URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 02 IUNIE 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Când văd cum mulţi dintre compatrioţii noştri pun botul la toate prostiile despre conspiraţii, am bănuiala că anumite televiziuni urmăresc cu orice preţ tâmpirea privitorilor. Nici nu trebuie să se străduiască prea tare pentru a-i băga pe bieţii oameni în ceaţă.
Zic şi eu
Adrian Cris
Deloc moale nu le-a picat alegătorilor liberali din Bihor acuza adusă PNL-iştilor din Consiliul Judeţean de către Ioan Mang, cum că partidul lor favorit se pregăteşte de-o alianţă taman cu UDMR. Supărat că PSD nu mai are, alături de UDMR şi ALDE, majoritatea în "parlamentul" judeţean, Mang le-a reproşat PNL-iştilor, cu Ilie Bolojan în frunte, încălcarea unui protocol semnat anul trecut de şefii celor patru partide reprezentate în CJ, care prevedea o repartizare mai puţin dezechilibrată a banilor pentru primării.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Dacă am fi făcut orele de română prin internet, cel mai probabil că profesoara nu și-ar mai fi amintit de un elev obscur din a VI-a C. Aș fi rămas doar o adunătură de pixeli, un cadru minuscul în colțul din dreapta jos al ecranului, o fărâmă digitală pe care o uiți imediat ce închizi calculatorul sau tableta.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce anume v-a marcat cel mai mult în ultimele două luni ale stării de urgență?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Nu trebuie să poarte mască persoana care desfășoară activități fizice intense și/sau în condiții de muncă solicitante (temperaturi ridicate, umiditate crescută, etc). Dincolo de faptul că nu se prevede ce înseamnă umiditate crescută sau temperatură ridicată, agentul trebuie să constate contravenția cu termometrul și barometrul? Mai mult, cum îl constată Agentul 007 pe „etc.”?!
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Fumatul este un viciu care produce numeroase boli şi decese, fiind considerat în ţările dezvoltate principala cauză a bolilor prevenibile şi a morţii premature. Numai în SUA apar în fiecare an peste un milion de noi fumători din rândul copiilor şi adolescenţilor. Majoritatea fumătorilor au mari dificultăţi în a renunţa la fumat...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Poate v-aţi întrebat zilele acestea ce e cu isteria hârtiei de toaletă şi unii v-aţi mirat privind online clipuri cu oameni cărând baxuri întregi în braţe ori luptându-se pentru o rolă de hârtie de WC. Am fost curios să văd care e explicaţia psihologică a acestui comportament bizar şi de ce fix hârtia de toaletă e cea care preocupă mai mult masele. La urma urmei există lucruri mult mai importante decât ea în situaţii de criză...
06 Martie 2020, 09:01

Gogule, probleme, mă? Un lider al comunității penticostale din Oradea, demascat că a turnat la Securitate

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Şoc şi groază în comunitatea penticostală din Oradea după ce s-a aflat că Ioan Bogdan (foto), secretarul Comunităţii Penticostale Bihor şi pastor principal la Biserica Tabor, a fost turnător la Securitate.

Bogdan a semnat în 1984 un angajament şi a primit numele conspirativ "Gogu", cu sarcina de a supraveghea starea de spirit din cadrul atelierului de reparat locomotive din Depoul CFR Oradea.

Potrivit documentelor CNSAS, Gogu a şi transmis o serie de informaţii ofiţerilor de legătură, însă exclusiv chestiuni tehnice, despre munca din atelier, şi nimic despre colegi sau rudele acestora, motiv pentru care Consiliul a stabilit încă din 2013 că nu i se poate atribui calitatea de colaborator al Securităţii.

Chestiune care nu-l absolvă, însă, de greşelile trecutului. Despre care, după cum a aflat Bihorel, evident că nu i-a informat până acum pe enoriaşi...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
mai chiar nu se sesizeaza nici un organ de control?
Ba se aude prin Consiliul Judetean Bihor ca Madame Gaciu nu face fata la copii, si ca securista Naomi ii face mapele, ca de nu o apuca plansul pe drum! La comisia de examinare pt concurs castigat de Naomi au fost membrii mai multi de la resurse umane, consiliul judetean si Fenesi Tibor, chiar daca nu are studii si nici vechime!!!! a fost asul scos din maneca!Mi e greata!Unde sunt organele de control? Ce fac? va dati seama cat de adanc este infipta si cat de mare este caracatita, ce radacini exista? Ce sansa au cei care nu au parinti de genul sa acceada la asa functii sau sa le mentina? Pana cand ITM nu si face treaba, AJPIS, la fel, autoritatile din cadrul ministerelor, la fel? Rusine, ma nu va e rusine?
Postat 11 Martie 2020, 17:46 de DanParaschiv
Ce nu-i clar?
Toți au dat cu ciocu numa greco-catolicii au murit ca “fraierii” în pușcării, Marina venea cu Cadillacu la Hossu în pușcărie să-l convertească.
Postat 07 Martie 2020, 16:34 de oradeaveche
:))
Imi place ca fratele pastor da vina pe altii ca au platit articolul si ca ar fi fake news. Adevarul este tot adevar, faprul ca a colaborat cu securitatea este o realitate, dar ar fi putut sa fie sincer macar cu oamenii din biserica pe care o pastoreste, insa realitatea este alta din pacate. In plus se zvoneste, dar nu sunt doar zvonuri, ca se foloseste de functie pt angajarea neamurilor in diverse instituti publice, nu stiu daca toate aceastea sunt tocmai potrivite cu functia de pastor, vorbesc din punct de vedere al unui om care ar trebui sa fie un exemplu de corectitudine, sinceritate si pocainta....... si ne mai miram ca nu mai merge lumea la biserica. Sper totusi sa cugete la asta.
Postat 07 Martie 2020, 11:50 de ovi_ppv
Mana lui Bolojan
Cine v-a dat informatia asta beton? soferul personal a lui Bolojan si Negrut? individul SILVIU CUC??? Vedeti sa nu va rezolve. Prieten de pahar cu Bolojean, il are la degetul mic. Ala comanda manevrele, CUC SILVIU. Cu 100 de euro dicteaza si articole de ziar. Ala va distruge si ziarul, si neamul daca vrea, sau nu?...
Postat 07 Martie 2020, 11:12 de FlorinFilimon505
Gogu tot Gogu rămâne
Dacă nu ar fi adevărat ce scrie presa de slujitorul D lui va intreb. -Cum a reușit să își angajeze fica Naomi la CP2 șefa de centru fără studii în domeniu și pe fica lui cuscrusau Delia Popa coordonator birou achiziție la DGASPC Bihor? Sunt mulți tinerii si tinere cu studii superioare cu potențial și inteligenti care si ar dori un astfel de post dar nu le pot ocupa pt ca relatiile de securist a lui Gogu nu au luat sfârșit si continua si in epoca aceasta de libertate.Este trist ceea ce afirma presa dar în acelaș timp adevarat.Un astfel de om trebuie sa părăsească Comunitatea Penticostala de Oradea si in acelaș timp Altarul Bisericii Tabor.
Postat 07 Martie 2020, 09:00 de Chelu
Care popa nu a fost?
Eu zic sa cereti pentru toti la cnsas. Sifonie are numele predestinat. Toti popii erau ca sa toarne spovedania. Si nu pe gratis, unii au fost si remunerati serios. Vedeti cu boto, poate intr-un moment de normalitate va spune ceva.
Postat 07 Martie 2020, 07:55 de poiu
Vânătoarea de vrăjitoare
Prostia omenească din povestea cu drobul de sare continuă și astăzi. Corul de bocitoare nu face decât să te pună să în situația de a nu mai avea încredere în nimeni din țara ta, să-ți iei lumea'n cap și să pleci unde vezi cu ochii. Culmea e că oriunde ne-am duce vom regăsi prostie și la ceilalți. Cu deosebirea că noi, încă, tot condamnăm istoria, greaua moștenire și turnătorii la securitate, dar nu luăm măsuri asupra prezentului. Bunăoară, cazul de față e doar o furtună într-un pahar cu apă. Slujitorul altarului se va identifica cu Sfântul Petru din noaptea Paștelor, și va scăpa cu fața curată. Alții, gen Iliescu, se vor compara cu Sfântul Pavel de dinaintea convertirii. La ce ne mai ajută că aflăm turnătorii la securitate abia după 30 de ani de la căderea comunismului? Mai interesant ar fi de condamnat azi turnătorii de la grădiniță, de la școală, de la locul de muncă, de la partide, de la DNA, de la.... ș.a.m.d. Cine hotărăște care sunt turnătorii răi și care sunt turnătorii buni? Vorba lui Băse': "Măi, ce blestem o fi pe poporul ăsta de a ajuns până la urmă să aleagă între doi foști comuniști?". Turnătorii de azi condamnă turnătorii de ieri, iar turnătorii de mâine vor condamna turnătorii de azi. Teorie verificată în politică, o dată la 4 ani, pe cobaii turnători de minciuni electorale.
Postat 07 Martie 2020, 07:26 de FaBULA
Acelas pastor
In urma cu un an a mai dat un tun,luand o sala de evenimente din cihei pe smecherie,proprietaru spovedindu-se la gogu crezand ca face o treaba buna,acest pastor gogu inca cu 2 pastori au luat sala de evenimente dupa bietul om
Postat 06 Martie 2020, 20:03 de bubustyl
Asta e cand te spovedesti
Acest zis frate s-a mai ocupat si cu tigari dupa revolutie acum si-a facut ginerele pastor sa ramana in locul lui , fiica a angajat la protectia copilului,oare ce mai urmeaza ,atentie cine va spovediti la acest pastoras ca a doua zi va ia DNA-ul
Postat 06 Martie 2020, 19:55 de bubustyl
SLUJITORII D LUI FARISEII DIN VEGHIME
Acest slujitor asa zis al D lui trebuie sa înțeleagă că e timpul să își dea demisia.Este penibil sa lucrezi dublicitar una sa fi la Altar si alta sa faci în viața privată.Eu stiu ca oamenii lui D zeu trebuie sa fie exemple atât în viața privată cat si in cea spirituală.Nu sunt in masura sa judec dar imi exprim parerea.Datorita acestor fatarnicii Numele lui D zeu e blamat.
Postat 06 Martie 2020, 17:53 de Chelu
Ce bombă!
Voi chiar nu mai aveți despre ce să scrieți?
Postat 06 Martie 2020, 17:51 de cgi
Asta este prea detot!
Sper ca a realizat ca trebuie sa-si dea demisia. Sub nici o forma nu ii sta bine sa stea in fata oamenilor, a fratilor, sa predice intr-o astfel de ipostaza, asta vorbind din punct de vedere moral, daca o luam din punct de vedere legal nici nu se mai pune problema, trebuie sa plece! In plus gura targului mai vorbeste si de alte lucruripe care le-ar face si nu stunt tocami crestinesti sau corecte, dar Dumnezeu este cel care i poate judeca.
Postat 06 Martie 2020, 15:36 de ovi_ppv
count display