URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
04 Septembrie 2022, 17:34

Cum se pregătesc polițiștii din Bihor de începerea anului școlar: Vor patrula zilnic în preajma unităților de învățământ (VIDEO)

Cum se pregătesc polițiștii din Bihor de începerea anului școlar: Vor patrula zilnic în preajma unităților de învățământ (VIDEO) foto: arhivă
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Poliția Bihor a anunțat că a luat toate măsurile necesare pentru un început de an școlar în liniște și siguranță.

„Peste 500 de polițiști bihoreni, alături de jandarmi, vor desfăşura luni, activităţi specifice, care să conducă la menţinerea climatului de siguranţă în incinta şi zona adiacentă unităţilor de învăţământ preuniversitar pe raza judeţului Bihor”, a declarat, duminică, comisarul șef de poliție Alina Fărcuța, purtătorul de cuvânt al Poliției.

După ce elevii vor începe cursurile, polițiștii vor continua să patruleze în jurul unităților de învățământ și vor supraveghea traseele de deplasare a elevilor.

„Echipajele de poliţie vor fi prezente, zilnic, în zona intrărilor în şcoli, în intervalele orare în care se efectuează intrarea şi ieşirea de la cursuri a elevilor”, a mai spus Fărcuța.

De asemenea, toţi cei 110 șoferi de autovehicule destinate transportului şcolar au fost verificați și instruiți cu privire la respectarea legislației rutiere, iar cele 116 microbuze și alte vehicule școlare au fost verificate.

Totodată, și sistemele de pază ale instituțiile de învățământ au fost verificate, precum și amplasarea corespunzătoare a mijloacelor de semnalizare în zona stațiilor mijloacelor de transport public de persoane și a trecerilor de pietoni aflate în apropierea unităților de învățământ.

Sfaturi pentru părinți

Poliția Bihor a transmis și o serie de recomandări pentru părinți, astfel încât minorii să fie în siguranță în timpul anului școlar.

Copiii trebuie să aibă un program stabilit, astfel încât părinții lor să știe tot timpul unde sunt și ce fac. De asemenea, trebuie să știe la cine să apeleze când se ivește o problemă.

„Discutați permanent cu copilul și asigurați-l de toată disponibilitatea de a-l ajuta și îndruma. Aflați cine sunt prietenii copilului dumneavoastră, atât în viața on-line, cât și off-line”, mai recomandă polițiștii.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
Sa ramana si la ore!
Nu le-ar strica!
Postat 05 Septembrie 2022, 05:41 de pinonel
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON