URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
22 August 2022, 14:01

S-au scumpit carburanţii, s-au înmulţit furturile în Oradea: 1.200 litri de motorină, furați din rezervoarele camioanelor de pe șantiere

S-au scumpit carburanţii, s-au înmulţit furturile în Oradea: 1.200 litri de motorină, furați din rezervoarele camioanelor de pe șantiere (foto: generic)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Odată cu scumpirea carburanţilor, s-au înmulţit şi cazurile de furturi de motorină, direct din rezervoarele camioanelor parcate. Într-o singură săptămână, patru tineri cu vârste între 19 şi 21 ani din Bihor au furat 1.200 litri de motorină, dar şi 20 de acumulatoare auto din autobasculante şi autotrenuri lăsate peste noapte lângă două şantiere din Oradea. Prejudiciul se ridică la 36.000 lei, nerecuperat.

Hoţii sunt Alin Paulin Ghiura şi Alex Adrian Gurbai, doi tineri în vârstă de 21 ani din Sârbi, respectiv Adrian-Ionuţ Mălan din Ineu şi Pavel-Teofil Vaida, din Tileagd, ambii în vârstă de 19 ani.

Aceştia au acţionat în perioada 25 - 29 iulie, în acest an, pe şantierele deschise pe străzile Augustin Maior şi Anghel Saligny din municipiul Oradea, se arată într-o informare transmisă despre caz, la solicitarea BIHOREANULUI, de purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor, comisar-şef Alina Fărcuţa.

Hoţii au acţionat în noaptea de 25 spre 26 iulie și în noaptea de 28 spre 29 iulie. Au luat acumulatoarele de pe 10 autoasculante sau autotrenuri, apoi au spart lacătele rezervoarelor maşinilor şi, cu un furtun, au luat motorina din rezervoarele maşinilor, transferând-o în bidoane pe care, apoi, le-au transportat în portbagajele unor autoturisme. 

Poliţiştii au reuşit să-i prindă pe autori săptămâna trecută. Vineri, toţi cei patru tineri au fost prezentaţi în faţa judecătorului de drepturi şi libertăţi de la Judecătoria Oradea, care a emis pe numele lor mandate de arestare preventivă pentru câte 30 zile, măsură care mai poate fi contestată la Tribunalul Bihor. 

Cercetările în caz sunt continuate de poliţiştii Biroului Furturi din Auto Oradea, sub supravegherea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea. Prejudiciul cauzat de hoţi nu a fost recuperat.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
@Jianu
Marea parte a santierelor au oricum camere pt urmarirea de la distanta a lucrarilor. Nu tre sa fi un geniu al criminalisticii sa rezolvi relativ rapid o astfel de investigatie!
Postat 22 August 2022, 16:43 de Szaby_Oradea
Felicitari!
Politistilor care instrumenteaza cauzele.
Postat 22 August 2022, 14:19 de Jianu
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON