URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 17 IUNIE 2024
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Dacă nu avem aeroport, de ce nu avem? Dacă am făcut aeroport, de ce nu avem avioane? Dacă avem avioane, de ce sunt așa de scumpe biletele? Dacă subvenționăm biletele, sigur în altă parte e mai ieftin. Dacă ar veni Birta și Bolojan să dea 10 euro fiecărui călător, precis vom afla că în alte locuri companiile lasă pasagerii să joace cruce cu pilotul automat, bașca asigură întâlniri romantice cu însoțitoarele de zbor...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Plicticoasa campanie electorală s-a animat abia pe final, când am avut parte și de o adevărată „lovitură de imagine”, amintind de marile dezvăluiri ce făceau „deliciul” confruntărilor politice din anii 90. Prefectului liberal Dumitru Țiplea i-a fost „extras”, din debaraua în care-l credea bine ascuns, un schelet încă urât mirositor, datând din perioada studenției...
Zic şi eu
Adrian Cris
La ora acestor comentarii, urnele au vorbit, după o campanie pe care unii candidați au dus-o intens, în ciuda redusei probabilități ca challengerii să-i detroneze pe deținătorii celor două funcții cheie ale administrației din Bihor, de președinte al Consiliului Județean și de primar al Oradiei. Pentru că războiul electoral a fost decis într-o singură bătălie, dar și pentru că tandemul Ilie Bolojan - Florin Birta a avut ce etala alegătorilor, perdanții au avut din start șanse modeste, ceea ce, în parte, le și scuză rezultatele.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ați votat la alegerile locale și europarlamentare?
De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
La momentul apariției acestui material, campania electorală pentru alegerile locale se va fi încheiat deja, iar localitățile României vor avea noi conduceri alese în urma alegerilor din 9 iunie 2023. Modul în care guvernanții noștri au procedat în ultimele luni în mimata „luptă” contra jocurilor de noroc la sate va produce, însă, consecințe pe termen lung și va putea afecta serios bugetul statului...
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Prevenirea sindromului de burnout se poate face de către fiecare dintre noi dacă în cadrul muncii considerăm că există condiții care ne pot predispune la stres. Dacă vă simțiți suprasolicitați și aveți impresia că nu mai puteți face față condițiilor de muncă, este bine să faceți o listă cu responsabilitățile și sarcinile de serviciu în ordinea priorităților, stabilind astfel ceea ce efectiv puteți realiza...
24 Mai 2023, 14:01

Două medalii de bronz pentru sportivii de la JC Liberty Oradea la Campionatul Național de judo U13 şi U15 (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Campionatul Naţional de judo pentru copii, rezervat categoriilor de U13 şi U15, care s-a desfăşurat la Arad în perioada 21-22 mai, le-a adus sportivilor de la Judo Club Liberty Oradea două medalii, ambele de bronz.

Antrenoarele Loredana Lascău, Alina Borza şi Bianca Gavrea au participat la aceste întreceri cu un număr de şapte sportivi la U15 (sportivi născuţi în anii 2009-2010) şi doi judoka la U13 (născuţi în 2011-2012).

Dintre reprezentanţii clubului Liberty Oradea, Andrei Sabău şi George Asproiu au obținut cele mai bune rezultate. Andrei Sabău şi-a adjudecat medalia de bronz în cadrul categoriei 26 kg la U13, în timp ce George Asproiu a cucerit şi el bronzul la 38 kg U15.

Chiar dacă nu s-au situat pe podium, evoluţii bune au avut şi sportivii: Claudia Seica la categoria 52 kg, Ianis Kacsandi şi Ianis Suciu la 60 kg, Tudor Lascău la 55 kg, David Bălan la 50 kg, Andrei Sfârlea în cadrul categoriei 46 kg şi David Baiduca la categoria 38 kg.

„Ne bucurăm că avem în echipa noastră copii cu calităţi deosebite care sunt cu adevărat pasionaţi de judo. Chiar dacă rezultatele obţinute nu au fost cele scontate, avem încredere în sportivii noştri şi suntem mândri de ei de fiecare dată", au transmis, în cadrul unui comunciat, antrenoarele Judo Club Liberty Oradea.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.6576 RON
  • 1 EUR = 4.9771 RON
  • 1 HUF = 0.0125 RON