URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 09 DECEMBRIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Vai, ce tragedie! O firmă din Oradea a blocat programul Casa Verde, lansat cu mult tam-tam și foarte târziu de geniile din Ministerul Mediului. De fapt, firma în cauză n-a făcut decât să ceară să se respecte legea. Or, ea fusese exclusă din lista instalatorilor validați de Administrația Fondului de Mediu, pentru că slujbașii de la Stat nu au respectat procedura, așa că patronii au deschis proces...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
La fel cum mă uimește agresivitatea multor atei față de creștini, revărsată de pildă față de cei ortodocși de fiecare dată când calendarul arată câte-o Sfântă Paraschivă - când, culmea, cei dintâi îi acuză pe cei din urmă nu doar de înapoiere, ci și de intoleranță! -, nu înțeleg răutatea celor care „colindă” rechizitorii la adresa tuturor autorităților care „sparg bugetele” decorând artere, piețe și clădiri ori organizând târguri de Crăciun.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre proiectul de realizare a unei rețele de tram-tren în Oradea și Zona Metropolitană, cu 200 milioane de euro?

De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Realizarea Unirii la 1 Decembrie 1918 nu a însemnat automat că, din 2 decembrie, s-a realizat și o unificare a dreptului și a instituțiilor din Ardeal cu cele din Vechiul Regat. În realitate, procedura de unificare legislativă a fost una extrem de anevoioasă, pentru că sistemele de drept românesc și austriac sau austro-ungar erau foarte diferite, aproape incompatibile sub anumite aspecte, mai ales de procedură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Fumatul este un viciu care produce numeroase boli şi decese, fiind considerat în ţările dezvoltate principala cauză a bolilor prevenibile şi a morţii premature. Numai în SUA apar în fiecare an peste un milion de noi fumători din rândul copiilor şi adolescenţilor. Majoritatea fumătorilor au mari dificultăţi în a renunţa la fumat...
22 Septembrie 2022, 11:01

Ministrul Sportului vine la Oradea. Va participa sâmbătă la Ziua porţilor deschise la Clubul Crişul

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Clubul Sportiv Crişul Oradea va organiza în acest weekend "Ziua porţilor deschise ale Clubului Crişul". Evenimentul, înscris în cadrul programului manifestărilor "Săptămânii Sportului European" (23-30 septembrie), va avea loc sâmbătă, 24 septembrie, în Parcul I.C. Brătianu.

Organizatorii au pregătit o serie de activităţi şi demonstraţii sportive din mai multe ramuri sportive: atletism, baschet, fotbal, judo, karate, kempo, box, powerlifting, taekwondo WT şi tenis de masă.

"Pentru noi este foarte important ca sportul să fie practicat de cât mai mulţi tineri. Tocmai din acest motiv ne-am hotărât să organizăm acest eveniment. Sportul dezvoltă multe abilităţi motrice într-un cadru armonios, astfel invităm toţi orădenii să ni se alăture în acest proiect. Sportul mereu ne-a unit, mereu a fost un ambasador al integrităţii şi al fair-playului. Nu degeaba Clubul Crişul are 15 secţii active, urmând să se extindă în curând cu încă patru secţii. Avem obligaţia morală să oferim tinerilor comunităţii noastre să practice un sport, indiferent despre ce sport vorbim, astfel vă aşteptăm cu drag să faceţi cunoştinţă cu ramurile sportive pe care le puteţi practica în cadrul clubului nostru", a transmis, printr-un comunicat, Pető Dalma Csilla, directorul CS Crişul Oradea.

Organizatorii au precizat că la eveniment va fi prezent şi ministrul Sportului, Carol-Eduard Novák, care va oficia festivitatea de deschidere. De asemenea, acesta ar urma să rămână la eveniment pe parcursul întregului program, urmând să se întâlnească şi cu sportivii clubului.


Programul evenimentului de sâmbătă, 24 septembrie, din Parcul I.C. Brătaianu:

Ora 10:00 - Desciderea oficială

Ora 10:15 - Baschet feminin şi atletism

Ora 11:00 - Fotbal

Ora 12:00 - Judo şi Karate

Ora 12:30 - Kempo şi Box

Ora 13:00 - Powerlifting şi Taekwondo WT

Ora 13:30 - Tenis de masă

Ora 14:00 - Program liber

În organizarea evenimentului, pe lângă Clubul Sportiv Crişul Oradea, s-a mai implicat şi Asociaţia Simpatizanţilor CS Crişul Oradea, iar partener este Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.614 RON
  • 1 EUR = 4.9679 RON
  • 1 HUF = 0.0131 RON