URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
16 Februarie 2026, 13:15

Poliția Bihor: accidentul de lângă Sarcău, provocat de șoferul unui Jaguar care a intrat cu viteză într-o curbă periculoasă și a lovit frontal un BMW

Poliția Bihor: accidentul de lângă Sarcău, provocat de șoferul unui Jaguar care a intrat cu viteză într-o curbă periculoasă și a lovit frontal un BMW foto: ISU Crișana
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Accidentul rutier produs vineri, 13 februarie, pe DN19E, lângă Sarcău, în urma căruia trei persoane au ajuns la spital, a fost provocat de șoferul unui Jaguar, care nu a adaptat viteza într-o curbă periculoasă, a pierdut controlul volanului, a intrat pe contrasens și a lovit frontal un BMW pe care l-a proiectat în șanț.

Potrivit unei informări transmise luni de Poliția Bihor, cercetările la fața locului au fost efectuate de polițiștii Serviciului Rutier - Biroul Drumuri Naționale și Europene.

Conform acestora, autoturismul condus de un bihorean de 32 de ani din Boianu Mare se deplasa pe direcția Fegernicu Nou - Sărsig, când șoferul a pierdut controlul direcției într-o curbă deosebit de periculoasă spre stânga și a intrat pe sensul opus, unde s-a ciocnit frontal de o mașină condusă de un bărbat de 40 de ani din comuna Rapoltu Mare, județul Hunedoara. În urma impactului, al doilea autoturism a fost proiectat în șanț.

După cum a relatat BIHOREANUL, la locul intervenției, două persoane au rămas blocate într-unul dintre autoturisme, însă nu au fost încarcerate, fiind evacuate de pompierii paramedici.

Șoferul BMW-ului și o pasageră a sa, în vârstă de 56 de ani din Simeria, au fost răniți și transportați la spital, unde au și rămas internați.

Șoferul Jaguarului a fost și el investigat medical, dar nu a necesitat internare.

Testarea cu aparatul etilotest a arătat că niciunul dintre conducătorii auto nu consumase alcool.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
Consolare
Este trist pentru cei doi! Le doresc recuperare! Și pentru consolare vazind ce mașini circula în satele românești putem sa ne bucuram de nivelul de trai al românilor.
Postat 17 Februarie 2026, 14:09 de Piranda
Singura activitate de teren a rutieristilor...
...este iesirea la accidente. Nicio activitate de preventie, da-i dreaqu de romani, sa crape! P.S. Filtrele si radarele nu au nimic de-a face cu preventia, sunt mijloace de a-i taxa pe fraieri!
Postat 16 Februarie 2026, 15:11 de pinonel
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON