URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
15 Iunie 2020, 11:32

Un singur nou caz de Covid depistat în Bihor, dar duminică s-au făcut mai puţine testări

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

În ultimele 24 de ore, în judeţul Bihor a fost diagnosticată o singură persoană infectată cu coronavirus, după ce în laboratoarele Spitalului Municipal şi Spitalului Judeţean din Oradea au fost efectuate mai puţine analize, 95 şi respectiv 57, dat fiind faptul că duminica, fiind formal zi nelucrătoare, ritmul de lucru este mai scăzut decât în celelalte zile ale săptămânii.

Potrivit surselor BIHOREANULUI, cele 152 teste făcute în ziua precedentă au făcut ca numărul total al celor efectuate de la începutul pandemiei să ajungă în judeţ la un total de 18.721.

Pe de altă parte, totalul bihorenilor confirmaţi cu Covid a urcat la 660 cumulat de la începutul crizei sanitare.

Numărul total al pacienţilor vindecaţi a rămas neschimbat (528 până acum), la fel şi cel al deceselor (oficial 22, din care unul raportat eronat în Bihor).

Luni dimineaţă, în Spitalul Municipal din Oradea erau internaţi 131 pacienţi, numărul cazurilor active fiind 110, iar în carantină erau 25 de persoane, la fel ca duminică.

Pe de altă parte, printr-un comunicat dat publicităţii de către Direcţia de Sănătate Publică Bihor şi care confirmă datele furnizate de sursele BIHOREANULUI, se arată că în cursul zilei de duminică agenţii Poliţiei Bihor şi ai Poliţiei Locale au verificat 1.004 persoane aflate în izolare la domiciliu, mai puţin aşadar decât în zilele lucrătoare, iar pentru nerspectarea acestei obligaţii au aplicat două amenzi în valoare cumulată de 3.000 lei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON