URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 04 AUGUST 2021
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De când cu Pasajul Magheru, s-a constatat că cei care vin de pe Ady Endre, trec prin centru pe Iosif Vulcan, ajung în Piaţa Libertăţii şi nu mai pot intra în pasaj, ci trebuie să facă obligatoriu dreapta, pe podul Dacia. Acesta este şi motivul pentru care strada Andrei Şaguna, de lângă Parchet, a devenit cu două sensuri. Acum, primarul Florin Birta propune ca aici să se dea mai multă atenţie pietonilor şi bicicliştilor, ceea ce înseamnă, practic, că traficul ar avea loc în principal prin Piaţa Libertăţii.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Nu-i prima oară când Bolojan vrea să rezolve probleme gingașe cu metode... inginerești. Ideea trecerii actorilor și instrumentiștilor pe contracte de muncă pe durată determinată, pentru „eficientizarea” actului cultural, reflectă un reflex al stilului managerial cu iz dictatorial care l-a făcut celebru - dar, fără îndoială, și eficient - pe fostul edil al Oradiei.
Zic şi eu
Adrian Cris
Trei miniştri (dacă nu-l punem la socoteală şi pe bihoreanul Cseke Attila, venit acasă sâmbătă, când a vizitat şantierul Sălii Polivalente, a câta oară?) s-au perindat săptămâna trecută prin Oradea, fără să fie clar - public - de ce anume.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
E un poliţist tânăr pe care îl ştie deja o ţară întreagă în urma unei postări plină de umor făcută în 2018, pe un grup de pe Facebook, în care şoferii se avertizează reciproc de radare şi controale. Mesajul "Echipaj pe Şoseaua Borşului, lângă Peugeot. Ora 13:05", împreună cu un selfie în uniformă alături de colegul său, a făcut mii de oameni să zâmbească şi să răspândească postarea.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Zborurile externe au fost reluate pe Aeroportul din Oradea. Ce părere aveţi despre destinaţiile operate de Ryanair (Milano, Bologna, Londra, Dusseldorf)?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
După 2 ani în care nu s-au organizat concursuri de admitere în magistratură, recent situaţia a fost deblocată şi se aşteaptă anunţurile oficiale pentru reluarea acestora. În concret, în urmă cu aproximativ 2 ani, Curtea Constituţională a declarat neconstituţionale prevederile legale care reglementau concursurile de intrare în magistratură, pe motiv că toate condiţiile de accedere erau prevăzute în regulamentele Consiliului Superior al Magistraturii, şi nu în lege.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Meningita West Nile este o boală infecţioasă transmisă la om prin înţepăturile de ţânţari, transmiterea directă de la om la om nefiind posibilă. Rezervorul de virus este reprezentat de păsările migratoare care sunt înţepate de ţânţari.
26 Iulie 2014, 11:39

Şcoala de partid: PSD-iştii se ceartă între ei pe funcţii

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Deşi n-au avut nicio problemă în împărţirea serviciilor guvernamentale deconcentrate din judeţ cu tovarăşii de la UDMR, UNPR, PC şi PPDD, pesediştii se ceartă între ei pe numele celor care să primească fotoliile de şefi la instituţiile care le revin.

Motivul? O parte dintre favoriţii liderului organizaţiei judeţene, Ioan Mang, nu îndeplinesc condiţiile legale pentru ocuparea posturilor, cum se întâmplă, de exemplu, cu tânărul vicepreşedinte George Fărăianu.

Citeşte pe ce funcţie a fost pus acesta la recenta împărţeală, pe www.bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
INTELEPCIUNE
ILIESCU este INTELEPT si stie bine ce SPUNE .Si despre Geoana si despre Ponta.
Postat 08 August 2014, 12:42 de goron
observ
"O parte dintre favoritii liderului organizatiei judetene,Ioan Mang,nu indeplinesc conditiile legale"--de parca pe plagiatorul Mang l-ar interesa legea sau dreptatea sau pe draci cele zece porunci
Postat 06 August 2014, 12:06 de ioo
flore
Ce va mirati si la ISJ , tovarasul AVRAM are tot facultatea de stiinte sociale si e sef , trage dupa el cadrele cochete si dornice de ascensiune , dupa o verificare personala in birou sau..........., vezi tovarasa NEGREAN si sticlele bahice, nu mai e nimic de spus....................
Postat 29 Iulie 2014, 19:07 de florica
politia franceza
N-ar vrea sa ne spuna tipul asta ce facea in vremea "studiilor" in Franta si din a cui filiera facea parte. Probabil ca nici Bungau nu stie. Este o tema de casa interesanta pentru cei de la SRI care isi dau un aviz consultativ pentru cei care sunt numiti in fuctii, Scormoniti putin baieti si veti avea ...surprize...surprize....
Postat 27 Iulie 2014, 23:38 de PSD curat
RUSINE
RUSINE , RUSINE , RUSINE !!! VAI DE CAPUL VOSTRU !!!
Postat 27 Iulie 2014, 23:30 de RUSINE RUSINE
GUNOIUL
pe prostu asta vreti sa il puneti director? voi stiti ce manareli facea asta? o sa va amaneteze institutia . nici pentru partid n-o facut nimic ca nu stie lumea de el cu ceva bun. Cat a dat???
Postat 27 Iulie 2014, 23:28 de becali jr
CAUTATI OAMENI MAI PUTIN TAMPITI PT FUNCTII
Chiar asa sarac este PSD -ul? si nu ma refer la bani, ci la oameni. Cum sa pui un absolvent de Stiinte Politice fara experienta intr-un post cheie,adica lupul paznic la oi. Cine-l recomanda pe shmecherashul asta:Mang sau Pop? Du-te nene si fa-ti studii daca nu ai fost in stare pana acum ! Cu Stiinte Politice la Cadastru te uiti ca matza in calendar ! sau poate asta nu conteaza pentru PSD. Mai sunt si alti prosti in partidul ala pe care sa ii faceti faimosi?
Postat 27 Iulie 2014, 22:57 de andrei
porcu
Chiar în halul ăsta s_a ajuns. Sa pui asemenea retrzi in institutii strategice. Asta după fată nu prea stie citi. Banii circula, tov Mang...sa tot fie remanieri. Cred ca daca puneti portarul sau soferul director , s_ar descurca mai bine
Postat 27 Iulie 2014, 22:22 de pitzurca
Are omul o mică firmă de topografi expiraţi !?!
Are !?! Atunci de ce să nu ducem incompatibilitatea la cele mai înalte cote, punându-l director peste tot cadastrul bihorean !?! Mang îşi trăieşte ultimul sezon de politician scăpat încă de "coasa" din dotarea DNA, care se ocupă de ăia care fac trafic de influenţă după modelul Ponta, Dragnea, Hrebenciuc, Duicu, etc, etc !?!
Postat 27 Iulie 2014, 13:38 de Ca®p III
????????
Ptiu drace ,cocosat mai esti!Fugiti copii vine lupul cel urit,vine Faraian spaima muierilor ramase fete batrine in Bihor!Ajutor,omul negru,urit si pitic este printre oameni!
Postat 27 Iulie 2014, 07:34 de Nea taticu
marghita
Lupau este cancerul Marghitei. Un curvar care are copii cu toate curvele are nevoie de bani ca sa ii intretina si de aceia cere bani pentru functii.Oare si Lazar a decartat bani sau el ii da miei,porci si altele
Postat 26 Iulie 2014, 20:54 de prof
management defectuos
Din pacate acesta este managementul defectuos al actualei conduceri PSD Bihor,membrii vechi de partid nu sunt luati in calcul fiindca sau nu au bani sa-si cumpere postul sau sunt considerati ca facand parte din alte tabere.Asa ,reusesc sa ocupe posturi traseisti gen iova,jolta sau faraianu,in detrimentul vechilor membrii.azi in psd bihir nu mai conteaza experienta sau valoarea,conteaza banul.Si binenteles,un avantaj il ai daca esti pe placul lui ana,aceasta fufa si nulitate care a ajuns sa ocupe pozitia nr.3 in ierarhia psd bihir!oare Ponta stie aceste kucruri?Hai sa-l ajutam sa le afle!
Postat 26 Iulie 2014, 20:03 de risc
tare
In invatamant se da batalie puternica.La ISJ se vorbeste de zeci de mi de euro(doar sunt de la Bac) La Marghita Sas a decartat la Lupau 5000 de euroi ca sa ramana director si cica pt ca nu vrea sa dea bani pe Timar il schimba.Oare Sabau si Durnea decarteaza mai mult decat Timar
Postat 26 Iulie 2014, 19:46 de eu
Hahaha
Cumpar porcusor de Guineea!Ce pret are papagalul din fotografie?????????????
Postat 26 Iulie 2014, 16:04 de gheorghe
Oooo!!
Cinei ciumetul asta?
Postat 26 Iulie 2014, 13:19 de Leanca
????????
Are jeep mercedes si nevasta cu o jumate de metru mai inalta ca el!Aspira la inaltime si parcheaza pe spatiul verde la blocul nevestii pe Sovata!Pregatit omul pentru politica nu-i asa???????????
Postat 26 Iulie 2014, 12:11 de io
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1388 RON
  • 1 EUR = 4.9183 RON
  • 1 HUF = 0.0139 RON