URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 06 IUNIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
În relația cu administrația centrală, Bihorul și Oradea au avut câteva episoade faste, dar și niște ghinioane teribile. Marea lovitură a fost trecerea a zeci de hectare de teren situat în centrul Oradiei în posesia Consiliului Județean, odată cu marea retragere a armatei la minimum 60 de kilometri de graniță. Dar putem spune că am avut și ghinion pentru că...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
Greva profesorilor a ajuns la a doua săptămână și s-a radicalizat, nu dă semne că se va încheia degrabă. În sectorul privat nu cred că există cineva care să viseze la o creștere a salariului, dintr-o dată, cu 25%, iar dacă n-o primește să lase lucrul când îi e mai drag patronului. Cu toate că o astfel de majorare nu e deloc simbolică, greviștii din învățământ o resping totuși cu vehemență, forțând după deviza „acum ori niciodată”.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Credeți că greva generală a profesorilor este justificată și că salariile lor ar trebui mărite?
De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Chiar dacă toată lumea știe că anumite fapte se pot proba numai cu martori, legea este foarte strictă cu privire la condițiile în care se poate propune această probă, pe de-o parte, iar pe de altă parte există anumite limitări ale utilizării acestei probe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Consumul de apă poate avea o influenţă nefavorabilă asupra organismului atunci când apa conţine agenţii patogeni ai bolilor infecţioase, când are o compoziţie deosebită de cea a apei potabile şi când apa are gust sau miros ce o fac improprie consumului. Aceste modificări ale normelor de potabilitate pot fi determinate cel mai des de caracteristicile solului stăbătut de către ape şi impurificării cu ape uzate fecaloid-menajere sau industriale.
24 Mai 2023, 14:01

Două medalii de bronz pentru sportivii de la JC Liberty Oradea la Campionatul Național de judo U13 şi U15 (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Campionatul Naţional de judo pentru copii, rezervat categoriilor de U13 şi U15, care s-a desfăşurat la Arad în perioada 21-22 mai, le-a adus sportivilor de la Judo Club Liberty Oradea două medalii, ambele de bronz.

Antrenoarele Loredana Lascău, Alina Borza şi Bianca Gavrea au participat la aceste întreceri cu un număr de şapte sportivi la U15 (sportivi născuţi în anii 2009-2010) şi doi judoka la U13 (născuţi în 2011-2012).

Dintre reprezentanţii clubului Liberty Oradea, Andrei Sabău şi George Asproiu au obținut cele mai bune rezultate. Andrei Sabău şi-a adjudecat medalia de bronz în cadrul categoriei 26 kg la U13, în timp ce George Asproiu a cucerit şi el bronzul la 38 kg U15.

Chiar dacă nu s-au situat pe podium, evoluţii bune au avut şi sportivii: Claudia Seica la categoria 52 kg, Ianis Kacsandi şi Ianis Suciu la 60 kg, Tudor Lascău la 55 kg, David Bălan la 50 kg, Andrei Sfârlea în cadrul categoriei 46 kg şi David Baiduca la categoria 38 kg.

„Ne bucurăm că avem în echipa noastră copii cu calităţi deosebite care sunt cu adevărat pasionaţi de judo. Chiar dacă rezultatele obţinute nu au fost cele scontate, avem încredere în sportivii noştri şi suntem mândri de ei de fiecare dată", au transmis, în cadrul unui comunciat, antrenoarele Judo Club Liberty Oradea.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.6099 RON
  • 1 EUR = 4.9633 RON
  • 1 HUF = 0.0134 RON