URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 15 IULIE 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Bolnavii de la Municipal au fost mutați în „bolnița” de pe Republicii, o construcție nerenovată pentru că urmează să fie demolată. Nici nu mă miră reacția asistentelor medicale din Salonta infestate cu coronavirus, care au preferat să plece acasă, profitând și de vidul legislativ în care România se scaldă încă de pe la 1918.
Zic şi eu
Adrian Cris
Săptămâna asta se împlinesc 5 luni de când, la fel ca mulţi colegi de breaslă de oriunde din lume, documentez (uneori, nu uşor) şi semnez zilnic cel puţin câte o ştire despre criza sanitară generată de răspândirea Covid. Dar credeţi că ne place să dăm veşti proaste? Ori să fim înjuraţi de tot felul de inteligenţi asimptomatici, laolaltă cu medicii şi cu autorităţile, că avem "interese mari" să băgăm lumea în sperieţi (deşi, fireşte, nu ăsta e scopul)?
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Ne adunaserăm 6 la o masă pe terasa unei berării, când ospătarul a venit să ne anunţe că Poliţia a împânzit centrul oraşului şi face controale să verifice dacă se respectă numărul de maxim 4 persoane la o masă. Eu tocmai plecam, aşa că o parte a problemei s-a rezolvat de la sine, dar nu ştiu după ce criterii a căzut al cincilea, probabil ca-n firmele lovite de criză - ultimul venit, primul plecat.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre restricțiile impuse de autorități în contextul pandemiei de Covid-19?
De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul administrativ reglementează atribuțiile prim-ministrului României în calitatea sa de conducător al Guvernului. Astfel, conform articolului 28 din cod, prim-ministrul conduce Guvernul şi coordonează activitatea membrilor acestuia, cu respectarea atribuţiilor pe care aceştia le exercită.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Pancreatita acută este o inflamaţie a pancreasului cu manifestări diferite, de la forma edematoasă, care este o afecţiune uşoară şi reversibilă în majoritatea cazurilor, la forma necrozantă, foarte severă.
13 Noiembrie 2019, 13:01

Pro România îşi îndeamnă alegătorii din Bihor să voteze şi în turul doi, chiar dacă au rămas un preşedinte absent şi „una care cântă şi varsă lacrimi”

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Liderii Pro România Bihor, Octavian Bara şi Claudiu Pop, afirmă că formaţiunea pe care o reprezintă în judeţ urcă "pe o orbită în spirală", cum s-a exprimat cel dintâi, deoarece la primul tur al alegerilor prezidenţiale din 10 noiembrie, candidatul pe care acest partid l-a susţinut împreună cu ALDE, fostul actor Mircea Diaconu, a obţinut în judeţ aproape 8% din voturile bihorenilor, faţă de mai puţin de 5% reuşite în alegerile europarlamentare (doar de Pro România).

"Rezultate încurajatoare"

"Avem organizaţii care în Bihor au obţinut un scor nu foarte bun, dar mulţumitor", a spus Octavian Bara într-o conferinţă de presă pe care a susţinut-o, miercuri, împreună cu Claudiu Pop. Bara a argumentat că, în Oradea, Mircea Diaconu a obţinut peste 8.000 de voturi, peste cele 5.000 obţinute de Pro România în primăvară, şi a adăugat că "avem comune unde organizaţiile noastre au produs fibrilaţii" primarilor PNL şi PSD, dând ca exemple Pomezeu (cu edil liberal), "unde echipa noastră a obţinut scoruri peste Klaus Iohannis şi Viorica Dăncilă", precum şi Sânmartin (primar PSD), unde candidatul Pro România a luat "mai mult decât dublu" faţă de scorul de la europarlamentare.

"Nu avem încă organizaţii bine închegate peste tot, dar acolo unde avem sunt rezultate încurajatoare", a spus şi Claudiu Pop, subliniind că acestea sunt o premisă bună pentru alegerile locale de anul viitor, la care Pro România are ambiţia "să conteze în politica la nivel judeţean".

"Oricine să meargă la vot"

Pe de altă parte, deşi au precizat că "la nivel central" Pro România încă nu a luat o decizie în acest sens, Bara şi Pop au transmis celor 18.872 bihoreni care duminica trecută l-au votat pe Mircea Diaconu să participe şi la al doilea tur de scrutin şi să aleagă pe cine consideră ei că merită.

"Noi îndemnăm pe oricine să meargă la vot. Pe cine alege fiecare este treaba fiecăruia, între un preşedinte care n-a excelat cu nimic în campanie şi una care cântă şi varsă lacrimi, că aţi văzut că în PSD se cântă "Nicio lacrimă", de Ion Cristinoiu", a spus Octavian Bara, cu trimitere la cel mai recent episod de "jigniri" simţite de Viorica Dăncilă, descrisă ca o "proastă" chiar de către propriii ei colegi de partid, inclusiv de Claudiu Manda, soţul propriei şefe de campanie, Olguţa Vasilescu.

"Boicotul nu este o soluţie, pentru că indiferent de boicot, un preşedinte oricum va ieşi pe 24 noiembrie, şi nu e bine să fie lipsit de legitimitate", a adăugat şi Claudiu Pop.

Întrebări "încuietoare"

În ce privşete lipsa confruntării electorale între cei doi candidaţi rămaşi în cursă, reprezentanţii Pro România afirmă că aceasta nu este normală, dar ea nu trebuie să oprească bihorenii să meargă la vot. "Nu poţi să nu mergi la o confruntare, chiar dacă adversarul tău este mai slab decât tine", i-a reproşat Bara lui Iohannis.

Solicitaţi de BIHOREANUL să spună ce întrebări "încuietoare" le-ar fi pus celor doi candidaţi dacă ar avea posibilitatea, atât Bara, cât şi Pop s-au gândit s-o chestioneze doar pe Dăncilă. "Eu aş întreba de ce nu a acceptat un candidat unic al PSD, ALDE şi Pro România", a spus Bara, cu trimitere la propunerea făcută Vioricăi Dăncilă în vară de Victor Ponta.

"Tabla înmulţirii!", a zis Claudiu Pop, după care a bătut în retragere: "Îi las pe colegii ei s-o încurce. La cum au încurcat-o baronii din judeţe, nu mai trebuie nimeni s-o încurce", a spus el.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
PCR transpartinic. Ep.: ”Vitejii” de la ”Pro România” (& ALDE)
I. "Avem organizaţii care în Bihor au obţinut un scor nu foarte bun, dar mulţumitor", a spus Octavian Bara într-o conferinţă de presă pe care a susţinut-o, miercuri, împreună cu Claudiu Pop. Bara a argumentat că, în Oradea, Mircea Diaconu a obţinut peste 8.000 de voturi, peste cele 5.000 obţinute de Pro România în primăvară, şi a adăugat că "avem comune unde organizaţiile noastre au produs fibrilaţii" primarilor PNL şi PSD, dând ca exemple Pomezeu (cu edil liberal), "unde echipa noastră a obţinut scoruri peste Klaus Iohannis şi Viorica Dăncilă", precum şi Sânmartin (primar PSD), unde candidatul Pro România a luat "mai mult decât dublu" faţă de scorul de la europarlamentare. 1. Ați avut un candidat, cetățean român de bună credință și cu sânge de dac ”în instalație”, care cu un sprijin minimal, dar adecvat, inclusiv în BSV-uri, trebuia să intre lejer în Turul II. 2. O întrebare decentă pentru cei doi politicieni locali de la ”Pro România”: Ținând seama de faptul că PPU-SL nu are, încă, organizații la nivel de Oradea/Bihor, respectiv de notorietatea Domnului Mircea Diaconu, cum vă explicați cele peste 5000 de voturi obținute de Ramona Ioana Bruynseels, candidata PPU-SL în județul Bihor? PS După câte cunosc, în Oradea a acționat un singur voluntar PPU-SL, care a relipit, în destule situații și afișele candidatului Mircea Diaconu, desprinse de vânt/intemperii, sau de unele ...”Portocale”. II. În loc de concluzii. 1. Sunt convins de faptul că dacă domnul Mircea Diaconu ar fi intrat în cursa prezidențială, doar cu câte o echipă de voluntari fideli la nivelul fiecărui județ, actualmente era în Turul II. III. Un mesaj și pentru Janos ur & Co (de la PSD Bihor): Doamna candidat Viorica Veronica Dăncilă merită (mult) mai multe voturi. Și în județul Bihor!
Postat 17 Noiembrie 2019, 13:09 de stefan
magarilor
"un preşedinte ... nu e bine să fie lipsit de legitimitate" Adica eu sunt obligat sa legitimizez orice natarau ajunge acolo? Cu ce e mai bun Mutul decat Ceausescu? Ca nu face nimic?
Postat 13 Noiembrie 2019, 17:19 de testtest
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2615 RON
  • 1 EUR = 4.843 RON
  • 1 HUF = 0.0136 RON