URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
04 Aprilie 2019, 13:10

Au fost publicate averile candidaţilor la Parlamentul European: Vasile Blaga, cel mai bogat dintre candidaţii bihoreni

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Odată cu definitivarea listelor de candidaţi ale partidelor la alegerile pentru Parlamentul European din 26 mai, Biroul Electoral Central a publicat şi declaraţiile de avere şi de interese ale acestora. Trei formaţiuni – PNL, PSD şi ALDE – au pe aceste liste şi bihoreni.

Pensionarul Blaga

Într-un top al avuţiilor strânse de candidaţii bihoreni, pe primul loc se situează Vasile Blaga, fost preşedinte şi senator PDL, în prezent pensionar. Conform declaraţiei de avere, în cursul anului trecut acesta a realizat venituri exclusiv din pensii, inclusiv din partea Senatului, în cuantum de 142.000 lei.

În ce priveşte bunurile acumulate, Blaga, care candidează pe locul 4 pe lista PNL, deţine o casă în Oradea, de 364 metri pătraţi, un apartament de bloc de 209 mp în Capitală, o casă de vacanţă de 149 mp în Mamaia, toate achiziţionate de-a lungul timpului, precum şi o casă la Petrileni, moştenită de la părinţi. De asemenea, Vasile Blaga mai are şi un teren de 3 hectare în satul Cihei, comuna Sânmartin.

La capitolul conturi bancare, Blaga a declarat un depozit de 18.300 euro şi unul de 310.000 lei, plus plasamente de 34.200 lei. Pe de altă parte, el a declarat şi datorii de 1,1 milioane lei către două persoane fizice.

Creditorul Pavel

Candidat pe poziţia a 14-a pe lista PSD, partid pentru care exercită şi în prezent un mandat de eurodeputat, mai tânărul Emilian Pavel are şi el o avere considerabilă. Acesta deţine două apartamente, de 124 mp şi de 110 mp, în Oradea, plus o casă în satul Girişu Negru, comuna Tinca.

În plus, Pavel are şi un teren intravilan de 1.000 mp în staţiunea Băile Felix şi un teren de 4,5 hectare, tot în Tinca. În ce priveşte disponibilităţile financiare, Pavel îl depăşeşte pe Blaga, având un depozit bancar de 50.000 euro şi acordând împrumuturi de alţi 55.000 euro şi de 30.000 lei către două persoane fizice, unei firme şi unei ONG, asociaţia Cultură în Mişcare.

În cursul anului 2018, PSD-istul a încasat de la Parlamentul European indemnizaţii de 104.214 euro.

Modestul Corcheş

Cel mai modest dintre candidaţii la scrutinul europarlamentar este Dorin Corcheş, aflat pe poziţia 18 a listei ALDE, după ce în trecut a fost preşedinte al PDL Oradea. Conform declaraţiei sale de avere, anul trecut a încasat de la Administraţia Fondului de Mediu, unde este vicepreşedinte, salarii de 93.556 lei.

Corcheş deţine două case în satul Rohani, comuna Căpâlna, cu terenurile aferente, de 250 şi respectiv 4.800 mp. În ce priveşte depozitele bancare şi activele financiare, datorii ori bijuterii a căror valoare depăşeşte 5.000 euro, Corcheş a declarat că „nu este cazul”.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
4 Comentarii
PSD imprumuta USR?
Cum sa imprumute Emilian Pavel ONG-ul Cultura in Miscare? Aia-i asociatia lui Dehelean (deputat USR Bihor), iar in prezent ONG-ul e condus de Flavius Bunoiu (seful de campanie al lui Dehelean la ultimele alegeri parlamentare). Deci PSD+USR=LOVE?
Postat 05 Aprilie 2019, 16:00 de Vidar
::::)))
Panama papers , are grijă
Postat 04 Aprilie 2019, 20:44 de Sandu1206
Blaga va avea vârsta de pensionare peste fix doi ani !?!
Despre ce pensie e vorba ... a ieșit anticipat ?!?
Postat 04 Aprilie 2019, 18:47 de CrisDumi
Va vremuri n....
"La vremuri ..... alegeri noi tot noi". Uite de aia EU NU VOTEZ pnl-ul! Cu blaga pe un loc eligibil nu are rost sa votez cu pnl. Cat despre psd, alde, udmr,pro r.,............ mai bine imi tai mainile jos decat sa pun stampila pe ei!
Postat 04 Aprilie 2019, 17:14 de scortosul
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON