URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
22 Martie 2022, 17:30

Patru medalii şi un titlu de campion naţional pentru judoka orădeni la Finala Campionatului Naţional pentru Tineret (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Desfăşurată în weekend la Bucureşti, în sala Floreasca, Finala Campionatului Naţional de Judo pentru Tineret, sportivi sub 23 de ani, a prilejuit obţinerea unor rezultate foarte bune pentru reprezentanţii judoului orădean, care, deşi sunt încă foarte tineri, de vârstă cadeţi şi juniori, au reuşit să obţină patru medalii şi două locuri 5.

Sportivii de la CSM Oradea au obținut două medalii, una de aur şi una de bronz.

În absenţa lui Alex George Creţ, campionul categoriei 90 kg de anul trecut, de data aceasta accidentat şi menajat în vederea participării la Campionatele Europene de seniori care vor urma, la sfârşitul lunii aprilie, orădenii au reuşit să obţină un titlu de campion naţional la categoria 66 kg, prin juniorul Ioan Dzitac (în fotografia principală). Acesta şi-a învins categoric toţi adversarii la ippon.

De asemenea, a fost obţinută şi o medalie de bronz, în limitele categoriei 73 kg, prin Robert Boldiş (foto jos), cel care, cu 3 victorii la ippon şi o înfrângere în semifinale, a reuşit să urce pe treapta a III-a a podiumului.

Rezultate promiţătoare au obţinut şi sportivii de la LPS CSS Bihorul Oradea, în special prin cadetul Maxim Ţugulea (foto sus), tot la categoria 73 kg, care a reuşit şi el să obţină bronzul, în urma a trei victorii şi o înfrângere, suferită tot în semifinale. Este însă "un rezultat excelent pentru el, având în vedere vârsta lui şi mai ales nivelul categoriei", după cum precizează antrenorul Emil Morar.

La rândul lor, fetele de la LPS CSS Bihorul Oradea, Bianca Popa (52 kg) şi Bianca Suciu (+78 kg), s-au clasat pe locul 5 al categoriilor lor de greutate, pierzând din păcate atât semifinala categoriei, cât şi întâlnirile din finalele mici, cele pentru bronz.

De asemenea, cu acest prilej a fost înregistrat şi un rezultat excelent pentru sportiva legitimată la CS Crişul Iasmina Gyoker (la 70 kg) (foto jos). Şi ea a reuşit să se claseze pe treapta a III-a a podiumului de premiere, intrând, astfel, în posesia medaliei de bronz, deşi şi ea este încă foarte tânără, de vârstă cadetă. Iasmina a obținut două victorii muncite, fiind învinsă doar în semifinala categoriei.

Aceşti tineri judoka orădeni sunt pregătiţi de profesorii Olimpia Ianc (la feminin), Dan Făşie şi Emil Morar (la masculin).

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON