URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
17 Martie 2022, 13:55

Gata cu pistele de biciclete care se termină în garduri: A fost adoptat proiectul de lege care stabileşte standardele drumurilor destinate bicicliştilor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un proiect legislativ iniţiat de parlamentarii UDMR, care stabileşte standardele pentru pistele de biciclete, a fost adoptat de Camera Deputaţilor şi a fost înaintat preşedintelui României, pentru promulgare.

Anunţul a fost făcut, joi, de deputatul Szabó Ödön, unul dintre iniţiatori, într-o conferinţă de presă organizată la Oradea. 

"Există sume consistente pentru dezvoltarea pistelor de biciclete, însă, până acum, nu a existat nicio reglementare care să definească faptul că este vorba despre o infrastructură rutieră", a explicat parlamentarul.

Noul act normativ vine în completarea Ordonanţei Guvernului nr. 43/1997 privind regimul drumurilor şi a Ordonanţei de urgenţă nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, precum şi pentru completarea Legii nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică, necesară realizării unor obiective de interes naţional, judeţean şi local.

Noua lege reglementează pistele pentru biciclişti ca fiind, după caz, drumuri publice de interes naţional, judeţean sau local, instituind obligativitatea ca acestea să aibă o lăţime de minim 1,2 metri.

"Practic, pistele de biciclete care leagă două judeţe, vor fi de interes naţional, cele dintre două localităţi vor fi piste judeţene, iar cele din oraşe sau comune, de interes local", a spus Szabó.

Pe de altă parte, a mai precizat parlamentarul, Camera Deputaţilor a adoptat, miercuri, şi un alt proiect iniţiat tot de UDMR, ce modifică legislaţia cu privire la organigrama instituţiilor organizatoare de spectacole (Teatre, Filarmonici şi Operă). Astfel, organigramele instituţiilor de cultură nu le vor mai "încărca" pe cele ale autorităţilor locale sau judeţene pe lângă care funcţionează și, ca atare, nu vor mai „cântări” în numărul posturilor scoase la concurs de acele instituții. Altfel spus, acestea vor avea posibilitatea de a face noi angajări pentru anumite servicii unde, teoretic, există deficit de personal.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
Nooo in sfârșit
Face si Odon treabă bună
Postat 18 Martie 2022, 02:46 de Sandu2100
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON