URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
18 Septembrie 2016, 11:44

Digi Oradea City Running Day: Peste 700 de orădeni au alergat prin centrul oraşului (FOTO/VIDEO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Peste 700 de orădeni au luat startul, duminică dimineaţă, la cea de-a şasea ediţie a semimaratonului Digi Oradea City Running Day.

Sportivi de performanţă sau amatori, alergătorii au alergat pe un traseu anume amenajat în centrul urbei. Punctul de pornire a fost în Piaţa Ferdinand, de unde atleţii au pornit spre podul Ladislau, strada Tudor Vladimirescu, strada Principatelor Unite, malul stâng al Crişului Repede, Podul Sovata, apoi au trecut pe malul drept al Crişului Repede şi au continuat pe străzile Emilian Mircea Chitul, Malului,  Ady Endre şi Patrioţilor, ocolind Teatrul de Stat spre Iosif Vulcan şi întorcându-se apoi în Piaţa Ferdinand.

O tură a acestui traseu s-a întins pe 5 kilometri şi a reprezentant şi cursa populară, care a avut cei mai mulţi înscrişi. Alergătorii cu experienţă s-au înscris în cursa de fond de 10 km, care a presupus două ture de traseu sau, cei şi mai pregătiţi, în semimaratonul de 21 de km, adică patru ture de traseu. De asemenea, a existat o cursă de ştafetă pentru firme, tot de 21 de km.

În cursă s-au înscris concurenţi de toate vârstele, de la adolescenţi la bunici. De asemenea, ca şi în alţi ani, un atlet a concurat împingând pe tot traseul un bărbat aflat în scaun cu rotile.

Nu doar orădenii au fugit în semimaraton. Potrivit organizatorilor, în competiţie s-au înscris alergători şi din SUA, Franţa, Irlanda, Kenya,  Grecia şi Ungaria. De altfel, un kenyan a fost cel care a trecut primul linia de start la cursa de fond, de 10 kilometri.

Semimaratonul a fost organizat de Clubul Sportiv Xterra Sport Bihor, în parteneriat cu Primăria Municipiului Oradea, Consiliul Judetean Bihor şi Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON