URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 06 OCTOMBRIE 2022
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Pentru țăranii din Brusturi, Revelionul a venit cu trei luni mai devreme. Prima doamnă a comunei, nană Livia Bârlău, a fost realeasă șefa organizației de bază a PSD. Deși nu are decât două dosare penale, prin derogare a primit aprobarea de a rămâne șefa pesediștilor din zona Picleu-Țigănești, chit că poate alții, cu ani buni de pușcărie la activ, meritau cu prisosință să fie aleși în onoranta funcție.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
În prima zi a acestei luni s-a împlinit o jumătate de an de când, pe 1 aprilie, conducerea mega-Spitalului Județean era preluată, pe firmă de management, de dr. Gheorghe Carp, care renunța la tihnitul mandat de senator. O parte a bihorenilor care depind de serviciile acestuia (spitalizări, dar și internări de zi, consultații, investigații de laborator) se întreabă, legitim, ce s-a schimbat de atunci...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Credeți că ar fi oportună introducerea autobuzelor școlare pentru scăderea aglomerației din centrul Oradiei?
De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
La finalul lunii martie, Camera Deputaților, în calitate de cameră decizională, adopta trei propuneri legislative inițiate de către parlamentari prin care se modifica aceeași lege, respectiv Ordonanța Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Tratamentul diabetului zaharat vizează normalizarea glicemiei. Bolnavul trebuie să ştie şi să fie convins de importanţa respectării dietei şi a tratamentului, fiind de asemenea instruit să îşi controleze singur glicemia şi glicozuria (cantitatea de glucoză din urină).
22 Septembrie 2022, 11:01

Ministrul Sportului vine la Oradea. Va participa sâmbătă la Ziua porţilor deschise la Clubul Crişul

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Clubul Sportiv Crişul Oradea va organiza în acest weekend "Ziua porţilor deschise ale Clubului Crişul". Evenimentul, înscris în cadrul programului manifestărilor "Săptămânii Sportului European" (23-30 septembrie), va avea loc sâmbătă, 24 septembrie, în Parcul I.C. Brătianu.

Organizatorii au pregătit o serie de activităţi şi demonstraţii sportive din mai multe ramuri sportive: atletism, baschet, fotbal, judo, karate, kempo, box, powerlifting, taekwondo WT şi tenis de masă.

"Pentru noi este foarte important ca sportul să fie practicat de cât mai mulţi tineri. Tocmai din acest motiv ne-am hotărât să organizăm acest eveniment. Sportul dezvoltă multe abilităţi motrice într-un cadru armonios, astfel invităm toţi orădenii să ni se alăture în acest proiect. Sportul mereu ne-a unit, mereu a fost un ambasador al integrităţii şi al fair-playului. Nu degeaba Clubul Crişul are 15 secţii active, urmând să se extindă în curând cu încă patru secţii. Avem obligaţia morală să oferim tinerilor comunităţii noastre să practice un sport, indiferent despre ce sport vorbim, astfel vă aşteptăm cu drag să faceţi cunoştinţă cu ramurile sportive pe care le puteţi practica în cadrul clubului nostru", a transmis, printr-un comunicat, Pető Dalma Csilla, directorul CS Crişul Oradea.

Organizatorii au precizat că la eveniment va fi prezent şi ministrul Sportului, Carol-Eduard Novák, care va oficia festivitatea de deschidere. De asemenea, acesta ar urma să rămână la eveniment pe parcursul întregului program, urmând să se întâlnească şi cu sportivii clubului.


Programul evenimentului de sâmbătă, 24 septembrie, din Parcul I.C. Brătaianu:

Ora 10:00 - Desciderea oficială

Ora 10:15 - Baschet feminin şi atletism

Ora 11:00 - Fotbal

Ora 12:00 - Judo şi Karate

Ora 12:30 - Kempo şi Box

Ora 13:00 - Powerlifting şi Taekwondo WT

Ora 13:30 - Tenis de masă

Ora 14:00 - Program liber

În organizarea evenimentului, pe lângă Clubul Sportiv Crişul Oradea, s-a mai implicat şi Asociaţia Simpatizanţilor CS Crişul Oradea, iar partener este Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.9805 RON
  • 1 EUR = 4.9419 RON
  • 1 HUF = 0.0117 RON