URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
15 Aprilie 2021, 17:22

Baschet: CSM CSU Oradea susţine trei meciuri la Timişoara

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

După jocurile pe care le-au susţinut la turneul cu numărul 11 al Ligii Naţionale, care a fost găzduit de Arena Antonio Alexe, baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea se deplasează acum la Timişoara, unde, în perioada 15-17 aprilie, vor susţine trei meciuri. Este vorba despre partidele din cadrul Turneului 12 din sezonul regular al Ligii Naţionale, dar şi despre un joc restant.

Partidele din Turneul 12 sunt programate vineri şi sâmbătă, însă, înaintea lor, joi seară, de la ora 20:15, "roş-albaştrii" vor întâlni echipa locală SCM Timişoara, într-un joc rămas restant din cadrul turneului cu numărul 8 din Liga Naţională şi care va avea loc la Sala Constantin Jude. Meciul va fi transmis în direct la Digi Sport.

Apoi, vineri, de la ora 18.15, CSM-ul orădean va întâlni echipa CSM VSKC Miercurea Ciuc, în Turneul 12. De menţionat însă că această partidă a fost devansată cu 48 ore la solicitarea clubului orădean, cu scopul de a câştiga o zi de pregătire pentru participarea la turneul final FIBA Europe Cup, care va avea loc la Tel-Aviv. Şi această confruntare, cu echipa harghiteană, va fi televizată şi va putea fi urmărită în transmisiunea în direct a celor de la Digi Sport şi Look Sport.

În fine, sâmbătă, de la ora 16, CSM CSU Oradea se va duela cu CSM Focşani, în ultima partidă din Turneul 12. Meciul nu va fi televizat, dar va putea fi văzut pe internet, pe canalul FRB TV (YouTube).

După cum anunţă conducerea clubului orădean, delegaţia CSM-ului de la Timişoara, pentru aceste trei jocuri, cuprinde 14 jucători. Este vorba despre fundaşii Giordan Watson, Aaron Broussard, Stephen Holt, Vlad Marinău, Tudor Fometescu şi Ramone Moore, extremele Garlon Green, Bobe Nicolescu, Edward Petrescu şi Enzo Vescan, şi despre pivoţii Arturas Valeika, Nikola Markovic, Dragan Zekovic şi Cătălin Baciu.

Staff-ul tehnic îi cuprinde pe antrenorii Cristian Achim, Milan Mitrovic şi Radovan Markovic, preparatorul fizic Marius Marinău şi pe fizioterapeutul Cristian Dan.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON