URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 29 SEPTEMBRIE 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ne-am lămurit cu toţii, în mai puţin de 6 luni, cam cât valorează lecţiile online. Cu ocazia asta, vă reamintesc că există şi învăţământ la distanţă, care a produs specialişti ce-au inundat piaţa muncii cu abilităţile lor profesionale!
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Rezultatele alegerilor locale în Bihor și Oradea depășesc orice așteptări. Și cele mai pesimiste, ale învinșilor, și cele optimiste, ale învingătorilor. PNL va avea majoritatea absolută, de două treimi, în Consiliul Local Oradea, și una confortabilă în Consiliul Județean, scor la care nu îndrăzneau decât să viseze liderii PNL-ului, după experiența nefericită trăită acum 4 ani la Județ.
Zic şi eu
Adrian Cris
Doi oameni şi-au îngropat partidele, duminica asta, cu ocazia alegerilor locale, în Bihor. Unul e vechi-vechi, Ioan Mang, sultan la PSD Bihor, celălalt, Silviu Dehelean, se pretinde nou-nouţ... S-ar cuveni, dacă ar avea bun simţ, să plece din fruntea PSD Bihor şi a USR Bihor, pe româneşte spus să-şi prezinte demisiile şi să lase locul altor colegi, mai ştii?, mai vrednici.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
În curând, numărul oamenilor care vorbesc va bate numărul celor care ascultă, iar într-un final târziu al umanității, numărul celor care nu vor avea nimic de spus va fi tot mai aproape de zero. Trăim vremuri în care aproape nimeni nu mai ascultă ce are de spus altcineva, cel mult tace până când celălalt se oprește din vorbit, pentru ca apoi să-și dea drumul la gură.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre obligativitatea purtării măştii de protecţie de către copii în şcoli?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Potrivit acestui cod, autonomia locală se exercită de către autorităţile administraţiei publice locale de la nivelul comunelor, oraşelor, municipiilor şi judeţelor. În condiţiile legii, se pot constitui autorităţi ale administraţiei publice locale şi la nivelul subdiviziunilor administrativ-teritoriale ale municipiilor, cum este situația Municipiului București, împărțit în sectoare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
06 Martie 2020, 09:01

Gogule, probleme, mă? Un lider al comunității penticostale din Oradea, demascat că a turnat la Securitate

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Şoc şi groază în comunitatea penticostală din Oradea după ce s-a aflat că Ioan Bogdan (foto), secretarul Comunităţii Penticostale Bihor şi pastor principal la Biserica Tabor, a fost turnător la Securitate.

Bogdan a semnat în 1984 un angajament şi a primit numele conspirativ "Gogu", cu sarcina de a supraveghea starea de spirit din cadrul atelierului de reparat locomotive din Depoul CFR Oradea.

Potrivit documentelor CNSAS, Gogu a şi transmis o serie de informaţii ofiţerilor de legătură, însă exclusiv chestiuni tehnice, despre munca din atelier, şi nimic despre colegi sau rudele acestora, motiv pentru care Consiliul a stabilit încă din 2013 că nu i se poate atribui calitatea de colaborator al Securităţii.

Chestiune care nu-l absolvă, însă, de greşelile trecutului. Despre care, după cum a aflat Bihorel, evident că nu i-a informat până acum pe enoriaşi...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
mai chiar nu se sesizeaza nici un organ de control?
Ba se aude prin Consiliul Judetean Bihor ca Madame Gaciu nu face fata la copii, si ca securista Naomi ii face mapele, ca de nu o apuca plansul pe drum! La comisia de examinare pt concurs castigat de Naomi au fost membrii mai multi de la resurse umane, consiliul judetean si Fenesi Tibor, chiar daca nu are studii si nici vechime!!!! a fost asul scos din maneca!Mi e greata!Unde sunt organele de control? Ce fac? va dati seama cat de adanc este infipta si cat de mare este caracatita, ce radacini exista? Ce sansa au cei care nu au parinti de genul sa acceada la asa functii sau sa le mentina? Pana cand ITM nu si face treaba, AJPIS, la fel, autoritatile din cadrul ministerelor, la fel? Rusine, ma nu va e rusine?
Postat 11 Martie 2020, 17:46 de DanParaschiv
Ce nu-i clar?
Toți au dat cu ciocu numa greco-catolicii au murit ca “fraierii” în pușcării, Marina venea cu Cadillacu la Hossu în pușcărie să-l convertească.
Postat 07 Martie 2020, 16:34 de oradeaveche
:))
Imi place ca fratele pastor da vina pe altii ca au platit articolul si ca ar fi fake news. Adevarul este tot adevar, faprul ca a colaborat cu securitatea este o realitate, dar ar fi putut sa fie sincer macar cu oamenii din biserica pe care o pastoreste, insa realitatea este alta din pacate. In plus se zvoneste, dar nu sunt doar zvonuri, ca se foloseste de functie pt angajarea neamurilor in diverse instituti publice, nu stiu daca toate aceastea sunt tocmai potrivite cu functia de pastor, vorbesc din punct de vedere al unui om care ar trebui sa fie un exemplu de corectitudine, sinceritate si pocainta....... si ne mai miram ca nu mai merge lumea la biserica. Sper totusi sa cugete la asta.
Postat 07 Martie 2020, 11:50 de ovi_ppv
Mana lui Bolojan
Cine v-a dat informatia asta beton? soferul personal a lui Bolojan si Negrut? individul SILVIU CUC??? Vedeti sa nu va rezolve. Prieten de pahar cu Bolojean, il are la degetul mic. Ala comanda manevrele, CUC SILVIU. Cu 100 de euro dicteaza si articole de ziar. Ala va distruge si ziarul, si neamul daca vrea, sau nu?...
Postat 07 Martie 2020, 11:12 de FlorinFilimon505
Gogu tot Gogu rămâne
Dacă nu ar fi adevărat ce scrie presa de slujitorul D lui va intreb. -Cum a reușit să își angajeze fica Naomi la CP2 șefa de centru fără studii în domeniu și pe fica lui cuscrusau Delia Popa coordonator birou achiziție la DGASPC Bihor? Sunt mulți tinerii si tinere cu studii superioare cu potențial și inteligenti care si ar dori un astfel de post dar nu le pot ocupa pt ca relatiile de securist a lui Gogu nu au luat sfârșit si continua si in epoca aceasta de libertate.Este trist ceea ce afirma presa dar în acelaș timp adevarat.Un astfel de om trebuie sa părăsească Comunitatea Penticostala de Oradea si in acelaș timp Altarul Bisericii Tabor.
Postat 07 Martie 2020, 09:00 de Chelu
Care popa nu a fost?
Eu zic sa cereti pentru toti la cnsas. Sifonie are numele predestinat. Toti popii erau ca sa toarne spovedania. Si nu pe gratis, unii au fost si remunerati serios. Vedeti cu boto, poate intr-un moment de normalitate va spune ceva.
Postat 07 Martie 2020, 07:55 de poiu
Vânătoarea de vrăjitoare
Prostia omenească din povestea cu drobul de sare continuă și astăzi. Corul de bocitoare nu face decât să te pună să în situația de a nu mai avea încredere în nimeni din țara ta, să-ți iei lumea'n cap și să pleci unde vezi cu ochii. Culmea e că oriunde ne-am duce vom regăsi prostie și la ceilalți. Cu deosebirea că noi, încă, tot condamnăm istoria, greaua moștenire și turnătorii la securitate, dar nu luăm măsuri asupra prezentului. Bunăoară, cazul de față e doar o furtună într-un pahar cu apă. Slujitorul altarului se va identifica cu Sfântul Petru din noaptea Paștelor, și va scăpa cu fața curată. Alții, gen Iliescu, se vor compara cu Sfântul Pavel de dinaintea convertirii. La ce ne mai ajută că aflăm turnătorii la securitate abia după 30 de ani de la căderea comunismului? Mai interesant ar fi de condamnat azi turnătorii de la grădiniță, de la școală, de la locul de muncă, de la partide, de la DNA, de la.... ș.a.m.d. Cine hotărăște care sunt turnătorii răi și care sunt turnătorii buni? Vorba lui Băse': "Măi, ce blestem o fi pe poporul ăsta de a ajuns până la urmă să aleagă între doi foști comuniști?". Turnătorii de azi condamnă turnătorii de ieri, iar turnătorii de mâine vor condamna turnătorii de azi. Teorie verificată în politică, o dată la 4 ani, pe cobaii turnători de minciuni electorale.
Postat 07 Martie 2020, 07:26 de FaBULA
Acelas pastor
In urma cu un an a mai dat un tun,luand o sala de evenimente din cihei pe smecherie,proprietaru spovedindu-se la gogu crezand ca face o treaba buna,acest pastor gogu inca cu 2 pastori au luat sala de evenimente dupa bietul om
Postat 06 Martie 2020, 20:03 de bubustyl
Asta e cand te spovedesti
Acest zis frate s-a mai ocupat si cu tigari dupa revolutie acum si-a facut ginerele pastor sa ramana in locul lui , fiica a angajat la protectia copilului,oare ce mai urmeaza ,atentie cine va spovediti la acest pastoras ca a doua zi va ia DNA-ul
Postat 06 Martie 2020, 19:55 de bubustyl
SLUJITORII D LUI FARISEII DIN VEGHIME
Acest slujitor asa zis al D lui trebuie sa înțeleagă că e timpul să își dea demisia.Este penibil sa lucrezi dublicitar una sa fi la Altar si alta sa faci în viața privată.Eu stiu ca oamenii lui D zeu trebuie sa fie exemple atât în viața privată cat si in cea spirituală.Nu sunt in masura sa judec dar imi exprim parerea.Datorita acestor fatarnicii Numele lui D zeu e blamat.
Postat 06 Martie 2020, 17:53 de Chelu
Ce bombă!
Voi chiar nu mai aveți despre ce să scrieți?
Postat 06 Martie 2020, 17:51 de cgi
Asta este prea detot!
Sper ca a realizat ca trebuie sa-si dea demisia. Sub nici o forma nu ii sta bine sa stea in fata oamenilor, a fratilor, sa predice intr-o astfel de ipostaza, asta vorbind din punct de vedere moral, daca o luam din punct de vedere legal nici nu se mai pune problema, trebuie sa plece! In plus gura targului mai vorbeste si de alte lucruripe care le-ar face si nu stunt tocami crestinesti sau corecte, dar Dumnezeu este cel care i poate judeca.
Postat 06 Martie 2020, 15:36 de ovi_ppv
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1828 RON
  • 1 EUR = 4.8705 RON
  • 1 HUF = 0.0134 RON