URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cel mai bun proverb care se potriveşte cu pandemia este: "Nu e lucru ca hodina, nici scaun ca la bufet". Asta pentru că, oricât te-ai muta în online cu serviciul, patul îţi face cu ochiul, frigiderul îţi arată obrazul, iar metabolismul tău şi al colaboratorilor aduce hibernare. În plus, deşi şpriţul e la un braţ distanţă, băutura fără poveste nu are niciun farmec. Altfel bei la tabla ondulată, din pahare de muştar, sau în faţa ABC-ului o bere de 2,5 litri la pet, decât în casă, sub ochii mustrători ai nevestei.
Zic şi eu
Adrian Cris
Deloc moale nu le-a picat alegătorilor liberali din Bihor acuza adusă PNL-iştilor din Consiliul Judeţean de către Ioan Mang, cum că partidul lor favorit se pregăteşte de-o alianţă taman cu UDMR. Supărat că PSD nu mai are, alături de UDMR şi ALDE, majoritatea în "parlamentul" judeţean, Mang le-a reproşat PNL-iştilor, cu Ilie Bolojan în frunte, încălcarea unui protocol semnat anul trecut de şefii celor patru partide reprezentate în CJ, care prevedea o repartizare mai puţin dezechilibrată a banilor pentru primării.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Complicata relaţie cu legea a oamenilor are o mulţime de explicaţii ce ţin de psihologie, de educaţie, de bagajul de tare cărate în spate de fiecare în parte şi de mulţi alţi factori. Indiferent de gradul de civilitate al unei societăţi, oamenii tot se încruntă când vine vorba de reguli, regulamente şi legi, mai ales când apar şi pedepsele la buzunar.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce anume v-a marcat cel mai mult în ultimele două luni ale stării de urgență?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 22 mai 2020, la ceas de seară, a fost publicat în Monitorul Oficial, Ordinul comun nr. 784/2020 al Ministrului Afacerilor Interne şi al Ministrului Sănătăţii, Ordin prin care se aprobă un regulament pentru purtarea măştii de protecţie în locurile publice. Deşi starea de alertă a fost instituită pe data de 15 mai a.c., la momentul încetării stării de urgenţă, iar legea cadru de reglementare a acestei situaţii excepţionale a fost publicată în aceeaşi dată şi a intrat în vigoare luni, 18 mai, obligaţia de a purta mască a fost doar o obligaţie morală până sâmbătă, 23 mai, ordinul fiind publicat vineri seara.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Fumatul este un viciu care produce numeroase boli şi decese, fiind considerat în ţările dezvoltate principala cauză a bolilor prevenibile şi a morţii premature. Numai în SUA apar în fiecare an peste un milion de noi fumători din rândul copiilor şi adolescenţilor. Majoritatea fumătorilor au mari dificultăţi în a renunţa la fumat...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Poate v-aţi întrebat zilele acestea ce e cu isteria hârtiei de toaletă şi unii v-aţi mirat privind online clipuri cu oameni cărând baxuri întregi în braţe ori luptându-se pentru o rolă de hârtie de WC. Am fost curios să văd care e explicaţia psihologică a acestui comportament bizar şi de ce fix hârtia de toaletă e cea care preocupă mai mult masele. La urma urmei există lucruri mult mai importante decât ea în situaţii de criză...
31 Martie 2020, 11:31

Eroi, profesionişti, lichele...

Eroi, profesionişti, lichele... foto generic, romania-insider.com / Tommyandone / Dreamstime.com
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

În spitalele din Italia şi Spania sunt mii de medici şi asistente care s-au adaptat condiţiilor vitrege şi folosesc pentru protecţie ce au la îndemână, inclusiv saci menajeri. În Italia au şi decedat peste 50 de cadre medicale la datorie. Nici unul n-a dat bir cu fugiţii. Nici acolo, nici în restul Europei.

La noi, veştile sunt de Balcani. Într-un spital municipal, singurul medic epidemiolog bărbat s-a cerut în concediu medical, invocând întâi dureri de spate, apoi îngrijirea copilului. Angajata unui alt spital a furat cantităţi mari de măşti, mănuşi şi dezinfectanţi pentru a le revinde. În alte locuri, medici şi asistente se revoltă că tocmai spitalele la care sunt angajaţi ei vor fi mobilizate anti-coronavirus. Ce revoltător - nu-i aşa? - că infectaţii nu dau cuvenitele "atenţii" şi perturbă dramoleta internărilor inutile, făcute doar pentru a smulge bani de la CAS...

În Bihor, slavă Domnului, încă n-am avut asemenea cazuri, după cum nu am avut - şi sperăm că nici nu vom avea - îmbolnăviri ale cadrelor medicale. Iar asta se datorează organizării locale corecte, cu spital dedicat anti-coronavirus şi cu spitale-suport, precum şi unor relaţii speciale între administraţia locală, câţiva investitori generoşi şi câteva firme cu rădăcini în Coreea de Sud, de unde se aduc dotări vitale.

Avem, din fericire, o echipă de profesionişti la secţiile de Boli Infecţioase ale Spitalului Municipal, care cel puţin până acum nu s-au plâns de nimic şi şi-au văzut de treabă. Dar avem şi "loviţi în aripă"...

La Judeţean, câţiva sorbonei, mici baroni de secţii cu grade la Facultatea de Medicină şi Farmacie, au refuzat săptămâna trecută, de gardă fiind, să coboare la UPU, conform procedurilor obişnuite, pentru consultarea unor pacienţi aduşi prin SMURD, pretextând că n-au costume de "cosmonauţi" şi, din cauza asta, se pot infecta. Asta, deşi la UPU a fost redus la minimum riscul contaminării de la pacienţi. Ei, aceşti medici sunt leprele, în opinia mea, cu nimic diferite de doctorul din Rădăuţi care voia să dezerteze în concediu medical ori de asistenta din Ploieşti prinsă cu materiale furate.

În medicină nu avem nevoie de eroi. Ar fi stupid şi păgubos să cerem cadrelor medicale să plece la război cu mâna goală. Dar pentru că şi efortul anti-coronavirus e tot un război, în care medicii sunt ofiţeri care ar trebui să dea pildă de integritate, tot ce e mai rău este ca aceştia să fie nişte defetişti care subminează moralul colectiv, şi aşa fragil.

În Ungaria vecină, Guvernul Viktor Orban tocmai a ordonat ca în fruntea fiecărui spital să fie un comandant militar, a cărui misiune e să asigure respectarea reglementărilor epidemiologice, existenţa stocurilor de materiale şi gestionarea "fără întreruperi" a resurselor umane.

În război, dezertorii sunt judecaţi sumar de Curtea Marţială şi executaţi fără apel. Medicii şi asistentele noastre sunt datori să nu rişte asemenea stigmat, pentru că există viaţă şi după coronavirus, şi-l vor purta tot restul vieţii.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
22 Comentarii
101234
Penibil mai ești, tu ai invocat primu moderatoru, așa ceva!? :)))))
Postat 01 Aprilie 2020, 10:36 de oradeaveche
oradeaveche, two, user anonimizat si cate conturi mai ai
Ma mincinosule, te-ai vrea si tu vreun cenzor manipulator... Intri sa provoci scandal dupa care astepti sa-ti sara fartatii sau moderatorul in ajutor. Te-am citit din prima ce fel de poama esti. Asa faci tot timpul. Vai si amar de capul tau. Ti-am acordat prea mult timp azi. Hai sictir!
Postat 01 Aprilie 2020, 10:13 de Oradea2020
101234
Un singur cont am, răspunde la un singur mail, la un singur ip, moderatorul vede asta, chiar am numele complet acolo. Dacă tu ești deranjat, te blochează de două ori după ce te-au rugat să te calmezi dar totuși te întorci, nu înseamnă că trebuie să fiu și eu la fel. Cu mine nu ține, pe boala ta te fac să pieri.
Postat 01 Aprilie 2020, 09:56 de oradeaveche
oradeaveche, two, user anonimizat si cate conturi mai ai
Pleaca, ma, de aici cu minciunile tale. Tu minti mai des decat respiri. De scris poate ca ai scris, insa dupa ce te-ai incuiat in casa. In orice caz, la fata locului n-a fost nici urma de tine.
Postat 01 Aprilie 2020, 09:45 de Oradea2020
oradea101234
Ba am fost, ți-am scris de acolo, uite aici postarea la care nu ai răspuns fiind acasă sub masă de frică. https://m.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-35/lupta-cu-coronavirusul-peste-3000-de-teste-prelucrate-intr-o-singura-zi-in-romania-dintre-cei-bolnavi-doi-sunt-in-stare-grava-155325.html
Postat 01 Aprilie 2020, 09:36 de oradeaveche
oradeaveche, two, user anonimizat si cate conturi mai ai
Iar minti sovinule. Umbli doar cu minciuni si sa faci scandal... online. Am fost acolo dar nici urma de tine. Te-ai incuiat in casa de unde minti si faci scandal. Te-ai vrea si tu vreun cenzor manipulator. Esti cu mult si sub nivelul celor din Coreea de Nord. Te arde adevarul si incerci sa minti, manipulezi, cenzurezi. Vai si amar de capul tau. Moderatorule, nu te autosesizei ? Individul asta umbla sa provoace iar scandal.
Postat 01 Aprilie 2020, 09:20 de Oradea2020
Oradea101234
Vezi cât te-a ținut? Iar ți-ai dat arama pe față! Atâta poți, jigniri. Ai zero toleranță la frustrare. De ce n-ai venit la întâlnire să mă faci șovin, mincinos și multe, altele? Eu n-am nimic de ascuns, m-am prezentat. Ești slab!
Postat 01 Aprilie 2020, 09:07 de oradeaveche
oradeaveche, two, user anonimizat si cate conturi mai ai
Ma propagandist sovin, cu minciunile si apucaturile caracteristice, iar cauti sa faci scandal. Te arde foarte tare adevarul. Comentariul meu este la subiect si e cat se poate de pertinent. Nu la fel sunt, insa, si comentariile tale. Te-ai vrea si tu vreun cenzor manipulator care sa stearga conturile celor care iti spun adevarul. Sovinule, esti sub nivelul propagandistilor din Coreea de Nord. Moderatorule, nu vezi ca asta (mai sunt cativa ca el) umbla sa faca iar scandal ?
Postat 01 Aprilie 2020, 08:28 de Oradea2020
Oradea2020101234
Ești obsedat de iredentism să poți avea o opinie limpede despre altceva. Ai două conturi blocate pentru limbaj vulgar, nu mai durează mult și o să-l ai și pe ăsta. Nu-ți fură nimeni Ardealu, nici măcar pateul.
Postat 01 Aprilie 2020, 05:51 de oradeaveche
Dragi patrioti
Se mai cinta imnul, prin oras,la granite,la megafon?
Postat 01 Aprilie 2020, 00:26 de excalibur
Ati observat propaganda si incercarea de cenzura a iredentistilor ?
Articol... S-a trecut sau nu la numirea cate unui comandant militar la conducerea spitalelor din Ungaria ? Cenzura si propaganda groteasca a iredentistilor unguri este de nivelul celei din Coreea de Nord. Exemplul dat era tocmai pt a reda propaganda si cenzura groteasca a acestor lichele ipocrite.
Postat 31 Martie 2020, 23:14 de Oradea2020
Subiect de dezbatere
Ar fi interesant de dezbatut cu viitorii parlamentari in cadrul emisiunilor televizate, dupa terminarea acestei pandemii, tema angajatilor din domeniul medical/ salarii marite sau nu, obligativitatea angajarii doar la stat sau doar la privat, numarul maxim de cumul in funcții, obligatii dupa terminarea scolilor medicale de stat pentru absolvenți, etc.
Postat 31 Martie 2020, 20:24 de Doru2019
Oradea1234
Mă așteptam să dai exemplu din Nagorno Karabah sau Ingușetia dar văd că nu reziști fără Ungaria.
Postat 31 Martie 2020, 19:07 de oradeaveche
Lichele ipocrite
Nu exista padure fara uscaturi. Imensa majoritatea a cadrelor medicale isi risca sanatatea si vietile la datorie. Am vazut scandal si amenintari cu procese guvernantilor, datorita lipsei echipamentelor de protectie, facute de medici si in Franta, Italia, Spania, SUA si alte tari care se spune ca au unele dintre cele mai performante sisteme medicale din lume. China sau alte tari, cu sisteme dictatoriale si propaganda caracteristica, nu intra in discutie. Acolo cenzura face legea. Cat despre exemplul cu Ungaria, daca la noi s-ar trece la numirea cate unui comandant militar in fruntea spitalelor, tocmai lichelele ipocrite iredentiste si slugile lor din presa, ar sari ca arsi ca s-a instaurat dictatura in Romania. Vedem ce comentarii fac si cand vine vorba de restrictiile de circulatie, intalnite peste tot in lume, impuse de situatia generata de Covid-19.
Postat 31 Martie 2020, 15:23 de Oradea2020
bine punctat!!
foarte bine a punctat Adrian Cris.... bravo! nu avem nevoie de lichele ci de eroi...
Postat 31 Martie 2020, 14:26 de TanarSiNelinistit
front
Cand te joci de-a armata si faci doar "pac-pac", nu inseamna ca esti pregatit de razboi. Criticile si remarcile de orice fel nu se potrivesc. Cand esti pe front si-ti trece glontul pe la ureche....nu mai e "pac-pac" se schimba psihologic totul. In locul celor din linia intai pot veni sa demonstrezee cei din spatele frontului...nu-i asa? Asteptam exemple.
Postat 31 Martie 2020, 14:18 de Christa
Zumzet
Era ieri un zumzet cum ca nu se mai accepta demisii in sistemul sanitar.Alte tari si-au chemat pensionarii sa sustina tara.Adevarul e ca virusul asta omoara.Bun,optimistii zic ca 80% fac forme usoare.Altii zic ca pandemia va dura 2 ani,cu infectarea 60-70% din populatie, cu pierderile aferente.Putem imagina o forma de compensatie: de exemplu,iti dai demisia acum,nu mai iei pensie de la statul roman.Mult mai suportabil decit plutonul de executie.Aplicabila si altora care fac prostii...
Postat 31 Martie 2020, 12:35 de excalibur
Doi, trei iepuri dintr-un foc, doctor la stat, doctor în privat și profesor la stat + știți voii!!!! da da adică nu nu nuu!!!
Au acum prea multa treaba la stat și nu pot sa o sterpeleasca la cabinetele particulare pe vremuri la ora 13 nu mai găseai medici în spitale în afara celor de garda toți o ușteau acum c-am nasol cu corona asta
Postat 31 Martie 2020, 12:30 de sss
nume
N-ar strica sa dati si niste nume ale acelor lepre. Pt a nu fi invinovatiti si cei ce-si vad de treaba lor, dar si pt a sti pe cine sa ocolim altadata.
Postat 31 Martie 2020, 12:24 de oradea_mea_si_a_ta
la plăcinte înainte, la război...
Ce fel de cadre medicale sunt alea care azi văd că spitalul nu are măști spirt și mănuși pentru protecție, dar ieri nu vedeau că pacienții nu au vată, pansamente și leucoplast? Ce fel de personal medical e ăla care ieri își lua salariul gras fără să-i pese de condițiile de muncă și care azi dă bir cu fugiții din cauza acelorași condiții? Ce fel de doctori avem în spital care s-au angajat prin ușa din dos cu pile la Universitate și au fentat examenele profesionale? Vedem acuma când dau bir cu fugiții tocmai incapabilii și pilangii de partid și de stat...
Postat 31 Martie 2020, 12:16 de decalog
Excalibur
Sunt de acord! La razboi ei stau îndărăt. Dar sunt primii care iau laurii... La toate instituțiile ce cam la fel.
Postat 31 Martie 2020, 12:08 de scorilo
Dreptate in mare parte
Singura observatie,in favoarea dezertorilor,e ca nu ne loveste un cutremur,un tsunami. E o mega furtuna,vizibila la orizont de 2 luni.Politrucii,fara guvern,ala-bala portocala,uite guvernul,nu e guvernul,uite citu,nu e citu...E destul de frustrant sa-ti dai viata,pe front,cu miinile goale,pentru niste incompetenti,care vor supravietui si-ti vor aduce coroane la mausoleu.
Postat 31 Martie 2020, 11:43 de excalibur
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.3203 RON
  • 1 EUR = 4.8387 RON
  • 1 HUF = 0.014 RON