URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 16 IANUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cum arată bugetul Oradiei, e clar că cele peste o sută de investiţii se vor întinde pe mai mulţi ani. Asta pentru că în România este imposibil să-ţi planifici ceva şi să iasă la timp. Cauzele sunt multiple, de la suprasolicitarea personalului, la greşeli elementare, la lipsa proiectanţilor şi a constructorilor, toate pe fondul unei birocraţii ucigătoare, bine întreţinute de funcţionarii puşi politic în posturi. Totuşi, Primăria are două restanţe pe care nu mai are voie să le rostogolească pe anii viitori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
20 Februarie 2013, 18:18

Consiliera primarului Ilie Bolojan, Arina Moş, va fi noul director al ASCO, după ce a candidat de una singură

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Arina Moş va fi noul director general al Administraţiei Social Comunitare din cadrul Primăriei Oradea. Potrivit surselor BIHOREANULUI, consiliera primarului Ilie Bolojan a câştigat, miercuri, concursul organizat la Bucureşti de Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici, fiind singurul candidat.

PNL-ista Arina Moş a susţinut o probă scrisă şi un interviu în faţa unei comisii formate din cinci persoane. Din comisia de examinare au făcut parte şi doi colegi de-ai acesteia din Primărie, ca reprezentanţi ai municipalităţii: Eugenia Borbei şi Eduard Florea, directorul juridic, respectiv directorul economic ai Primăriei Oradea.

Aşa cum BIHOREANUL a mai scris, de mai multe săptămâni, angajaţii ASCO o dădeau deja drept câştigătoare a acestui concurs pe Arina Moş.

Zvonurile au fost alimentate şi de faptul că printre condiţiile de concurs stabilite de conducerea Primăriei s-a numărat aceea ca potenţialii candidaţi să fie absolvenţi în domeniul ştiinţelor juridice, adică tocmai specializarea pe care o deţine consiliera primarului Ilie Bolojan.

Din luna noiembrie a anului trecut, instituţia este condusă de directorul general adjunct Ioana Florea, care a preluat atribuţiile după ce PSD-istul Felix Cosma a plecat la conducerea Agenţiei Judeţene pentru Plăţi şi Inspecţie Socială.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
37 Comentarii
Trezirea d-le Primar
Este frumoasa si inteligenta aceasta doamna , nu o mai criticati asa dur pe Arina Mos ! , nu vedeti ca sunt alte functionare mult mai nesimtite si incompetente , cum ar fi angajatele de la AIO-functionarele publice : Mihaela Diaconu , Ramona Tranc , Malina Paler , in frunte cu seful lor Directorul AIO-Beltechi Cristian , un incompetent si un corupt ! D--le Bolojan se aude , va rugam luati masuri urgente la AIO !
Postat 26 Februarie 2013, 23:02 de Un cetatean -Oradea
vrem competitie nu stapani !
credul, naiv, candid inseamna PROST :)))) NESTIUTOOOOR !!
Postat 23 Februarie 2013, 09:16 de gatttttaaaaaa
unde ii putem vizualiza CV ul ?
unde ii putem vizualiza CV ul ?
Postat 22 Februarie 2013, 12:23 de unde
om trai si om videa !!
lasati fata ca e descurcareata si stie ce vrea de la viata :)))) om trai si om videa !!! ce naiba s ar face Oradea fara tarancute la carma ?
Postat 22 Februarie 2013, 12:20 de tarancuta,tarancuta
PE LOCUL DOI
La un astfel de concurs surprinzător ar fi fost faptul ca onorabila concurentă să se claseze pe un onorant loc doi. Concurs cu un singur participant cum numai în instituţiile publice poţi întâlni. MULTE SUCCESE CU CÂINII COMUNITARI AI HINGHERULUI ŞEF HAULOJAN!
Postat 21 Februarie 2013, 16:50 de ALEXANDRU
PNL=PDL
Tot asa au fost alesi prin "concurs" toti evazionistii de la conducerile subordonate primariei.
Postat 21 Februarie 2013, 16:42 de .
.
de aceea este votat bolo cu asa procent mare pt. ca promoveaza femei capabile . asta o stim cu toti dar putin barbati recunosc inteligenta feminina
Postat 21 Februarie 2013, 15:01 de vio
ro
bolojan egal cu zero daca are consilieri femei inseamna ca este un papa lapte saracu de el ori esti barbat ori esti femei sa iti spuna o femeie ce sa faci mi ar fi rusine domnule primar numai elena ii dicta lu tatucu ceausu ce sa faca si uite unde a ajuns si asa sunteti slab aveti grija
Postat 21 Februarie 2013, 14:52 de ro
Amatorii au ajuns la putere
Tot ce s-a construit cu greu pana in 2008 in Oradea, de oameni care invatasera totusi cum trebuie sa fie lumea asezata, se duce pe apa sambetei, intr-un perfect amatorism, votat de altfel de majoritatea amatoare.
Postat 21 Februarie 2013, 14:08 de Zoom
rautati
aha, daca era barbat era foarte capabil ? e plin orasul asta de masculi incapabili ,felicitari celui care a vazut in d-na respectiva o persoana potrivita pt. acest post.
Postat 21 Februarie 2013, 13:39 de vio
taranoi :)))kurului de sat
"multam" de curentat TARANOIULE :))) oricum majoritate o vad "e o fata ....":)))) este clar ce recomndari bune avem, E O FATA !!!!!! descurcarete sunt TOATE este nativ :)))femeia este cea mai rationala .
Postat 21 Februarie 2013, 13:24 de E.O.P. marsssss
@dan simplu cetatean
Multam de sfat, dar mai incolo, acu-s la vanatoare de vrajitoare :)
Postat 21 Februarie 2013, 12:52 de dan oradeanul
@dan cel mai oradean
E.O.P. Culca-te.
Postat 21 Februarie 2013, 12:37 de Dan
@++++
@+++: nu te mai uita, bre, in oglinda, ca d-aia tot vezi hoti :) Si vezi ca telecomanda e periculoasa, sa n-o sugi ca te poate curenta :)
Postat 21 Februarie 2013, 12:08 de dan oradeanul
ce sa dau +++++++++ ca si sietul este NONCALITATE :)))
DAN ORADEANUL care ar suge ceva dar BOLO nu i permite tu stii sa scrii dar nu stii sa VEZI si asta ne afecteaza pe noi TOTI :)))) ma *** cum stiu altii scrie vad un HOT de la o posta :)))) fata asta cu gura patrata iti garantez ca nu e apta pentru post decat sa devina urmatoarea victima intr un dosar penal,nu ca ar fi rau este excelent :))) fara proaste nu exista ierahie :)))!! imi trebuie telecomanda sa vad un anunt mai mare :))))))).
Postat 21 Februarie 2013, 12:00 de ++++++
hahaha
Pai pe d-alde d-astia cum sunt cei doi de mai jos sa-i puna in functie de conducere? :)) care nu stiu sa citeasca un anunt pe un site? Auzi la asta, ca e trecut cu litere micute... pai bai bolovane, pe orice * de calculator daca tastezi ctr si "+" se mareste fontul si poate sa citeasca orice habarnist chior ca tine! Bolo, nu te lasa, ce competitie le trebe la mocofanii astia? Nu se prezinta la concursuri de rusine, nu stiu sa scrie o fraza, ca sa nu mai vorbim de ortografie... N-ai cu cine, Bolo, n-ai cu cine :)
Postat 21 Februarie 2013, 11:43 de dan oradeanul
de ce tactica asta ?
in ORADEA sunt licentiati si cu trei facultati cand aia nu candideaza atunci ne multumim cu PRAFUL IMPUS de primar, sunt banii nostri publici in JOC nu banii lor din casa, nu aveti rationament cu privire la COPETITIE adevarata :))) va multumit cu orice JEG ca e mai usor sa l faci VINOVAT !!! de ce nu alegeti CALITATEA PROFESIONALA ?
Postat 21 Februarie 2013, 11:30 de de ce ?
pe site cu litere micute :)))
UNDE ESTE PUBLICAT ANUNTUL CU LITERE MARI SAU CE CREDETI CA DOAR PENTICOSTALI SUNT APTI SA faca ordine in Primarie :)))) vai de kurul vostru jeguri penale ca daca iei cxodul penal pe fiecare il bagi la o cura de slabire naturala :))) marrrsss mizerii ca putiti rau penal.Nu poate prospera un oras cu mizerie pana in VARF !! marsss fa ca banii au alta directie la ASCO stii sa citesti si documente contabile ?NU STIU sunt JURIST cu fata patrata :)))
Postat 21 Februarie 2013, 11:25 de vsm
@Ion
Sunt acrii strugurii, nu-i asa? Ai fost tu la concurs si te-au respins? Pai bine au facut, analfabetii ca tine ar trebui sa mearga la munca, ce sa faca ei la primarie? Nu te-au trimis la gunoieri in schimb? ca acolo sunt conditii mai usoare de angajare
Postat 21 Februarie 2013, 10:05 de dan oradeanul
vai de voi
la o stire tendentioasa, comentarii pe masura! trebuia sa nu mai candideze ca sa va faca placerea voua, carcotasilor, platiti sa cartiti.
Postat 21 Februarie 2013, 09:58 de mihai
@dan oradean
Mai fraiere, chiar crezi ca nu au fost si altii ? Ba da dar nu au fost lasati sau nu au vrut sa candideze pt. ca oricum nu castigau dar deveneau inamicii cuiva.
Postat 21 Februarie 2013, 09:37 de Ion
Turcu si pistolu
Nu cunosc consilierii primarului dar acesta face multe prostii in ultimul timp. Dai afara da ca ei sunt de vina, daca nu dati demisia. Apropo de impozitele pe 2013.
Postat 21 Februarie 2013, 09:29 de Oradean
de ce n-au candidat si altii?
Multi comentatori p-aici, unul mai aspru ca altul. Pai de ce n-ati candidat si voi, toa'si? Ce, doamna asta e singura cu studii juridice? Eh, e mai usor sa stai si sa te rupi in figuri cu tastatura...
Postat 21 Februarie 2013, 09:28 de dan oradeanul
j
si ce nota a luat?
Postat 21 Februarie 2013, 08:49 de j
FELICITARI !!!
FELICITARI DOAMNA ARINA !!! SUNT CONVINS DE PROFESIONALISIMUL CU CARE TRATATI PROBLEMELE! MULT SUCCES!!
Postat 21 Februarie 2013, 08:12 de Aris
tot @trifa
E bine totusi, doamna Trifa, ca recunoasteti ca e vorba despre o "alegere", ceea ce exclude un concurs facut pe bune, in mod corect. Intr-adevar, Arina a fost "aleasa", i s-a aranjat frumos un concurs in care sa nu aiba contracandidat si uite asa ajunge unsa in functie.
Postat 20 Februarie 2013, 21:59 de mind
@ trifa
Fac o cerere catre PNL sa ii dea o functie si lui doamna Trifa, care saraca comenteaza entuziasmata la orice face partidul. Doamna, sunt un betiv ordinar si un ticalos fara pereche, fur ca nu ma pot abtine, dar sunt coleg de partid cu dumneavoastra. Va rog sa ma laudati un pic.
Postat 20 Februarie 2013, 21:21 de Mermeze
Mongoloidul, hahahah
superb spus pinonel. sunt fanul tau ;)
Postat 20 Februarie 2013, 21:16 de Wiliam Brinza
asco
Omul potrivit la locul potrivit.Dna Arina este un om destoinic,harnica,cu bun simt,eu cred ca s-a facut o alegere buna.Succes,
Postat 20 Februarie 2013, 20:55 de trifa
primaria lui filip reloaded!
Intrebare: Cati ani sa ti un primar in functie? Probabil nu mai mult de 4. E evident ca Bolojan face exact ce a facut Filip. Isi pune oamenii in functii. Pacat.. a inceput bine insa se pierde in multime... la fel ca toti.
Postat 20 Februarie 2013, 20:46 de sss.
bolvan :))))
omul fals aduce pacate numai si numai neamului sau :))))) copii vor plati pacatele parintilor, amin !
Postat 20 Februarie 2013, 20:42 de piatra
a muncit mult ...
CENZURAT
Postat 20 Februarie 2013, 20:26 de inside
nu va ingrijorati o sa muncesca si asta cum muncesc toate :))) din sistem
CENZURAT
Postat 20 Februarie 2013, 19:49 de la norma
guvernul boc copy paste :)))))
da ca ADELINA COSTEA tot in doi a candidat !!!! ce aveti este si asta preferata cu avea si GHILE PREFERINTE :)))))) copy paste !!!!
Postat 20 Februarie 2013, 19:43 de ruuusineeeee
curtea de conturi sa se autosezize pana nu o fac cei din varf , PNL nu face urat !!
manmdra ceva necurat acolo se petrece se face ceva cu banii ca nu suntem anuntati intentionat de ajutorul cu privire la caldura dar am facut sesizare la PRESDINTENTIE atentie in ORADEA Primarul cam o rareste ceea ce este grav sa fie inlocuit, rusine va atingeti de ajutorul social sa va platiti SALARILE, rusine !!! isi fac de cap ca PDL ul nu stiu de unde sa mai fure .
Postat 20 Februarie 2013, 19:41 de ruuusineeeee
Radeti voi, radeti....
In cativa ani mongoloidul asta si-a plasat pe sustache, mimand competitia, tot felul de luzeri in pozitii cheie. Asta in timp ce noi faceam glume ! Asa a ajuns ghitea, un prapadit de soarece de birou sef la directia tehnica, lipoveanca, din biet inginer de civile ditamai arhitectul sef al Oradiei, acum asta sefa la asco... Culmea, fiecare a sustinut un concurs pt. ,,ocuparea" postului respectiv !!! (in)competenta li se vede, defukl directiei tehnice n-a stiut ca intre doua ,,jiratii" consecutive sunt necesari minim 2(doi) km ! Deh, mai ghitea, e mai complicat nitel decat la peree... ca asta a fost singura ta activitate ,,productiva" !
Postat 20 Februarie 2013, 19:40 de pinonel
Ce concurs?
Se numea concurs daca erau cel putin 2 concurenti.Era culmea sa iasa pe locul doi!
Postat 20 Februarie 2013, 19:33 de Gicu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • CSM CSU Oradea a învins cu 82-76 echipa din Piteşti şi a încheiat prima fază a Ligii Naţionale pe locul IV (FOTO)
  • Oradea ninsă: RER Vest a intervenit aproape 24 de ore continuu, pentru deszăpezire (FOTO)
  • Botezul Domnului. Sute de credincioşi orădeni au participat la sfinţirea apelor în bisericile din centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Toţi la zăpadă! Cozi de kilometri și probleme cu locurile de parcare în staţiunile montane din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • La mulţi ani, 2019! Mii de orădeni au sărbătorit Revelionul în centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Accident în Tileagd: Un tânăr de 23 de ani a pierdut controlul unui BMW şi a lovit o autoutilitară, iar apoi un cap de pod (FOTO)
  • Omagiu generalului Berthelot: Pe faţada Gării din Oradea a fost dezvelită o placă comemorativă în cinstea consilierului militar al Regelui Ferdinand (FOTO/VIDEO)
  • Accident, pe DN 1: Cântăreţul de muzică populară Cornel Borza a zburat cu maşina peste un gard. „Scula rea nu piere!” (FOTO)
  • Carambol cu patru autoturisme lângă Real. O maşină a fost aruncată pe contrasens (FOTO)
  • Deghizaţi în Superman, Batman, Iron Man şi Spider Man, poliţiştii rutieri din Oradea au dus cadouri copiilor internaţi în Spitalul Municipal (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON