URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 03 IUNIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
În relația cu administrația centrală, Bihorul și Oradea au avut câteva episoade faste, dar și niște ghinioane teribile. Marea lovitură a fost trecerea a zeci de hectare de teren situat în centrul Oradiei în posesia Consiliului Județean, odată cu marea retragere a armatei la minimum 60 de kilometri de graniță. Dar putem spune că am avut și ghinion pentru că...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Ajunsă deocamdată la prima săptămână, greva din învățământ se așterne ca o piatră tombală peste domnia președintelui Klaus Iohannis. Încă de mult, mulți dintre cei care l-au votat au ajuns să-l disprețuiască, să-l considere groparul marilor speranțe din 2014, dar abia prestația sa în actuala criză din învățământ le pune definitiv lespedea.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Credeți că greva generală a profesorilor este justificată și că salariile lor ar trebui mărite?




De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Chiar dacă toată lumea știe că anumite fapte se pot proba numai cu martori, legea este foarte strictă cu privire la condițiile în care se poate propune această probă, pe de-o parte, iar pe de altă parte există anumite limitări ale utilizării acestei probe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Steatoza hepatică reprezintă o acumulare excesivă de grăsimi la nivelul ficatului (în special trigliceride) cu mărirea sa uşoară până la moderat şi cu caracter benign şi reversibil de obicei, dar uneori putând deveni gravă, cu evoluţie spre ciroză (în condiţiiile acumulării excesive şi îndelungate şi a asocierii unor factori nocivi). În mod normal, ficatul conţine 2-4% grăsimi.
03 Iunie 2022, 09:02

Soluţii de avarie! Primăria Oradea a improvizat o parcare lângă Spitalul Judeţean (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Municipalitatea orădeană a dat în folosinţă, săptămâna aceasta, o parcare improvizată lângă Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Oradea.

Locuri pentru aparţinători

Direcţia Tehnică din cadrul Primăriei a amenajat un platou pe care pot staţiona câteva zeci de autovehicule pe locul clădirilor expropriate şi demolate pentru amenajarea viitoarei parcări supraetajate.

"Având în vedere eliberarea amplasamentului de clădirile care au fost expropriate, pentru a face loc viitoarei parcări supraetajate, i-am rugat pe colegii de la Direcţia Tehnică să amenajeze un platou cu acces din şosea", a declarat pentru BIHOREANUL directorul Direcţiei Patrimoniu Imobiliar din cadrul Primăriei, Lucian Popa.

Măsura este menită să le ofere un loc de parcare aparţinătorilor pacienţilor spitalului, care până acum erau nevoiţi să dea câteva ture în jurul blocurilor pentru a-şi putea parca maşina.

Șoferii care parchează aici nu plătesc taxă de parcare, conform directorului Lucian Popa.

Întâi vor stabiliza dealul

În paralel, reprezentanţii municipalităţii fac demersuri pentru demararea investiţiei la viitoarea parcare supraetajată.

"În şedinţa de Consiliul Local din luna iunie vom supune aprobării indicatorii din proiectul tehnic, după care în cel mult o lună şi jumătate, undeva în august, lucrarea va fi scoasă la licitaţie", a spus Popa.

Potrivit acestuia, în cazul în care niciunul dintre participanţi nu va contesta rezultatul procedurii de achiziţie, lucrările ar putea începe în cursul acestui an.

Conform studiului geotehnic, înainte de toate, amplasamentul de lângă spital urmează să fie stabilizat cu piloţi foraţi după modelul dealului Ciuperca.

"Vrem să ne asigurăm că amplasamentul va fi stabil 100%", a declarat directorul.

Viitoarea parcare supraetajată în valoare de circa 7,7 milioane euro va fi construită în aliniamentul străzii Gheorghe Doja, la intersecţa cu strada Salvării.

Prin intermediul acestei investiţii vor fi create 516 locuri de parcare, în cadrul unei construcţii supraetajate cu regim de înălţime pe 5 niveluri.

Intrarea şi ieşirea din parcare la nivelul P0 se face din strada Gheorghe Doja, prin amenajarea a două benzi de circulaţie suplimentare.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
Dacă-i după modelul dealului Ciuperca ...
... va fi o lucrare plină cu peripeții.
Postat 03 Iunie 2022, 17:58 de KP
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.6562 RON
  • 1 EUR = 4.9696 RON
  • 1 HUF = 0.0134 RON