii să facă stagii de practică şi astfel, fără să aibă şansa să intre în contact cu specialiştii şi cu cerinţele actuale ale domeniului.

Valoarea totală a proiectului este de 71.568 euro, iar elevii participanţi au fost aleşi în funcţie de notele la învăţătură, de abilităţile IT şi de abilităţile de comunicare în engleză.

Echipa de proiect este formată din profesorii Iulius Timar, Alina Luncan, Daniela Bora, Anca Carpan, Nicoleta Turean, Călin Perţe, Mircea Pop, Sandor Lucacs şi Floare Pop. Proiectul a fost lansat oficial marţi, la liceul orădean, în prezenţa elevilor, dascălilor, dar şi a inspectorilor şcolari Monica Costa, Horea Abrudan, Florin Negruţiu şi Felicia Ianţa.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON