URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
26 Septembrie 2017, 16:00

Consiliul Judeţean vrea să introducă gazul în parcurile industriale şi în câteva localităţi din Bihor

Consiliul Judeţean vrea să introducă gazul în parcurile industriale şi în câteva localităţi din Bihor (foto: Consiliul Judeţean Bihor)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Conducerea Consiliului Judeţean Bihor s-a întâlnit, marţi, cu reprezentanţii Transgaz Mediaş pe marginea introducerii reţelei de gaz în parcurile industriale din judeţ, mai precis în cele din Tileagd şi Săcueni. În perspectivă, se doreşte introducerea gazului şi în comunele Tămăşeu şi Tinca, respectiv în municipiul Beiuş.

Cu prioritate, la Tileagd

Potrivit unei informări transmise, marţi, de CJ Bihor, la întâlnire au participat şi reprezentanţi ai societăţii Parcuri Industriale Bihor, precum şi primarii sau viceprimarii a patru comune din judeţ: Tileagd, Săcueni, Tămăşeu şi Tinca.

În document se precizează că "în perioada imediat următoare" specialiştii de la Transgaz se vor întâlni cu reprezentanţii comunei Tileagd pentru a stabili traseul conductei de gaz de la magistrală până în parcul industrial, care acum se află la o distanţă de aproximativ 2 kilometri de terenul destinat investiţiilor. De această reţea de gaz va putea beneficia şi populaţia comunei Tileagd.

"Sperăm ca până la finalul acestui an să obţinem autorizaţia de construcţie pentru introducerea utilităţilor în Parcul Industrial Tileagd astfel încât anul viitor să putem începe aceste lucrări. Introducerea reţelei de gaz în acest parc industrial reprezintă o prioritate pentru Consiliul Judeţean Bihor, astfel încât să putem oferi investitorilor utilităţile de care au nevoie", a declarat, potrivit informării preşedintele CJ Pásztor Sándor.

Gaz şi în comune

Autorităţile au mai anunţat că "în zilele următoare" SC Parcuri Industriale Bihor va depune o cerere pentru racordarea la Sistemul Naţional de Transport al gazelor naturale. Ulterior, va fi stabilit traseul conductelor de gaz, respectiv elaborarea proiectului tehnic de către Transgaz.

"Suntem foarte preocupaţi să accelerăm toate procedurile pentru introducerea utilităţilor, în special a gazului, în parcurile industriale de la Tileagd şi Săcuieni pentru că în ultima perioadă suntem contactaţi din ce în ce mai des de investitori străini care sunt interesaţi de oportunităţile de investiţii în amplasamentele oferite de noi", a declarat Delia Ungur, directorul societăţii Parcuri Industriale Bihor.

În proiectul de introducere a utilităţilor va fi inclus şi Parcul Industrial din Săcueni. În zona acestuia există deja o reţea de gaz la o distanţă de aproximativ 15 kilometri în linie dreaptă.

Potrivit aceleiaşi informări, conducerea Consiliului Judeţean Bihor are în vedere şi racordarea la gaz a comunelor Tămăşeu şi Tinca. De asemenea, în perspectivă este luată în calcul şi racordarea Beiuşului la reţeaua de gaz care se află acum la o distanţă de 400 de metri de zona de vest a municipiului.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
cet TURBO
Fraierii de oradeni nu merita gaz, nu-i asa? Sa se multuneasca de caldura data cu pipeta.. mama lor de tarani de la oras!
Postat 26 Septembrie 2017, 16:35 de User anonimizat
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON