URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 22 IANUARIE 2021
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Dacă până acum câteva luni marea problemă a orădenilor era dacă noul stadion trebuie să aibă 25.000 de locuri sau mai puţine, acum se pune problema dacă vom mai avea un nou stadion. Şi asta nu neapărat pentru că mulţi miniştri de la Bucureşti se întreabă la ce ne trebuie stadion pe foametea asta, din moment ce n-avem echipă de fotbal...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Pentru cei care sperau asta, o veste tristă: PSD-ul nu este un partid pe cale de dispariţie. Dimpotrivă, e asemenea lui Iliescu, un bătrân care se încăpăţânează să rămână verde (a se citi roşu). Are electoratul său solid, format din nostalgicii, socialiştii, comuniştii şi stângiştii de stil nou, din pomanagiii şi dependenţii de ajutoarele sociale, din sudiştii şi tuciuriii patriei, uşor de cumpărat cu mărunţiş, din bugetari şi lefegii plantaţi şi lăsaţi să sporească şi să rodească prin pleiada de instituţii publice susţinute din greu de pălmaşii şi "liberalii" naţiei...
Zic şi eu
Adrian Cris
De ani de zile, tot felul de lideri sindicali, "dascăli" şi politicieni (aceştia, nota bene, doar când se află în opoziţie) repetă ca pe o mantră că marea problemă a învăţământului românesc este "subfinanţarea" (la fel sunt prezentate lucrurile şi în ce priveşte sistemul sanitar) şi că n-o să avem o societate educată până când guvernele nu vor aloca 6% din PIB acestui sector. 
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Controversele din ultima vreme pe tema virusului, a pandemiei şi a vaccinului au scos în evidenţă diferenţe între oameni într-un mod mai de speriat decât vremea primelor alegeri libere de după 1989. Cei care au traversat acea perioadă ca adulţi îşi amintesc cu siguranţă cât de adânc intrase zâzania între prieteni, vecini şi rude pe tema politicii. Politica era un subiect nou şi savuros, o preocupare interzisă mulţi ani, şi reuşise să trezească în foarte mulţi oameni pasiuni nebănuite.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre noul vaccin anti-Covid și despre campania de vaccinare gratuită declanșată de autorități?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Potrivit Codului administrativ, ministerele se aprobă de către Parlament, prin acordarea votului de încredere asupra Programului de guvernare şi a întregii liste a Guvernului, în procedura de învestitură. Ministerele se organizează şi funcţionează numai în subordinea Guvernului, potrivit prevederilor Constituţiei și codului administrativ.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sub denumirea de hepatită cronică sunt cuprinse o serie de afecţiuni ale ficatului cu cauze şi grade de severitate diferite, care au ca punct comun faptul că procesul inflamator şi necrotic durează cel puţin 6 luni. Formele uşoare nu progresează sau pot progresa lent, iar formele severe sunt asociate cu cicatrizări ale ţesutului hepatic, cu formarea altui tip de structură a acestuia care pot evolua spre ciroză hepatică.
28 Iunie 2014, 12:18

Poliţai necruţători: Un orădean a primit o amendă usturătoare pentru că... şi-a spălat maşina în faţa casei

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

De parcă ar avea o normă de amenzi, Poliţia Locală nu cruţă nici cele mai inofensive contravenţii.

Duminica trecută, în zona de case din Parcul Ţăranilor, un echipaj a descins la o sesizare să amendeze un tânăr care-şi spăla maşina în faţa casei, în locul unde şi-o parchează peste noapte.

Citeşte cu ce sumă a fost amendat orădeanul, pe www.bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
Re: Ass Kisser
io o sa ma trezesc cu un ciolan nedorit in * meu de * ce sint.
Postat 29 Iunie 2014, 21:57 de Carp III
Re: Ass Kisser
Altă dată când utilizezi numele altuia, încearcă să foloseşti semnele de punctuaţie personalizate ale respectivului, căci altfel e evidentă "încercarea", dar şi să eviţi a da <sursa> proprie pe care o ai "lipită" de Dynamic IP când transmiţi postarea, ca să nu te trezeşti la uşă cu vreo faţă "nedorită" !?!
Postat 29 Iunie 2014, 11:18 de Carp III
?????
nu pot inceta sa ma minunez cat de tampiti pot fi cei care aproba publicarea articolelor in fituica voastra de scandal pe care din nefericire ma impiedic uneori si o citesc.poate ar trebui sa faceti voi acolo in redactie o cheta si sa il despagubiti pe imbecilul care si-a spalat masina in fata casei si eventual sa va luati si o tava cu mici pe care sa o ``frigeti `` pe trotuar ..cat despre cretin avea de ales :la o benzinarie costa fix 5 lei spalarea unei masini cu spuma si cu toate alea...iara daca imi spune ca nu isi permite atunci nu are decat sa si-o vanda si sa isi cumpere seminte de toti banii...
Postat 29 Iunie 2014, 10:39 de clau
ceau
Obs...bine punctat....
Postat 29 Iunie 2014, 09:19 de salut
@ROMANUL
Pai asteptam sa o luati inainte maimuta.. si cu tine....dupa , mai vedem noi
Postat 29 Iunie 2014, 07:22 de eu
AMENDA
DE CE NU VA INTOARCETI PE MELEAGURILE ACOLA NU ESTE BOLOJAN, PARCARI PLATITE,INCALZIRE CENTRALA,BLOCURI.
Postat 28 Iunie 2014, 20:21 de ROMANUL
@Obs al doilea
Ar fi bine sa scrii in nickul tau. Mersi!
Postat 28 Iunie 2014, 18:25 de Obs
aha locala p...
Si cand ii chemi la identificari la gara ca ai tigani de amendat ..nici dupa 50 minute nu vine...pentru ce exista? Pe banii care ii primesc mai bine le suplimenteaza numarul de politisti la municipala!
Postat 28 Iunie 2014, 17:15 de control..
Bihorele Bihorele
Esti un bou! Are intrare in curte cat sa bage o roaba, nici macar un lastun! Da' asa-i omul, vorbeste si el, daca-i tragi una peste bot zice ca esti violent.
Postat 28 Iunie 2014, 16:24 de Obs nomadyka@aim.com
Bihorele Bihorele
Bihorele, nu te supara, dar acum esti putin bou cu mustata. Ce a facut tanarul este aproximativ egal cu spalarea masinii langa piata Rogerius, despre care ne-ai mai relatat. Cu diferenta ca aia chiar au fost niste cretini si n-au fost amendati! Amenda pare cam exagerata dar nu este normal sa-ti speli masina in strada. Tine si de bun simt. Acum daca casa a avut si curte unde tanarul putea sa-si spele masina linistit ... si ca lumea isi tine masina in strada, cand are curte, pai ce sa zic, bine ati venit in Balcani! :) Opinia mea.
Postat 28 Iunie 2014, 16:14 de Obs
va dati seama...
Va dati si voi seama ce oameni de cacao traiesc in orasu asta daca suna sa reclame asa ceva... Serios acuma , oricare posesor auto isi mai dichiseste masina in fata casei/blocului .De asta merge tara prost,fiindca suntem oameni rai si nu exista intelegere intre cetateni
Postat 28 Iunie 2014, 14:39 de dragos
Ass Kisser
Sunt un pupincurist..
Postat 28 Iunie 2014, 13:12 de Carp III
Cata Imbecilitate
Astia-s niste imbecili pe care ii vezi toata ziua facand poze prin centru si cartierele limitrofe centrului. Cu niste aere de superioritate nemaintalnita nici la cel mai chiabur politist rutier. Niste abuzuri din partea primariei cu Politia asta Locala de numa numa, te vaneaza dupa colt cu un aparat foto sar la tine cu o atitudine mentionata mai sus si iti dau niste amenzi de te doare capul'. Scotand Pv-ul nu se gandesc?! Oare daca ii dau omului 1000 de lei are sa ii plateasca? Daca plateste pe loc 500 lei, (48 ore) mai ramane omul ala cu ceva bani? Crede ca din placere sau ciuda si-a spalat masina in fata casei? NU CRED!!!!
Postat 28 Iunie 2014, 13:10 de Cainii Comunitari
Interdicţia aceasta există în Oradea din anul 1937, după cum scrie în arhiva oraşului !?!
Aşadar nimic nou, chiar dacă adeseori nu s-a "observat" ce fac unii sau alţii, de parcă domeniul public e al lor !?! Bravo Bolojan, fi curajos şi nu ierta pe nimeni care greşeşte şi încalcă normele de convieţuire, dar şi când o să vină rândul tău, să stai drept ca un bărbat adevărat ce te faci că eşti, şi să-ţi plăteşti erorile !?!
Postat 28 Iunie 2014, 12:58 de Carp III
blestematilor din PMO
Da ! Numai ca Transilvania este detinuta de DULAI si nu de ....... amarasteni !!!! pe mine m-au amendat ca am parcat langa lanul de pamamt pe ultima stada din Oradea, strada de capat pe care sta un italian corcit si a pus el un semn pe ea , semn menit sa te oblige sa parchezi numai in subsolul case lui !!?????? Si asa ma usurai de 300 eli !!!! Hinghereala masinilor la comanda unor impostori mana in mana cu cei de la PMO aduna mii de blesteme pe capul celor din primarie. Blestemele se vor lipi de viata si sanatatea vostra si a copiilor vostri in vevii vecilor !
Postat 28 Iunie 2014, 12:35 de Ion. Vasile, Maria,
count display