URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 01 DECEMBRIE 2022
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Iohannis nu-l poate suporta pe Ilie Bolojan pentru că este un exemplu negativ. Adică tu să vii și sâmbăta la lucru, când alții abia miercuri ajung la serviciu de la ski, dar și asta numai pentru a avea de unde pleca joi la golf? Pentru președintele României se potrivește perfect bancul acela cu ardeleni care spune că de-aia mănâncă ei ciorba cu dumicați de pâine ca să nu deschidă gura de două ori.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Aflat recent în Capitală, discutam la un moment dat cu colegi de breaslă din diferite colțuri de țară, la o cafea, pe terasa hotelului ultracentral ce ne găzduia. Sub ochii noștri se etalau mărcile a trei epoci. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Credeți că persoanele cu funcții publice ar trebui să fie obligate să-și declare, fără ocolișuri, apartenența la masonerie?

De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Într-o societate democratică, rolul Parlamentului este unul esențial. În România, Constituția prevede că Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului român şi unica autoritate legiuitoare a ţării.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hipertensiunea arterială (HTA) este una dintre cele mai răspândite boli cardiovasculare şi reprezintă o problemă majoră de sănătate publică pentru că afectează arterele şi organe vitale ca inima, rinichii, creierul şi ochii, fiind responsabilă de aproximativ 75% din toate atacurile de cord şi accidentele vasculare.
24 Septembrie 2022, 20:04

Ministrul Sportului, Eduard Novak, a venit la Oradea pentru a fi printre sportivi la „Ziua Porţilor Deschise la clubul Crişul” (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Ministrul Sportului, Carol Eduard Novak, s-a aflat sâmbătă la Oradea, unde a luat parte la prima ediţie a Zilei Porţilor Deschise la clubul Crişul.

Astfel, acesta a dat curs invitaţiei directorului CS Crișul, Peto Dalma Csila, şi a luat parte la deschiderea evenimentului din Parcul IC Brătianu, după care a mai rămas alături de sportivii clubului Crişul, cu un grup dintre ei intrând chiar şi în dialog.

Prima ediţie a evenimentului "Ziua Porţilor Deschise la clubul Crişul", programată în cadrul manifestărilor Săptămânii Europene a Sportului, s-a desfăşurat în Parcul IC Brătianu şi la Bazinul Acoperit Crişul Oradea.

În Parcul Brătinau, sportivii clubului au susţinut întreceri demonstartive de atletism, baschet feminin, majorete, fotbal, judo, karate, kempo, box, powerlifting şi taekwondo WT, iar la bazinul Crişul s-au desfășurat întrecerile de înot şi polo.

Au participat aproape toţi antrenorii ţi sportivii secţiilor clubului Crişul, cu mici excepţii, cum ar fi sportivii secţiei de tenis de masă, care sunt plecaţi la un turneu internaţional în Slovacia.

Publicul a avut, astfel, prilejul de a vedea timp de mai multe minute demonstraţii din ceea ce se petrece la clubul cu cele mai multe secţii sportive din Bihor.

"Pentru noi este foarte important ca sportul să fie practicat de cât mai mulţi tineri. Tocmai din acest motiv ne-am hotărât să organizăm acest eveniment.  Avem obligaţia morală să oferim tinerilor comunităţii noastre să practice un sport, indiferent despre ce sport vorbim, iar la clubul nostru oferim această posibilitate tinerilor", a declarat directorul clubului, Pető Dalma Csilla.

La deschiderea oficială, pe lângă ministrul Sportului şi şeful său de cabinet, au mai fost prezenţi printre alţii şi subprefectul Emilian Pavel, vicepreşedintele Federaţiei Române de Atletism, Virgil Preda, vicepreşedintele Federaţiei Române de Judo, Emil Morar, șeful Direcţiei Judeţene pentru Sport, Petruţ Drăgan, inspectorul şcolar pentru educaţie fizică şi sport din cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Bihor, Ramona Tăutu, şi preşedintele Asociaţiei Judeţene de Fotbal Bihor, Radu Bitea.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.7383 RON
  • 1 EUR = 4.9184 RON
  • 1 HUF = 0.0121 RON