URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
26 August 2012, 12:33

Caravana TIFF la Oradea: Viaţa pe Pământ, într-o singură zi

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Peste 200 de orădeni au mers, sâmbătă seară, să vizioneze filmul "Life in a day" într-un cinematograf inedit, prin faptul că era în aer liber.

Cea de-a doua zi a Caravanei TIFF la Oradea i-a strâns pe orădeni în parcarea Lotus Center pentru a viziona pe imensul ecran un documentar cu totul deosebit. Asta şi prin prisma faptului că este practic un colaj al unor filmuleţe realizate de oameni din toată lumea într-o singură zi: 24 iulie 2010.

Descris ca fiind "un superb experiment cinematografic", filmul "Life in a day", care prezintă povestea unei singure zile pe Pământ, este regizat de regizorul Kevin Macdonald, premiat cu Oscar pentru un alt documentar, despre uciderea atleţilor din Israel la Olimpiada din Munchen.

Prezentând atât momente de inocenţă, fericire, bucurie şi veselie, cât şi unele dramatice, profunde ori triste, filmul a reuşit, deoportivă, să-i facă pe spectatori să râdă, dar şi să-i emoţioneze.

Imaginea proiectată pe ecranul caravanei a fost una de calitate, însă un minus al evenimentului a fost faptul că organizatorii nu au asigurat prezenţa unor standuri cu popcorn ori alte produse alimentare specifice cinematografului, din zona caravanei putând fi cumpărate doar răcoritoare.

Ultima zi a Caravanei TIFF la Oradea prezintă, duminică, de la ora 21.30, filmul "Tatăl Fantomă", cu Marcel Iureş în rolul principal.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
3 Comentarii
Jalnic
'' un documentar cu totul deosebită'' ? Sa puneti data viitoare o romanca sa scrie articole va rog!
Postat 27 August 2012, 11:19 de .
Bravo
Cat mai multe actiuni de genul ACesta!:D FOarte frumos:P
Postat 27 August 2012, 09:50 de Ctm
POP - CORN-UL
NU E SANATOS !!!!!!!!!!!
Postat 26 August 2012, 14:28 de A
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON