URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 17 AUGUST 2022
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Acum câţiva ani, când uzina DNA-ului duduia, cel mai simplu mod pentru ca un primar să intre la puşcărie era să bage banii comunităţii locale în fotbal. Mulţi oameni de afaceri şi politicieni au păţit-o, dar la noi nu a fost cazul. Şi asta nu neapărat fiindcă edililor le era frică de slujbaşii doamnei Kövesi, ci pentru că Ilie Bolojan avea o indiferenţă feroce faţă de fenomenul sportiv.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Deşi practic meseria asta de trei decenii, azi, mâine, nu încetează să mă minuneze un fenomen permanent manifest în politica românească: modul în care se autodevorează coaliţiile de partide ajunse la guvernare, făcându-se cioburi înainte de-a apuca să furnizeze ceva substanţial naivilor de electori. A fost boala CDR-ului, a fost a USL-ului, este a guvernării de azi şi va fi, probabil, şi a celei de mâine...
Zic şi eu
Adrian Cris
Actualul ministru al Transporturilor, Sorin Grindeanu, anunţa joia trecută – pe Facebook, căci aşa comunică oficialii noştri de când au descoperit că internetul e cel mai ieftin instrument de propagandă – o nouă licitaţie pentru cei 28,55 km de autostradă dintre Chiribiş şi Biharia, pentru care ultimul contract, încheiat în 2020 cu o asociere de firme din grupul Selina, a fost reziliat în luna mai...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Primarul Florin Birta propune reabilitarea pietonalei Republicii, prin pavarea cu porfir și revenirea la modelul estetic cu cercuri, din perioada comunistă. Ce părere aveți?

De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Potrivit noii reglementări, contestaţia este de competenţa instanţei ierarhic superioare, care o soluţionează în complet format din 3 judecători. Când procesul se judecă la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, contestaţia se soluţionează în completul de 5 judecători, iar când procesul îl judecă un complet de 5 judecători, contestaţia se soluţionează de un alt complet de 5 judecători.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Clima (de la grecescul klima care înseamnă înclinaţia razelor solare) reprezintă regimul caracteristic al vremii unei regiuni pe timp îndelungat. Regimul climatic se caracterizează printr-o relativă stabilitate, modificările putând fi urmărite numai prin observaţii îndelungate şi pe perioade lungi de timp.
04 August 2022, 17:30

Doi orădeni de la CS Crișul participă la Budapesta la Campionatul European de Powerlifting 

Doi orădeni de la CS Crișul participă la Budapesta la Campionatul European de Powerlifting  În foto: Florin Ionuţ Lupaș (stânga) și Iustinian Popa (dreapta)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Reprezentanţii secţiei de Powerlifting de la clubul Crişul Oradea participă în această săptămână în Ungaria la Campionatul European de Powerlifting - Împins din culcat, clasic şi echipat.

Competiţia este organizată la Budapesta de Federaţia Maghiară de Powerlifting, iar din delegaţia României fac parte şi doi sportivi legitimaţi la CS Crişul Oradea. Este vorba de instructorul şi totodată sportivul Florin Ionuţ Lupaş, respectiv de sportivul Iustinian Popa. 

Echipa naţională a României cuprinde în total opt sportivi şi este condusă de preşedintele federaţiei Ovidiu Pănăzan, cel care este şi antrenorul federal al delegaţiei.

Întrecerile de la Budapesta reunesc la acest Campionat European un număr record de 1.021 de participanţi.

„Ne dorim reușite pentru sportivii noștri și cei ai întregului lot naţional. Avem mare încredere în Florin Lupaș şi Iustinian Popa, mai ales că, în 2021, Florin a obţinut medalia de bronz. Sigur, şi o clasare pe locurile IV-VI ne va bucura, dar cel mai important este faptul că sportivii noştri participă la acest campionat cu şanse reale", a precizat directorul clubului Crişul, Pető Dalma Csilla.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.8176 RON
  • 1 EUR = 4.8831 RON
  • 1 HUF = 0.0121 RON