URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
21 Iulie 2017, 18:30

Două călăuze şi 9 migranţi, prinşi la Valea lui Mihai

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Poliţiştii de frontieră din Valea lui Mihai au prins 9 persoane din Iran, Irak şi Siria, care încercau să iasă ilegal din ţară cu ajutorul a două călăuze din România a căror misiune era să-i ducă până în apropierea frontierei cu Ungaria.

"În data de 19.07.2017, în jurul orei 20.00, poliţişti de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Valea lui Mihai au declanşat o acţiune specifică pentru combaterea migraţiei ilegale, ocazie cu care au identificat în trafic, pe comunicaţia Valea lui Mihai - Barantau, două autoturisme care se deplasau spre frontiera cu Ungaria şi care nu îşi justificau prezenţa în zonă", a precizat comisarul-şef Laura Bondar, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră (ITPF) Oradea.

Poliţiştii au oprit maşinile şi i-au legitimat pe şoferi, aflând că este vorba despre cetăţenii români Andrei S., în vârstă de 25 de ani şi Ovidiu R., în vârstă de 36 ani, ambii din judeţul Timiş.

"În cele două mijloace de transport se aflau, ca pasageri, opt bărbaţi şi o femeie de origine asiatică. În urma verificărilor s-a stabilit faptul că cei în cauză sunt cetăţeni din Iran, Irak şi Siria, şase adulţi cu vârste cuprinse între 18 şi 29 de ani şi doi minori, în vârstă de 8, respectiv 16 ani, majoritatea solicitanţi de azil în România", a spus reprezentanta ITPF Oradea.

La cercetări, călăuzele au afirmat că misiunea lor era să-i lase pe cei nouă migranţi în apropierea frontierei cu Ungaria de unde voiau să ajungă într-un stat din Spaţiul Schengen. Cei doi primiseră în schimb 700 lei.

Poliţiştii de frontieră le-au întocmit cetăţenilor străini lucrare penală sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat, iar celor două călăuze sub aspectul săvârşirii infracţiunii de trafic de migranţi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
Prinși la intrare, liber la ieșire
Asta ar fi o politică mai bună.
Postat 22 Iulie 2017, 14:32 de Oarecine
Modificare cod penal
De ce ne e rusine sa urmam exemplul Ungariei?! L-am prins ca vrea sa treaca ilegal, puscarie si expulzare! Calauza de la 5 la 10 ani si o amenda de sa-l usture pielea!
Postat 22 Iulie 2017, 12:05 de pinonel
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON