URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 26 MAI 2022
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
În Bihor, sportul are viață grea, pentru că Ilie Bolojan se ferește de acest domeniu, pe motiv că e nu doar o sursă de cheltuieli, ci și una de matrapazlâcuri. Câtă vreme şef la CSM a fost actualul primar Florin Birta, se mai păstra un echilibru între sporturi. Odată cu venirea lui Şerban Sere, baschetul şi-a tras partea leului, iar celelalte discipline au fost trecute practic pe linie moartă...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Deşi practic meseria asta de trei decenii, azi, mâine, nu încetează să mă minuneze un fenomen permanent manifest în politica românească: modul în care se autodevorează coaliţiile de partide ajunse la guvernare, făcându-se cioburi înainte de-a apuca să furnizeze ceva substanţial naivilor de electori. A fost boala CDR-ului, a fost a USL-ului, este a guvernării de azi şi va fi, probabil, şi a celei de mâine...
Zic şi eu
Adrian Cris
Când la o graniţă ai război, iar la o alta un vecin care găseşte justificări agresorului, când cetăţenii sunt speriaţi de perspectiva că ar putea avea de ales între a se hrăni şi a se încălzi, revoltaţi de incompetenţa şi nesimţirea politicienilor, când orice zvon cu potenţial conflictual le stârneşte spaime, a zgândări coarda naţionalistă şi a plăsmui conspiraţii ale unei etnii majoritare împotriva uneia minoritare, toate astea înseamnă a te juca cu focul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Doar unul din trei candidaţi promovează din prima proba practică a examenului pentru permisul de conducere în Bihor. Care ar fi motivele?
De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În urmă cu câteva săptămâni, scriam că Poliția aplică retroactiv prevederile Ordonanței Guvernului nr. 2/2001 prin care s-a schimbat substanțial regimul reducerii perioadei de suspendare a dreptului de a conduce.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Infecţia cu HPV (Papilloma-virusurile umane) este cea mai comună boală virală cu transmitere sexuală, atingând proporţii epidemice (apar 500.000 de cazuri noi annual, existând circa 300.000 de decese) şi fiind recunoscută ca o importantă problemă de sănătate publică, fiind un factor decisiv în patogeneza cancerului de col uterin.
11 Ianuarie 2022, 20:46

Meciul de miercuri al CSM CSU Oradea din Polonia a fost amânat. "Leii roşii" s-au întors din drum!

Meciul de miercuri al CSM CSU Oradea din Polonia a fost amânat. 'Leii roşii' s-au întors din drum! foto: arhivă
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Meciul pe care baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea ar fi trebuit să-l dispute miercuri seară în Polonia, cu Trefl Sopot, în FIBA Europe Cup, a fost amânat.

Echipa orădeană s-a aflat în drum spre Budapesta, de unde ar fi luat avionul, când a aflat vestea că meciul nu va mai avea loc miercuri seara.

"Echipa noastră se afla în autocar, în drum spre aeroportul Budapesta, în momentul în care a primit informaţia referitor la amânarea jocului. La ora publicării acestui text autocarul face cale întoarsă", a transmis conducerea clubului orădean, marţi după-amiază, pe site-ul oficial.

Cea care trebuia să fie prima dispută din 2022 pentru CSM CSU Oradea a fost amânată, după ce FIBA Europe a informat clubul bihorean că meciul cu Trefl Sopot, programat a se desfăşura miercuri, în Polonia, se amână. "Motivul amânării este legat de faptul că mai mulţi componenţi ai echipei poloneze au fost diagnosticaţi cu COVID-19", mai transmite conducerea clubului CSM.

Concret, Comisia Medicală FIBA a recomandat amânarea partidei după ce clubul din Sopot a transmis întreaga documentaţie ce confirmă existenţa unui focar în cadrul echipei. "În aceste condiţii, departamentul Competiţii al FIBA Europe a luat decizia de a amâna jocul pentru o dată ulterioară. Cele două cluburi trebuie să se pună de acord asupra unei noi date pentru disputarea partidei, misiune deloc uşoară în condiţiile în care echipa noastră are deja mai multe meciuri amânate din competiţia internă", se mai arată în informarea clubului bihorean.

Partida cu Trefl Sopot ar fi contat pentru etapa a III-a a Grupei K din FIBA Europe Cup. După primele două etape, CSM CSU Oradea are 2-0 la general, în timp ce Trefl Sopot are 1-1.

Reamintim că şi meciul de sâmbătă, 15 ianuarie, cu CSO Voluntari, din campionatul intern, a fost amânat, din cauza faptului că echipa din Voluntari se confruntă, la rându-i, cu mai multe cazuri Covid-19, astfel încât sportivii şi oficialii diagnosticaţi au fost carantinaţi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display
Delgaz Grid
 • Sistare alimentare gaze naturale pe mai multe strazi din localitatea Marghita, judetul Bihor

  Delgaz Grid a fost nevoita sa sisteze alimentarea cu gaze naturale pentru consumatorii din localitatea Marghita pe strazile: 23 August, Somesului, Crisan, Oasului, Closca, Eminescu, Tractoristilor  in data de 25 mai, incepand cu ora 16:30, ca urmare a unui incident survenit la reteaua de distributie gaze naturale.

  Echipele companiei lucreaza in vederea remedierii situatiei, reluarea treptata a alimentarii cu gaze naturale fiind estimata a se realiza pe parcursul zilei de 25 mai, incepand cu ora 19:30, in functie de prezenta la domiciliu a consumatorilor afectati, masura fiind necesara pentru efectuarea operatiunilor in conditii de siguranta.

   

   

   

CURS VALUTAR

 • 1 USD = 4.6288 RON
 • 1 EUR = 4.9417 RON
 • 1 HUF = 0.0128 RON