URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
08 Februarie 2022, 12:00

O nouă ediţie a Campionatului Judeţean de tir cu arcul

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Singurul campionat judeţean de tir cu arcul din România a ajuns anul acesta la a IX-a ediţie. În această săptămână va avea loc prima etapă a acestui campionat, numită Cupa Nomad indoor şi organizagtă de clubul cu acelaşi nume. 

Întrecerile vor avea loc sâmbătă, 12 februarie, la sala de sport din Sălard, unde se vor reuni peste 100 de concurenţi. 

După cum transmit organizatorii, anul acesta numărul etapelor campionatului judeţean de tir cu arcul a crescut, urmând să aibă loc şase concursuri, plus finala.

De altfel, şi numărul participanţilor la competiţiile organizate în Bihor a crescut de la an la an, deoarece aici tirul cu arcul era deja un sport recunoscut, datorită eforturilor primelor cluburi înfiinţate acum 15 ani şi ale asociaţiei judeţene.

Eforturile arcaşilor bihoreni sunt vizibile şi în clasamentele naţionale şi internaţionale. În clasamentul individual naţional, trei cluburi din Bihor au reprezentanţi - Redpoint, Menumorut şi Nomad, iar în clasamentul pe competiţii internaţionale, din 28 de sportivi incluşi în clasament, Clubul Sportiv Redpoint Oradea ocupă locurile 8, 11 şi 17, prin Bernadett Haragos (medaliată cu argint la Cupa Europeană), Ştefania Ivan şi Ada Luncan.

În Bihor există opt structuri sportive dedicate tirului cu arcul, din care şase cu certificat de identitate sportivă, fiind afiliate la federaţie. Conducerea Asociaţiei Judeţene de Tir cu Arcul speră să apară cluburi şi în zonele unde acestea nu există, mai exact în Aleşd, Marghita şi Beiuş. 

Etapa a 2-a a Campionatului Judeţean de tir cu arcul va avea loc în data de 28 mai, urmată de Cupa Redpoint din 25 iunie (la Oradea), Cupa Menumorut programată pe 6 august (la Biharea), Memorialul "Győri Jakab" (de la Salonta), Cupa Cetăţii şi finala de la Oradea, din 8 octombrie.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON