URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 07 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
19 August 2011, 18:30

Avem teatru de vară! Amfiteatrul va fi inaugurat cu un spectacol de dans

Avem teatru de vară! Amfiteatrul va fi inaugurat cu un spectacol de dans PRIMUL SHOW. Amfiteatrul din Bastionul Ciunt al Cetăţii va fi inaugurat cu un spectacol-alegorie, despre lupta dintre bine şi rău

După doi ani de lucrări, Teatrul de Vară din Cetate îşi aşteaptă primii spectatori, invitaţi să urmărească un show de dans tematic. Întins pe 612 metri pătraţi şi având o capacitate de aproximativ 800 de locuri, amfiteatrul din Bastionul Ciunt al Cetăţii Oradea va fi inaugurat pe 21 august.

Cetatea artei

Lucrările au început în iulie 2009 şi au costat aproape 3 milioane de lei. Au fost realizate, între altele, o scenă de peste 100 de metri pătraţi, în formă de trapez, bănci pentru spectatori dispuse în semicerc şi, fireşte, garderobe pentru artişti.

Orădenii vor putea asista la show-ul de deschidere duminică, de la ora 20.30. Spectacolul "O mie de ani" va fi interpretat de cei 23 de dansatori ai trupei Experidance, din Ungaria, invitaţi în cadrul proiectului Bihorului cu Hajdu-Bihar, "Fereastră deschisă spre Europa", în care şi artişti români se vor produce în judeţul din ţara vecină.

Hungarian-show

"Spectacolul inaugural va fi plin de culoare şi muzică, fiind gândit atât pentru copii, cât şi pentru cei mari. Viziunea coregrafică redă lupta dintre bine şi rău, dintre îngeri cereşti şi diavoli", spune Czvikker Katalin, directorul Teatrului Maghiar Oradea, instituţia care va asigura personalul tehnic necesar producţiei.

Cei care vor să vadă show-ul inaugural pot să-şi cumpere bilete de la casieria Teatrului (în fiecare zi de la ora 10 până la 14, iar din data de 17 august inclusiv după-amiaza, între 17 şi 19). Tichetele de intrare vor putea fi achiziţionate însă şi la faţa locului în seara spectacolului, preţul acestora fiind 30 sau 40 de lei, în funcţie de locurile alese.

Carnaval cu flori

Tot în cadrul proiectului "Fereastră deschisă spre Europa", duminică, de la ora 14, care alegorice vor porni de la blocurile Zig-Zag de pe Bulevardul Dacia, trecând pe lângă Parcul Petofi, pe Bulevardul Magheru, iar după ce au trecut podul Dacia se vor îndrepta spre Parcarea Independenţei, unde vor putea fi admirate de la ora 16 şi până la ora 19.

În parcare, începând cu ora 16, se vor organiza spectacole de ansamblurilor folclorice orădene şi maghiare, dar şi show-uri date de mai multe trupe de majorete. Totodată formaţia Star Group va concerta începând cu ora 19.30. 

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
4 Comentarii
Teatrul romanesc s-a culcat pe o ureche...
Cu siguranta, Teatrul de vara merita o inaugurare demna de o asemenea investitie ! Onor domnia sa-Daniel Vulcu nu s-a simtit in stare de o asemenea provocare ? Cum e posibil ca de orice actiune culturala din Oradea sa-si lege numele comunitatea maghiara, iar romanii sa n-aiba nici un cavant de spus ?
Postat 22 August 2011, 09:37 de adriana
ptr depresivul cosmo
"...Lucrările au început în iulie 2009 şi au costat aproape 3 milioane de lei..." cam asta-i matematica cosmo!!! Bucura-te (daca potzi), ca in sf. avem un teatru de vara ! Ai mintea intunecata rau!
Postat 21 August 2011, 07:21 de andromeda
poftim?
De ce trebuie sa vina ungurii sa ne inaugureze teatrul??? Aaaa.... pentru ca la ei au mers comisioanele (vezi tanti Rozi, nenea kiss....) am itneles. Vai de noi.
Postat 20 August 2011, 11:07 de cosmo
poftim?
2 ani de munca???? Au inceput in 2006. dupa matematica mea sunt 5. Ca sa nu mai vorbim de triplarea bugetului, etc etc etc....comisioane, etc etc
Postat 20 August 2011, 11:05 de cosmo
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON