URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
04 Ianuarie 2016, 14:41

Barul Bogdinel din Calea Aradului, închis de Poliţia Locală

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Poliţia Locală a închis la finalul anului trecut barul Bogdinel, situat la parterul unui bloc din Calea Aradului, după ce, în ciuda faptului că au fost somaţi şi amendaţi în diferite rânduri, proprietarii societăţii comerciale cu acelaşi nume nu şi-au obţinut autorizaţia de funcţionare.

De-a lungul timpului, SC Bogdinel SRL a fost sancţionată cu 2.000 de lei pentru nedeţinerea autorizaţiei de desfăşurare a activităţii de alimentaţie publică eliberată de Primăria Oradea şi, la finalul anului trecut, a mai primit două amenzi de câte 400 de lei pentru aceeaşi abatere, în baza OG nr. 99/2000 privind comercializarea produselor şi serviciilor pe piaţă.

Cum după niciuna dintre sancţiuni, proprietarii Bogdinel, local situat pe Calea Aradului nr. 44 bl. D4, nu au obţinut autorizaţia de funcţionare, Poliţia Locală a decis să dispună suspendarea activităţii localului pe o perioadă nedeterminată, conform prevederilor aceleiaşi ordonanţe de Guvern.

"La controlul din data de 31.12.2015, agenţii de poliţie au constatat că barul "SC Bogdinel SRL", situat în municipiul Oradea, str. Calea Aradului nr. 44, bl. D4, este închis, respectând dispoziţia de suspendare a activităţii", se precizează pe site-ul Primăriei.

Tot în luna decembrie, Poliţia Locală a închis şi restaurantul Casa Piraţilor situat tot în Calea Aradului, din aceleaşi motive. Reprezentanţii instituţiei din subordinea Primăriei au anunţat că vor continua verificarea autorizaţiilor pentru desfăşurarea activităţii de alimentaţie publică, "urmând ca în cazul în care se mai constată şi alte abateri de acest gen să se propună măsura suspendării activităţii până la obţinerea autorizaţiei".

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON