URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
07 Februarie 2022, 15:20

Şofer cu ghinion, în Bihor: a fost prins încălcând Codul Rutier de 3 ori în 4 minute şi a rămas fără permis pentru 210 zile!

Şofer cu ghinion, în Bihor: a fost prins încălcând Codul Rutier de 3 ori în 4 minute şi a rămas fără permis pentru 210 zile! foto:generic
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un şofer în vârstă de 48 ani din comuna Popeşti a rămas fără permis de conducere pentru 210 zile şi s-a ales cu amenzi în valoare totală de 3.190 lei, după ce a fost prins de trei ori în decurs de 4 minute depăşind viteza legală pe DN19 E, între localităţile Fegernicu Nou şi Sălard.

Ghinionistul şofer a fost prins sâmbătă dimineaţă de polițiștii Biroului Drumuri Naționale și Europene - Serviciul Rutier, care aveau amplasate echipaje în cascadă pe DN19 E.

Astfel, la ora 09.15, conducătorul auto a fost filmat la intrare în Fegernicu Nou, în timp ce efectua o depăşire neregulamentară, peste linia continuă. Două minute mai târziu, maşina bărbatului era înregistrată radar, în Fegernic, circulând cu viteza de 125 de km/h, iar la ora 9.19, în localitatea Sălard, cu viteza de 119 km/h.

"Pentru cele trei fapte contravenționale săvârșite, polițiștii rutieri l-au sancționat pe bărbatul de 48 de ani cu 22 de puncte amendă, în valoare totală de 3.190 de lei și, totodată, au dispus suspendarea exercitării dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice pe o perioadă de 210 zile", se precizează într-un comunicat transmis, luni, de Biroul de presă al Poliţiei Bihor. 

Poliţiştii îi avertizează pe şoferi că, potrivit noilor modificări legislative, în cazul săvârşirii a două sau a mai multor contravenţii care atrag şi suspendarea exercitării dreptului de a conduce, constatate prin acelaşi proces-verbal, perioada de suspendare se calculează prin însumarea perioadelor prevăzute pentru fiecare faptă.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
6 Comentarii
O întrebare am
De ce nu l-a oprit poliția după prima infracțiune? Oricum, sper să se adune pedepsele și în cazul deciziilor judecătorești, precum în Spania. Să văd că ia cineva pentru corupție 30-40 de ani se închisoare ar fi un vis pentru mulți. Acum dacă primesc 3-4 condamnări pentru o faptă de 2-3-4 ani fiecare ia doar pedeapsa cea mai grea. Dacă s-ar aduna, atunci măcar am avea și noi impresia de dreptate.
Postat 08 Februarie 2022, 07:02 de Vio_427
Eu am inteles stirea
Cum alltii nu inteleg ??
Postat 07 Februarie 2022, 22:17 de Sandu2100
@KP
Sunt 3 fapte diferite, mari si late, surprinse la momente diferite in timp, in localitati diferite. Ce intelegi tu prin tronson de drum? Pe logica ta, daca te "prinde" radarul in Nojorid, poti sa "zbori" pana in Arad, ca esti pe acelasi tronson de drum si nu mai poti fi sanctionat?
Postat 07 Februarie 2022, 21:46 de Kid
Nu sunt 3 fapte ... ci doar una.
Vitezomanul trebuia pedepsit ca "la carte" ... dar fapta e una și bună, singulară după lege, el circulând cu viteză excesivă pe același tronson de drum. Nu pe tronsoane diferite, ca să fie fapte multiple de încălcare a codului rutier. Dar, la așa exces din partea popeșteanului ... așa excese din partea polițiștilor făcuți la "școala de vară", de două săptămâni, a MAI.
Postat 07 Februarie 2022, 18:47 de KP
ghinion ca la Iohanis
Cine l-a obligat sa mearga ca un descreierat? Ghinion ca l-au prins? Merita impuscat criminalul. Mor mii de oameni anual pe soselele tarii. Voi chiar nu sunteti normali la cap?
Postat 07 Februarie 2022, 18:43 de testtest
Titlu complet eronat
"Sofer inconstient" trebuia spus. Sper ca toti cei iresponsabili ca si respectivul sa pateasca cel putin la fel. Ar trebui ca o astfel de viteza in localitate sa fie incadrata la infractiune.
Postat 07 Februarie 2022, 17:58 de Neutryno
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON