URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
06 Iunie 2024, 17:45

„Provocarea lui Andrei”, la Lugașu de Jos. Sute de cărți au fost donate bibliotecii școlii (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Cea de-a treia ediție a campaniei „Provocarea lui Andrei - Donează o carte”, realizată la inițiativa unui elev de clasa a VII-a de la Școala Gimnazială „Dacia” din Oradea, a ajuns la final, după ce aproape 600 de cărți au fost donate bibliotecii școlii din Lugșu de Jos.

Andrei Popovici (13 ani), inițiatorul proiectului, și-a îndemnat colegii și prietenii să adune cărți deja citite și pe care nu le mai folosesc pentru a fi donate bibliotecilor din mediul rural, care nu au fond de carte bogat.

Chiar de 1 iunie, de Ziua Internațională a Copilului, adolescentul s-a dus alături de părinţii lui la Şcoala Gimnazială "Ovidiu Drimba" din Lugaşu de Jos, unde a fost întâmpinat de elevi şi de directoarea şcolii.

Cu ajutorul colegilor lui şi al elevilor de la alte şcoli din Oradea, Andrei a oferit aproape 600 de cărţi bibliotecii şcolii din Lugaş. „Doresc să transmit mulţumiri călduroase şcolilor partenere, în special Şcolii Gimnaziale „Dacia”, domnului director Alin Novac Iuhas pentru susţinerea acordată, doamnei diriginte Lavinia Raţiu, colegilor de şcoală şi, bineînţeles, părinţilor mei, care mereu m-au încurajat şi sprijinit" a transmis Andrei printr-un comunicat de presă.

În urma celor trei ediţii ale campaniei demarate în 2021, 2.400 de volume şi-au găsit locul pe rafturile a patru biblioteci ale şcolilor bihorene din mediul rural.

Pe de altă parte, Andrei şi-a lansat prima lui carte, un volum de aventură, ce-i are ca protagoniști pe Agrafă şi Creion, doi detectivi agili, preocupaţi să pună capăt fărădelegilor din lumea rechizitelor. 

În trecut, adolescentul a mai iniţiat un program civic, prin care a început să-şi amenajeze o mini-grădină de legume în faţa blocului, îndemnându-şi şi colegii de clasă şi de şcoală să facă la fel, pentru a nu irosi zone verzi importante din oraş.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON