URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
23 Februarie 2019, 13:24

Bihorul, locul 6 în țară în privinţa numărului de elevi cu cerinţe educaţionale speciale. Jumătate dintre ei învață în școli de masă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Judeţul Bihor este pe locul şase în ţară în privinţa numărului de elevi cu cerinţe educaţionale speciale (CES), arată un raport al Centrului European pentru Drepturile Copiilor cu Dizabilităţi. Înaintea Bihorului, pe această "hartă a segregării", cum şi-a intitulat ONG-ul documentul, se mai află Bucureştiul, respectiv judeţele Suceava, Cluj, Iaşi şi Timiş.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Şcolar Judeţean Bihor, profesorul Claudiu Damian, în unităţile de învăţământ special din judeţ învaţă 1.191 de elevi. Acestora li se mai adaugă alţi 1.085 de elevi cu cerinţe educaţionale speciale care învaţă în şcoli de masă şi alţi 48 de elevi care sunt şcolarizaţi în timp ce sunt internaţi în diferite unităţi spitaliceşti.

Învăţământul special din Bihor însumează 517 de norme didactice, distribuite profesorilor psiho-pedagogi, consilierilor şcolari, logopezilor ori psihologilor.

De asemenea, IŞJ Bihor mai înregistrează 60 de norme ale aşa-numiţilor profesori sau învăţători de sprijin, adică acele cadre didactice care îi asistă la ore pe elevii cu CES înscrişi în şcoli de masă. "Sunt profesorii şi învăţătorii care participă la ore cu aceşti elevi, îi ajută să se integreze în învăţământul de masă", a declarat Damian, pentru BIHOREANUL. Totodată, profesorii de sprijin discută şi cu dascălii de la clasă ai elevilor cu CES, pentru a agrea o metodă de evaluare a respectivilor copii.

Un profesor de sprijin nu asistă un elev cu CES la toate orele, pe parcursul unui an şcolar, ci are o activitate itinerantă, prin mai multe unităţi de învăţământ în care învaţă astfel de copii.

În raportul făcut public, Centrul European pentru Drepturile Copiilor cu Dizabilităţi critică numărul mic de profesori de sprijin din toată ţara. Potrivit documentului, în ţară sunt doar 1.385 de astfel de dascăli. De asemenea, ONG-ul atrage atenţia asupra faptului că programa şcolară nu este adaptată pentru copiii cu dizabilităţi, iar profesorii nu sunt pregătiţi pentru a le preda.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON