URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
01 Decembrie 2012, 16:00

Baschetbaliştii de la CSM s-au impus la 44 de puncte la Constanţa şi rămân lideri în Liga Naţională

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Baschetbaliştii de la CSM Oradea şi-au continuat victorioşi parcursul în campionatul Ligii Naţionale. Elevii antrenorului Cristian Achim au evoluat vineri la Constanţa, unde au întâlnit nou-promovata BC Farul, în cadrul etapei a X-a.

Plecaţi din postura de lideri ai clasamentului şi favoriţi ai acestui joc, orădenii şi-au respectat blazonul şi s-au impus la o diferenţă considerabilă, de 44 de puncte.
Încă din startul confruntării au început să se detaşeze pe tabelă, astfel că la finele primului sfert bihorenii conduceau deja cu 16 puncte, scor 30-14.

Sfertul al doilea le-a aparţinut, de asemenea, cu toate că "au mai luat piciorul de pe acceleraţie", dar tot au câştigat şi acest interval de 10 minute la 9 puncte diferenţă, scor 23-14. La pauza mare, CSM conducea, aşadar, cu 53-28.

Experienţa şi valoarea în plus şi-a spus cuvântul în dreptul oaspeţilor şi-n partea secundă a confruntării, când, cu toate că aveau o diferenţă considerabilă în avantaj pe tabelă, elevii antrenorului Cristian Achim nu au renunţat la a se concentra şi acest lucru s-a văzut, în sfertul al III-lea ei marcând 27 de puncte, în timp ce constănţenii şi-au trecut în cont doar 10.

Pe fondul schimbărilor, sfertul al IV-lea, ultimul, a fost ceva mai echilibrat, însă tot orădenii l-au adjudecat, cu 21-19. Astfel, CSM a depăşit suta de puncte marcate, s-a impus foarte clar, cu 101-57, a ajuns la a noua victorie şi şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului.

Pentru echipa orădeană, toţi jucătorii care au evoluat în acest meci şi-au trecut numele pe lista marcatorilor. Principalul a fost însă Milos Pesic, autor a 20, secondat de Daniel Dillon, cu 16 puncte înscrise. De la gazde s-a remarcat, în special, Robin Wallace, cu 15 puncte la activ.

Din celelalte partide de vineri ale etapei a X-a, cele mai interesante rezultate au fost victoriile mureşenilor, pe teren propriu, cu U Mobitelco Cluj, şi gorjenilor de la Energia Rovinari, în deplasare, la Bucureşti, cu CSM-ul din Capitală. Sâmbătă, runda continuă cu alte patru confruntări, dintre care două atrag atenţia în mod deosebit, cele de la Mediaş şi Craiova.


Farul Constanţa - CSM Oradea 57 - 101 (14 - 30, 14 - 23, 10 - 27, 19 - 21)

Sala: Sporturilor Constanţa
Spectatori: 350
Arbitri: Laurenţiu Grigoraş, Laszlo Bukuresti, Manu Cătălin
Comisar: Constantin Ioan
Principali marcatori Farul: Robin Wallace 15 puncte, Jeremi D'Shay Booth 14, Marquis Reshawn Mathis 8 şi Dragan Petronic 8 puncte.
Marcatori CSM Oradea: Milos Pesic 20 puncte, Daniel James Dillon 16, Ivan Stefanovic 15, Silviu Lupusavei 14, Nemanja Maric 9, Sasha Topchov 9, Wiliam Edward Franklin 7, Radu Rareş Paşca 4, Laszlo Lazar 4 şi Bogdan Şibîrnă 3 puncte.


Etapa a X-a a Ligii Naţionale de baschet masculin:

Vineri
CSU Ploieşti - BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc 95-69
BC Mureş Tg. Mureş - U Mobitelco Cluj 82-72
CS Municipal Bucureşti - Energia Rovinari 88-96
BC Farul Constanţa - CSM Oradea 57-101

Sâmbătă
Ora 18 CS Gaz Metan Mediaş - CSU Atlassib Sibiu
Ora 18 BC Timba Timişoara - CS Dinamo Bucureşti
Ora 18 CSS Giurgiu - BCM U Piteşti
Ora 19 SCM Universitatea Craiova - BC Timişoara


Clasament:

1. CS Municipal Oradea 9/1 19
2. BC Mureş Tg. Mureş 7/3 17
3. CS Gaz Metan Mediaş 7/3 17
4. CS Municipal Bucureşti 7/3 17
5. CS Energia Rovinari 7/3 17
6. CSU Ploieşti 7/3 17
7. U-Mobitelco BT 7/3 17
8. BC Timişoara 7/2 16
9. SCM Universitatea Craiova 6/3 15
10. BCM U Piteşti 5/5 15
11. CSU Atlassib Sibiu 3/6 12
12. BC PH Csikszereda M. Ciuc 1/10 12
13. CSS Giurgiu 3/6 12
14. BC Timba Timişoara 2/7 11
15. CS BC Farul Constanţa 0/11 11
16. CS Dinamo Bucureşti 0/9 9

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON