URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
02 Decembrie 2022, 11:40

Nouă sportivi formaţi la CS Tengo Salonta participă în aceste zile la Mondialele de Fotbal-Tenis din Turcia (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Nouă jucători - seniori şi juniori - formaţi la CS Tengo Salonta au fost convocaţi în lotul României de fotbal-tenis, care în perioada 29 noiembrie – 5 decembrie participă la Campionatul Mondial de seniori (masculin, feminin şi mixt), U21 (masculin şi mixt), respectiv juniori.

Selecţionerul Frederico Tavares, în același timp preşedintele Federaţiei Române de Fotbal-Tenis Cluburi şi Asociaţii Judeţene, mizează la Mondialele de seniori găzduite de oraşul Alanya din Turcia pe cei trei jucători (Darius Nagy, Alex Sorean Vasile Sorean), care în acest an au devenit campioni naţionali evoluând pentru CSM Slatina, dar şi pe Andreea Neag (Tengo). 

Alţi cinci componenţi ai CS Tengo Salonta vor participa la competiţia rezervată categoriilor de tineret şi juniori. Mark Bence şi Norbert Lăzău fac parte din echipa naţională U21, în timp ce Halász Dániel, David Suciu şi Kádár Imre vor evolua la competiţia rezervată juniorilor. 

Alături de România, alte 15 reprezentative naţionale - Franţa, Danemarca, Ungaria, Italia, Moldova, Slovacia, Azerbaidjan, Irak, Algeria, SUA, Mexic, Turcia, Pakistan, Albania şi Cipru de Nord - evoluează în Turcia pentru câştigarea medaliilor puse în joc.

„Este o onoare pentru clubul nostru că dă un număr însemnat de jucători pentru lotul naţional, care are ca obiectiv titlul mondial la competiţia din Turcia. Cu toate că acest an a fost unul greu pentru noi, mai ales din cauza bugetului mic pe care l-am avut, faptul că vom fi reprezentaţi la Mondiale confirmă munca şi seriozitatea jucătorilor care practică fotbal-tenisul în cadrul CS Tengo şi reprezintă municipiul Salonta şi judeţul Bihor la cea mai importantă competiţie mondială", a declarat Vasile Sorean sr., antrenorul şi preşedintele CS Tengo Salonta. 

La precedentul Campionat Mondial, care a avut loc la Izvorani anul trecut, cu un an întârziere din cauza pandemiei de Coronavirus, românii au cucerit 11 medalii de aur, în timp ce la Campionatul European de fotbal-tenis, care s-a disputat tot în Alanya, în perioada 29 martie – 5 aprilie 2022, naţionala României a câştigat 13 medalii de aur, din 13 posibile.

Fotbal-tenisul este un sport combinat, cu reguli din fotbal şi tenis şi se practică în lume de mai bine de o jumătate de secol.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON