URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 06 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna premier pe Eugen Tomac?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
10 Iunie 2019, 12:50

Aer poluat în Sântandrei şi Rontău: Gropile de gunoi au luat foc, tone de deşeuri au ars sub cerul liber (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Două gropi de gunoaie au luat foc, sâmbătă, în jurul Oradiei, spre nemulţumirea multor bihoreni, care au reclamat că fumul dens a poluat aerul.

"În jurul orei 21, am ieşit pe terasă şi era un aer irespirabil. Te dureau ochii de la fumul dens, ca ceaţa", a reclamat o cititoare a BIHOREANULUI.

Potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Crişana, cauza a fost un incendiu produs la un teren viran din Sântandrei. De fapt, o fostă groapă de gunoi a satului, în care erau aruncate deşeuri de tot felul, a luat foc, iar deşeuri de hârtie şi carton de pe o suprafaţă de 200 de mp au fost mistuite. "Cauza probabilă a incendiului a constituit-o utilizarea focului în spaţii deschise fără respectarea normelor de apărare împotriva incendiilor", se arată într-un comunicat al ISU Crişana.

În aceeaşi zi, un incediu cu o cauză probabilă similară s-a produs la gropa de gunoi din localitatea Rontău. Şi aici, au ars numai deşeuri menajere.

Tot în Rontău, comuna Sânmartin, echipajele Gărzii de Pompieri 1 Mai au stins şi un incendiu izbucnit în curtea unei gospodării, cel mai probabil din cauza unei ţigări aruncate la nimereală.

Pe de altă parte, duminică, pompierii orădeni au revenit în Sântandrei, unde au localizat şi lichidat un incendiu de vegetaţie uscată, produs la un alt teren viran, dar şi pe strada Nufărului din Oradea, unde au stins un incendiu izbucnit la un autoturism, eveniment soldat cu arderea cablurilor electrice din compartimentul motor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON