URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
05 Aprilie 2022, 17:34

După cele de pe drumurile județene, vor fi supravegheate video și parcările ce mărginesc drumurile naționale din Bihor

După cele de pe drumurile județene, vor fi supravegheate video și parcările ce mărginesc drumurile naționale din Bihor foto Consiliul Județean Bihor
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Parcările de pe marginile șoselelor naționale ce străbat județul Bihor vor fi supravegheate video pentru ca persoanele care aruncă mizeria necontrolat să poată fi identificate și sancționate, așa cum deja se întâmplă cu cele de pe drumurile județene.

Amplasarea camerelor de supraveghere va avea loc în baza unui protocol aprobat de aleșii bihorenilor în ultima reuniune, din 31 martie, între Consiliul Județean, Poliția Bihor și Direcția Regională de Drumuri și Poduri Cluj, precum și firmele RCS&RCS și Bitroot Solution SRL.

„Pe baza unui proiect-pilot care este finanțat de cele două companii private, sunt montate camere de luat vederi care au un soft special. Acestea identifică imediat și semnalizează în dispeceratul Poliției momentul în care cineva aruncă gunoaie. În condițiile în care acest proiect pilot va funcționa și vom vedea că sunt rezultate, am intenționa să depunem un proiect cu finanțare europeană în perioada următoare, pentru că există o axă pe Programul Operațional Regional pentru siguranță”, a spus președintele Consiliului Județean Bihor, Ilie Bolojan, la aprobarea protocolului de colaborare.

Conform acestuia, firma Bitroot Solution pune la dispoziție gratuit 9 camere video pentru supravegherea a cinci parcări de pe drumurile naționale din Bihor, în timp ce compania RCS&RDS va asigura conexiunea la internet.

DRDP Cluj va identifica parcările unde se depozitează frecvent deșeuri, Poliția Bihor va prelua în comodat camerele de supraveghere video, le va monitoriza permanent și va organiza echipe mixte cu reprezentanți ai Comisariatului Județean Bihor al Gărzii Naționale de Mediu pentru aplicarea măsurilor de sancționare a persoanelor prinse că aruncă deșeuri.

La finalul anului 2020 Consiliul Județean Bihor a încheiat cu mai multe instituții un protocol pentru supravegherea drumurilor județene și, tot pentru a transforma județul într-unul curat, realizează platforme pentru colectarea gratuită a deșeurilor în 16 localități din Bihor.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON